Reklama

Niedziela Świdnicka

Ku czci Prymasa Tysiąclecia

Najpierw była tablica w kościele, później parafialny skwer, a teraz – pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu powstał w Bielawie.

Niedziela świdnicka 32/2021, str. I

[ TEMATY ]

pomnik

Prymas Tysiąclecia

Archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Na blisko dwumetrowym cokole ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Warszawie.

Spogląda na kościół

– Realizacja projektu i wykonanie przebiegło bardzo sprawnie. Wykonawca, który przygotował cokół na popiersie Prymasa, potrzebował zaledwie trzech tygodni – relacjonuje ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, realizator inwestycji. – Miejsce lokalizacji popiersia wybrał ks. proboszcz Chomiak, tak aby kard. Wyszyński spoglądał na kościół – dodaje. Zagospodarowanie terenu i wygląd zewnętrzny obejścia to praca ks. Marcinkiewicza.

Miejsce modlitwy

– Od momentu, kiedy został zainstalowany postument z popiersiem przyszłego błogosławionego, każdego dnia kilkadziesiąt osób modli się przed pomnikiem – opowiada ks. Marcinkiewicz, dodając, że w ten sposób rodzi się w Bielawie zewnętrzny kult Prymasa Tysiąclecia. – Przychodzą nie tylko nasi parafianie, ale ludzie z całego miasta. Odwiedzając groby swoich bliskich na cmentarzu parafialnym, jednocześnie nawiedzają pobliski skwer poświęcony kard. Wyszyńskiemu. Nawet pojawiają się zewnętrzne oznaki pobożności, w postaci zapalanych zniczy. Także wiele młodych matek z dziećmi przebywa w tym miejscu, nie tylko dla rekreacji, ale zauważyłem także dla modlitwy. Sądzę, że kard. Stefan Wyszyński będzie odgrywał ważną rolę w naszym mieście – komentuje.

Reklama

W ten sposób powstał piękny tryptyk ku czci Sługi Bożego w postaci: pamiątkowej tablicy przy jednym z bocznych ołtarzy w kościele, skweru, na którym znajduje się świątynia i dom parafialny oraz nowo wykonane popiersie. Można powiedzieć, że miejscowy skwer został dopełniony, również dlatego, że poniżej znajduje się pomnik św. Jana Pawła II.

Pomoc parafian

– W pomocy przy pracach gospodarczych jak i budowlanych można było liczyć na mężczyzn z naszej parafii, którzy chętnie i bezinteresownie zaangażowali się w zagospodarowanie terenu – relacjonuje duszpasterz. Znaczna część inwestycji została sfinansowana przez Parafialny Zespół Caritas. Wolontariusze wraz z przewodniczącym podjęli jednogłośnie uchwałę, aby w roku beatyfikacji, przekazać środki (5 tys. zł) na ten cel, na plac, który jest poświęcony kard. Wyszyńskiemu.

Prócz rzeźby popiersia Prymasa, duszpasterze planują także oświetlenie w miejscu, na którym stoi pomnik, a także kolejny element małej architektury, o którym parafianie dowiedzą się wkrótce.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Tysiąclecia jest naszym przewodnikiem duchowym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Prymas Tysiąclecia

Anna Wyszyńska

„Wszystko to Twoje zwycięstwo”, tak zatytułowane było siódme już spotkanie z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, które odbyło się w Instytucie Maryjnym na Jasnej Górze 27 października 2019 r. Witając uczestników i gości o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów przypomniał, że został już ogłoszony dekret wyznaczający datę uroczystości beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego na 7 czerwca 2020 r.

Te kilka miesięcy, to czas przygotowań do uroczystości, w czasie których powinniśmy zgłębić duchowość Prymasa. Wyjątkową okazją jest najnowsza książka „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski”, zawierająca duchowe notatki Prymasa, które zostały napisane w czasie jego uwięzienia w latach 1953-1956. Książka ukazała się w 2019 r. nakładem wydawnictwa Soli Deo.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję