Reklama

Niedziela Małopolska

Przełoży się na życie

W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.

Niedziela małopolska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

Bioetyka

MFS/Niedziela

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.

Organizatorzy i laureaci

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się w czasie pandemii przeprowadzić ten konkurs i że możemy się spotkać na żywo – powiedział do laureatów ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy UPJPII. Pochwalił poziom wiadomości, jaki zaprezentowali uczestnicy, oraz przekonywał, że wiedzę bioetyczną należy przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać jeszcze wcześniej. I dodał: – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji. Z kolei dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII ks. prof. Grzegorz Hołub zaznaczył: – Problemami bioetycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Reklama

Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała pogratulował laureatom i z uznaniem mówił o otwartości młodych na wiedzę. – Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą – stwierdził. Równocześnie zachęcał do ciągłego rozwoju i przekonywał, że mądry człowiek to ten, który się nieustannie rozwija. Ksiądz prof. Tyrała wręczył zdobywczyni I miejsca, Malwinie Wyrzykowskiej z II LO w Szczecinie, diamentowy indeks zapewniający jej możliwość studiowania na dowolnym kierunku na UPJPII. Laureatka, która jest w II klasie, nie wie jeszcze, czy skorzysta z indeksu, a w konkursie uczestniczyła, aby mieć... szóstkę z religii. II miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a III – Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie. Oprócz diamentowego indeksu laureatka I miejsca dostała laptopa, a laureaci II i III miejsca – tablety. Czołowej dwudziestce wręczono upominki rzeczowe.

Przyszłość konkursu

Jak podkreślali organizatorzy, łączna wartość nagród to ponad 25 tys. zł. Ponadto europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił zdobywców pierwszych miejsc, wraz z opiekunami naukowymi, do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W udostępnionym nagraniu laureatom i organizatorom konkursu pogratulował minister Przemysław Czarnek.

Mówiono także o przyszłości konkursu. Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, zaznaczył: – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata konkurs swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy uczeń mógł w nim wziąć udział. I zapewnił, że organizatorzy będą się starać, aby konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną.

Reklama

Podsumowując uroczystość, prowadząca spotkanie Ewelina Juda zaznaczyła: – Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego konkursu przełoży się na wasze życie i dokonywane wybory. I zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu bioetycznego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.

Organizatorami 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna i Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a współorganizatorem – Fundacja JEDEN Z NAS.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję