Reklama

Niedziela Podlaska

Otacza matczyną opieką

Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.

Niedziela podlaska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Al. Piotr Zdzieborski

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, dzień ten jest także Świętem Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

Patronka plonów

Zgodnie z przekazywaną już we wczesnym chrześcijaństwie tradycją, apostołowie otwierając grób Maryi znaleźli jedynie kwiaty. W nawiązaniu do tego zdarzenia, w tym dniu święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Uroczystość Maryjna od lat wiąże się z zakończeniem zbioru plonów, co potwierdza powiedzenie „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Popularna obecnie równianka musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Oprócz ,,darów pola”, konieczne były także zioła, kwiaty, owoce i warzywa z przydomowych ogródków. Panuje ludowe przekonanie, że poświęcone w tym dniu zioła, za przyczyną Maryi, zyskują moc leczniczą i stanowią ochronę przed zarazą.

Żywy kult

Przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 71 lat temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość tę obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i chrześcijaństwo wschodnie, w którym nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki Bożej. Kult Maryi Wniebowziętej jest w Kościele wciąż żywy i stale podtrzymywany. Potwierdzeniem są wystawione świątynie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do tego grona zalicza się: Brańsk, Grodzisk k. Siemiatycz, Jabłonna Lacka, Łazówek, Łubin Kościelny, Narew, Siemiatycze i Węgrów. Szczególnym miejscem na mapie diecezji jest kaplica Matki Bożej Łaskawej w Brzeźnicy, która stanowi wotum za wolność Polski i Europy, jaką 101 lat temu dało pokonanie bolszewików w Bitwie Warszawskiej. Według tradycji w Świętym Miejscu, w niepamiętnych czasach ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy w kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od ok. 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W pobliżu, w 1920 r. wojska polskie toczyły boje z bolszewikami.

Reklama

Cud nad Bugiem

Przeżywane w tym dniu Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Zwycięstwo w bitwie nazywanej ,,Cudem nad Wisłą”, przypisywane jest szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.

Duży wpływ na dalsze losy wojny miały bitwy stoczone z wycofującymi się oddziałami bolszewickimi, m.in. nad Bugiem blisko przeprawy we Frankopolu i Tonkielach, Skrzeszewie, Drohiczynie, Siemiatyczach, Milejczycach i Kleszczelach. ,,Opowiadali ludzie, że tu był cud nad Bugiem. Mówiono, że Pan Bóg odebrał bolszewikom rozum nad Bugiem. Cofając się spod Warszawy w panice, bolszewicy strzelali do swoich” – powiedział Kazimierz Woliński, uczestnik walk w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. (Więcej w książce Cud nad Bugiem, oprac. Zbigniew Ruczaj).

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Dziś, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.

Wniebowzięcie Maryi to fakt, który w ostateczny sposób potwierdza Jej niezwykłą misję, jaka została powierzona Jej w zamyśle Bożym poczynając od Niepokalanego Poczęcia i Zwiastowania. Na wszystkich etapach swego ziemskiego pielgrzymowania Maryja coraz głębiej poznawała „jak wielkie rzeczy uczynił Jej Wszechmocny”. A wszystkie te „wielkie rzeczy” doznają we wniebowzięciu jakby ostatecznego zwieńczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętni w Lublinie ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-01 12:33

[ TEMATY ]

historia

Centrum Heschela KUL

W 80. rocznicę Akcji „Reinhardt” Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętni jej ofiary. Wydarzenie w poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie modlitwa na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku. Następnie odbędzie się konferencja ukazująca sytuację w Lublinie w czasie okupacji niemieckiej z perspektywy ofiar i sprawców. W Akcji „Reinhardt” w bestialski sposób zginęło niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski.

Spotkanie upamiętniające pomordowanych rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku modlitwą, po której nastąpi złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję