Reklama

Niedziela Legnicka

Dziękczynne uroczystości biskupa legnickiego

W legnickiej katedrze odprawiona została 19 czerwca Msza św. dziękczynna za 50 lat kapłaństwa i 75 lat życia bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Niedziela legnicka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

bp Kiernikowski

jubileusz kapłaństwa

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przeżywał swoje jubileusze w gronie duchowieństwa i wiernych

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przeżywał swoje jubileusze w gronie duchowieństwa i wiernych

W uroczystościach uczestniczyli księża biskupi metropolii wrocławskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz diecezji Görlitz, przedstawiciele władz parlamentu i władz lokalnych, służb mundurowych, duchowieństwa i wiernych świeckich.

Słowo jubilata

– Dziś, podczas tego jubileuszu, dziękuję za łaskę odkrywania posłuszeństwa Ewangelii. Przepraszam też Boga za wszelki niedobór w tym posłuszeństwie. Owocem posłuszeństwa jest zawsze składanie dziękczynienia Bogu w Eucharystii i w takiej postawie dziękczynienia jesteśmy tutaj, aby dokonało się to, co już zastało spełnione w Jezusie Chrystusie raz na zawsze, a w co my wszyscy przez sakramenty, powołanie, wchodzimy. Prosimy, abyśmy byli posłuszni jednemu przesłaniu, które płynie od Jezusa Chrystusa, z Jego Ewangelii, która ma moc zbawiania każdego człowieka, który wierzy – powiedział bp Kiernikowski rozpoczynając Mszę św.

Czerpanie życia od Boga

Homilię wygłosił ojciec duchowny legnickiego seminarium ks. Krzysztof Wiśniewski. Rozpoczął od rozważenia pojęcia z aktu poświęcenia się Sercu Pana Jezusa „bezpieczna wolność Kościoła”. – To wszystkie sytuacje zniewolenia, które krępują Kościół w jego misji głoszenia Ewangelii, narzucają niezgodne z wiarą zasady postępowania i uniemożliwiają gromadzenie się na modlitwie. Wolność to możliwość wyznawania wiary, swoboda w praktykowaniu wiary. To rzeczywistość głębsza. To nasza pewność posiadania życia wiecznego dzięki wierze w Jezusa Chrystusa, to czerpanie życia od Boga Ojca, to postępowanie zgodne z wolą Boga, zdolność poddawania się Jego inspiracjom, kierowanie się Jego słowem – zaznaczył.

Zwrócił uwagę na to, że każdego z nas Bóg wybrał i każdemu powierzył misję do spełnienia. – Wybiera nas i przeznacza nas na te, a nie inne czasy, byśmy dawali świadectwo – mówił kaznodzieja. Zauważył, że w takim kluczu dokonywała się posługa biskupa Zbigniewa w diecezji legnickiej. – Ksiądz biskup uczył nas przez 7 lat czytać i przyjmować Ewangelię. Jego nauczanie było skoncentrowane na tajemnicy krzyża i zmartwychwstania Chrystusa. W różnych okolicznościach obwieszczał Paschę Jezusa, Jego uniżenie i zwycięstwo. Kenoza, krzyż i pascha – to fundamentalne pojęcia w jego nauczaniu. Przez uniżenie do wywyższenia, przez śmierć do życia, przez uznanie grzeszności do usprawiedliwienia przez łaskę, nie można inaczej – zauważył.

Reklama

Życzenia

Kaznodzieja życzył też, aby w życiu biskupa Zbigniewa i każdego wierzącego wypełniła się do końca chrystusowa Ewangelia, która daje nam bezpieczną wolność.

Na zakończenie wspólnego dziękczynienia były też kolejne życzenia dla Jubilata. W imieniu duchowieństwa złożył je ks. kan. Franciszek Molski, natomiast w imieniu świeckich mec. Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący Rady Katolików Świeckich.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Kiernikowski poświęcił nową karetkę dla maluchów

[ TEMATY ]

Legnica

bp Kiernikowski

Szpital Wojewódzki w Legnicy

Szpital Wojewódzki w Legnicy, dokładnie oddział neonatologiczny doczekał się nowej karetki do przewozu najmłodszych pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję