Reklama

Niedziela Łódzka

Wierny sługa Kościoła

41. rocznica święceń biskupich abp. seniora Władysława Ziółka.

Niedziela łódzka 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

abp Władysław Ziółek

Piotr Drzewiecki

„W mocy Ducha” – to biskupie zawołanie jubilata

„W mocy Ducha” – to biskupie zawołanie jubilata

Ówczesny kanclerz kurii łódzkiej i doktor prawa kanonicznego został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Risinio w Dalmacji) 12 marca 1980 r. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 1980 r. w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki. Głównym konsekratorem był ówczesny bp ordynariusz diecezji Józef Rozwadowski, a współkonsekratorami: bp Jan Wawrzyniec-Kulik i bp Bohdan Bejze.

Wraz z powołaniem archidiecezji łódzkiej abp Ziółek został jej ordynariuszem, a w 2004 r. pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii łódzkiej. Podczas swojej posługi jako pasterz łódzkiego Kościoła abp Władysław Ziółek powołał ponad 60 parafii, utworzył Centrum Służby Rodzinie i łódzką Caritas. Od 2012 r. abp Władysław Ziółek przebywa na emeryturze, pełnej aktywności duszpasterskiej i obecności wśród wiernych i kapłanów.

– Będąc na emeryturze, wróciłem na stare śmieci (Łódź Ruda), gdzie po zakończeniu studiów rzymskich skierował mnie bp Michał Klepacz. Tam mieszkałem przez 34 lata. Mawiam niektórym, że jestem teraz na wsi i przyszedłem do klasztoru na pokutę. Po tych latach pracy trzeba nieco więcej refleksji, a tu wszystko temu sprzyja. Piękny kościół, piękny klasztor, duży ogród, jest gdzie pospacerować. Staram się tu i dotleniać, bo ten czas jest nieco wolniejszy, niż było kiedyś, a mój kalendarz nie jest tak wypełniony jak kiedyś. Ale też nie jest pustynią. Wielu księży zaprasza mnie na różne posługi do swoich parafii, co przyjmuję z radością, żeby nie zardzewieć. Ale żeby od strony intelektualnej nie osiąść na mieliźnie, trzeba dużo czytać, ale też przekazywać, dużo mówić i dzielić się z innymi, żeby tę pamięć odświeżać i sprawnie zachowywać. Mój wiek, mimo odczuwanych dolegliwości zdrowotnych, upływa w taki sposób, że nieustannie za niego Panu Bogu bardzo dziękuję – mówi abp Ziółek o swojej emeryturze.

W 2020 r. w archikatedrze łódzkiej arcybiskup senior obchodził 40. rocznicę święceń biskupich. – Mogę dać absolutne świadectwo tego, że ksiądz arcybiskup ma w sobie postawę kapłańską. Dzisiaj się rzadziej pokazuje, rzadziej pełni funkcje, ale mogę powiedzieć, że nie raz zdarza mi się zajechać tam na Rudę Pabianicką i prosić: księże arcybiskupie, proszę, bo nie mogę – proszę o zastępstwo. Jeszcze w życiu nie powiedział, że nie. Jest zawsze do dyspozycji, zawsze chętny, w każdej chwili. To jest ta postawa, kiedy może, otwarty jest na działanie. W kapłaństwie idzie o wybór życia, nie tylko o czynności nawet najświętsze. Zostawili wszystko i poszli – za Nim. To jest słowo opisujące tajemnice życia kapłańskiego i świetnie opisuje tajemnicę życia abp. Władysława. On taki jest, taki jest – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. jubileuszowej.

Reklama

– Dziękujemy dziś Bogu za 60 lat życia abp. Władysława kapłaństwem służebnym. Właśnie tak opisał je sobór, z którym ksiądz arcybiskup narodził się do kapłaństwa. Ile razy sobór mówi o kapłaństwie królewskim – chrzcielnym, mówi o kapłaństwie powszechnym, które wszyscy mamy. A kiedy mówi o kapłaństwie, które otrzymujemy na mocy święceń, tyle razy sobór mówi – kapłaństwo służebne – dodał abp Ryś i wręczył dostojnemu jubilatowi krzyż pektoralny z relikwiami św. Grzegorza Wielkiego i św. Benedykta.

– Czy mogło się zdarzyć archidiecezji łódzkiej coś piękniejszego niż kapłaństwo abp. Władysława Ziółka? – pytał kard. Konrad Krajewski podczas jubileuszu w 2020 r.

Życzymy arcybiskupowi seniorowi obfitości łask Bożych.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół to mój dom

Niedziela Ogólnopolska 19/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

abp Władysław Ziółek

Ks. Paweł Kłys

Abp Władysław Ziółek

Abp Władysław Ziółek

Kościół to nie tylko piękne świątynie, liturgia, muzyka czy biblioteki. Kościół to ludzie, którzy swoim świadectwem wiary codziennie piszą jego historię. O swojej 40-letniej posłudze biskupiej w roku 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej z arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Jak Ksiądz Arcybiskup wspomina dzień, w którym dowiedział się o swojej nominacji na biskupa pomocniczego diecezji łódzkiej?

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję