Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy pielgrzymujemy do św. Jakuba

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 23 maja do kościoła św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu zostaną wprowadzone relikwie patrona, które przybędą z sanktuarium w Więcławicach Starych k. Krakowa.

Niedziela kielecka 19/2021, str. I

[ TEMATY ]

Drogi św. Jakuba

Rok św. Jakuba

K.D.

Ten odrestaurowany obraz św. Jakuba wisi w zakrystii kościoła w Szczaworyżu

Ten odrestaurowany obraz św. Jakuba wisi w zakrystii kościoła w Szczaworyżu

Uroczystość wpisuje się w Święty Rok Jakubowy, który ze względu na pandemię papież Franciszek przedłużył do roku 2022. Każdy nawiedzający świątynię może oddać cześć relikwiom i uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

Kościół w Szczaworyżu jest jedną ze świątyń leżących na Małopolskiej Drodze św. Jakuba. Przybywają tutaj indywidualnie i w mniejszych grupach pątnicy, zmierzający pradawnym szlakiem. Są zachwyceni pięknem odrestaurowanej zabytkowej świątyni, jej historią. Korzystają z gościnności proboszcza ks. kan. Stanisława Kondraka, który zawsze serdecznie ich przyjmuje. Pątnicy wpisują się do specjalnej księgi, dzieląc się własnymi refleksjami z Drogi. – Od tego roku czeka na nich Dom Pielgrzyma. To duża sala z kominkiem, pokój dla pielgrzyma, aneks kuchenny – opowiada proboszcz. Pątnicy będą mieli doskonałe warunki, by odpocząć przed dalszą drogą.

Pierwszy drewniany kościółek św. Jakuba datowany jest na 1126 r. Obecny z ok. 1430 r., a przebudowany w 1618 r. poświęcił bp Tomasz Oborski. Jest on w stylu renesansowym i ma gotyckie pozostałości. Budowla uległa kolejnej rozbudowie w XVII i XVIII wieku. Bez trudu odnajdziemy w kościele wizerunek patrona. Św. Jakub ukazany jest na tle krajobrazu, z kapeluszem w dłoni i laską. Tak też przedstawiany jest w ikonografii. Obraz pochodzi z XVII wieku. Kiedyś był zasuwą do obrazu Matki Bożej Łaskawej. Po konserwacji zawisł obok głównego ołtarza w prezbiterium. Drugi obraz przeszedł burzliwą historię. Proboszcz odnalazł go między stertą desek podczas remontu wieży w 1994 r. Był bardzo zniszczony. Musiał przejść gruntowną renowację. Dziś zdobi wnętrza zakrystii.

Inaugurację Jubileuszowego Roku Jakubowego parafia przeżywała 21 lutego. Ks. Stanisław dokonał symbolicznego otwarcia drzwi kościoła św. Jakuba. Konferencję wygłosił dr Franciszek Mróz. Jako caminowicz i prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych organizuje on tzw. niedzielne pielgrzymowanie odcinkami Drogi Jakuba. Z uznaniem odnosi się do starań ks. Kondraka i jego inicjatywy Domu Pielgrzyma. Przyznaje, że od św. Jakuba otrzymał wiele łask, to potężny orędownik – mówi. – Sytuacja epidemiczna spowodowała zahamowanie ruchu pielgrzymiego do Santiago de Compostela, ale ożyły lokalne Drogi Jakubowe, bo ludzie są stęsknieni, by wyruszyć na camino. Na terenie Polski istnieje 36 odcinków Drogi św. Jakuba, to jest ok. 7 tys. kilometrów – mówi. Na podstawie badań, jakie prowadził dr Mróz, widać w tym szczególnym czasie większe ożywienie ruchu pielgrzymkowego na lokalnych odcinkach. Obojętnie jakim odcinkiem wędrujemy, łączy nas jedna myśl, że wszyscy pielgrzymujemy do św. Jakuba – podkreśla.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi pokoju i miłosierdzia

[ TEMATY ]

Drogi św. Jakuba

Anna Majowicz

Uczestnicy VI Parlamentu Jakubowego

Uczestnicy VI Parlamentu Jakubowego

Pielgrzym jakubowy na Camino de Santiago doświadcza przede wszystkim daru pokoju - mówił ks. prof. Piotr Roszak w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, podczas Eucharystii wieńczącej pierwszy dzień VI Parlamentu Jakubowego.

W homilii kapłan zwrócił uwagę na to, że choć pielgrzymi, którzy idą do Santiago de Compostela, mają wszystko - od najnowszego modelu smartfona, po dobrze płatne prace, to jednak czegoś im brakuje. Tym czymś jest dobro, które sprawia, że życie nabiera sensu, że nie jest jedynie prostym zbieractwem wrażeń, kolejnych modeli rożnych rzeczy, ale odkryciem pewnego kierunku życia. Kaznodzieja porównał to ze sterowalnością pojazdu. - Zdarza się, że tracimy w życiu sterowalność i siłą rozpędu jeszcze przez nie idziemy, ale tak naprawdę trudno złapać mocno za kierownicę i nią kierować - mówił ks. prof. Piotr Roszak, zaznaczając, że pielgrzym jakubowy na drodze do Santiago doświadcza przede wszystkim daru pokoju. Pokoju, w rozumieniu uporządkowanego życia. -Pielgrzymi, którzy wiele wysiłku włożyli w to, aby dotrzeć do grobu św. Jakuba Apostoła zobaczyli, co w życiu jest najważniejsze, uporządkowali je - zaznaczył kapłan, na zakończenie prosząc pątników, by krocząc drogą św. Jakuba zawsze starali się czynić na tej drodze miłosierdzie. - Nie skupiaj się na tym, jak bardzo cierpisz i ile masz bąbli na stopach, bo nie ta trudność się liczy, ale miłosierdzie, którego doświadczasz i którego możesz być głosicielem. Bądź pielgrzymem pokoju i miłosierdzia!

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję