Reklama

Kościół

Ostatnia książka

To lektura dla wszystkich, którzy mają odwagę bronić prawdy.

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 43

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

prymas Polski

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Czy potrafimy godnie znosić cierpienia? Jak kochać nieprzyjaciół, którzy wyrządzają nam wiele niegodziwości? Jak zachować męstwo wobec sytuacji pełnej lęku i niepewności? Na te pytania odpowiada kard. Zenon Grocholewski w pasjonującej książce o Prymasie Tysiąclecia. Za punkt wyjścia swojej refleksji autor obrał Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego. Pokazuje, że życie oraz nauczanie prymasa może być dla nas nadal niezgłębionym źródłem inspiracji dla duchowego i moralnego rozwoju.

Chcąc przedstawić postać Stefana Wyszyńskiego, kardynał nie bez powodu sięgnął po jego Zapiski... Są one mocnym świadectwem tego, jak oprzeć się niegodziwości. Obok kroniki życia codziennego w uwięzieniu zawierają one również notatki duchowe i przemyślenia prymasa. Opierając się na nich, kard. Grocholewski misternie tka portret wielkiego Polaka, który niesprawiedliwie pojmany i przetrzymywany w odosobnieniu, na szykany i przemoc totalitarnego reżimu odpowiedział niezłomnością.

Nawet najmroczniejszy okres w życiu każdego z nas nie jest pozbawiony sensu i nadziei. Tę prawdę odkrywa przed nami autor książki, zagłębiając się w najtrudniejszy okres życia Prymasa Tysiąclecia, którym były 3 lata uwięzienia – każdy dzień był pełen niepewności i zagrożeń. Kardynał Grocholewski zwraca uwagę na dwa zasadnicze aspekty z tamtego epizodu życia Wyszyńskiego, które nie tracą na aktualności: rozumienie i praktykowanie miłości nieprzyjaciół oraz pojmowanie lęku i męstwa.

Bł. kardynał Stefan Wyszyński. Więzień w Panu jest ostatnią książką napisaną przez kard. Grocholewskiego. Urzeka ona wyrafinowanym językiem i przenikliwymi spostrzeżeniami. To publikacja, która pokazuje, jak budować życie na „solidnych fundamentach”.

Bł. kardynał Stefan Wyszyński.
Więzień w Panu
Zenon Kard. Grocholewski
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Ilość stron: 144

2021-06-22 14:24

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Prymasa

Niedziela Ogólnopolska 33/2013, str. 42-43

[ TEMATY ]

turystyka

sanktuarium

prymas Polski

Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To najczęściej odwiedzane warmińskie sanktuaria maryjne. Ale tylko Stoczek w szczególny sposób zapisał się w naszej najnowszej historii. Przez rok więziono tu prymasa Stefana Wyszyńskiego

Warmia - kraina gotyku, zamków i jezior, wymarzone miejsce dla miłośników przyrody, leśnych łazików, miłośników historii, przygód i sportów wodnych, szczególnie spływów kajakowych. Przyciągają lasy, jeziora i meandrujące rzeki, ciekawe zamki, pałacyki i kościoły. I opinia, że jak chcemy oderwać się od miejskiego zgiełku, warto przyjechać właśnie tu.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję