Reklama

Aspekty

Pomnikowe zdjęcia

Jednym z najwspanialszych zabytków województwa lubuskiego jest zespół dawnego opactwa Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna przy pl. Klasztornym w Żaganiu. Przed 10 laty postanowieniem prezydenta RP obiekt otrzymał status Pomnika Historii. Z tej okazji ogłoszono konkurs, który ma pomóc rozpropagować zabytek.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs

zabytek

Ks. Adrian Put/Niedziela

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Żagański Pomnik Historii to obiekt składający się z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz spichlerza klasztornego. Od lat trwają prace remontowe, ale w ostatnim okresie znacznie przyspieszyły. Gołym okiem widać poważne zmiany. Jednak to, co szczególnie wyróżnia obiekt, to wartość artystyczna i historia. Jego początki nierozerwalnie wiążą się z zakonnikami, którzy przybyli do miasta w 1284 r. z niedalekiego Nowogrodu Bobrzańskiego. Sprowadził ich książę głogowski Przemko. Brat Przemka, Konrad w 1299 r. przekazał zakonnikom swój zamek na tymczasową siedzibę klasztoru. Zakonnicy rozbudowali go, tworząc gotycki kompleks budowli klasztornych.

Idea

– Z okazji 10. rocznicy ogłoszenia naszego klasztoru Pomnikiem Historii zainicjowaliśmy konkurs fotograficzny pod nazwą „Żagański Pomnik Historii w obiektywie”. Jego organizatorem są: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu i burmistrz Miasta Żagań, a partnerem konkursu jest Akcja Katolicka przy parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Żaganiu – wyjaśnił ks. kan. Władysław Tasior, proboszcz ostatniej z wymienionych parafii.

Reklama

– Celem naszego konkursu jest wykonanie fotografii obiektu i przez to rozpropagowanie tego miejsca zarówno w naszej diecezji, jak i w całej Polsce, a także poza jej granicami. Konkurs już został ogłoszony, bo trwa od 18 kwietnia do 31 sierpnia. Zdjęcia zgłaszane do konkursu nie mogą być wykonane przed 18 kwietnia – dodał ks. Tasior.

Okoliczności

Konkurs został ogłoszony przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. – To znakomita okazja, aby przypomnieć Państwu o jednym z najcenniejszych zabytków naszego regionu, który przed 10 laty decyzją Prezydenta RP uznany został za Pomnik Historii – o zespole poaugustiańskim w Żaganiu. Z tej okazji, przy współpracy z parafią Wniebowzięcia NMP w Żaganiu i burmistrzem Żagania, organizujemy konkurs fotograficzny. Chcemy upamiętnić tę ważną rocznicę i zachęcić Państwa do zwiedzania zabytku, a także jego fotografowania z różnych ujęć, tak aby wydobyć na światło dzienne to, co autorom zdjęć wyda się godne szczególnej uwagi. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie – napisała na stronie urzędu Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.

Wsparcie

W organizacji konkursu księdza proboszcza wspiera Elżbieta Nowicka z Akcji Katolickiej w Żaganiu. – Bardzo mi zależy na tym, by w konkursie wzięła udział jak największa liczba osób. Klasztor jest tak ciekawym obiektem, że będzie wiele okazji do zrobienia dobrych zdjęć – powiedziała.

Dzięki życzliwości księdza proboszcza w konkurs będzie mogła się także zaangażować nasza redakcja. Nie będziemy robili zdjęć obiektowi, ale przygotujemy nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursu. W ten sposób, a także pisząc o dawnym opactwie na naszych łamach, chcemy przyłączyć się do akcji rozpropagowania żagańskiego „Pomnika Historii”.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Docenili najstarszy obiekt sakralny w Bielsku-Białej. Możemy go zwiedzać wirtualnie

[ TEMATY ]

zabytek

Modernizacja roku

wirtualny przewodnik

Parafia św. Stanisława

Parafia w Starym Bielsku zaprasza do korzystania z wirtualnego przewodnika

Parafia w Starym Bielsku zaprasza do korzystania z wirtualnego przewodnika

W 2020 r. w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” w kategorii elewacje i termorenowacje doceniono trwające blisko 30 lat prace remontowe najstarszego obiektu sakralnego w Bielsku-Białej, czyli kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. Prace przy elewacji świątyni otrzymały tytuł Modernizacja Roku 2019. Obiekt ten można zwiedzać w internecie dzięki specjalnemu wirtualnemu przewodnikowi.

Gala wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Remont zainicjował i prowadził najpierw ks. proboszcz Antoni Kulawik, a następnie obecny proboszcz ks. Zygmunt Siemianowski. Cenne było zaangażowanie różnych osób dobrej woli, w tym społecznika Bogusława Puchalika, którego wyróżniono na gali Specjalną Nagrodą im. Jana Sztaudyngera za zasługi w podtrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję