Reklama

Niedziela Sandomierska

Muzyka na salonach

Na Zamku Tarnowskich w Dzikowie odbył się pierwszy z cyklu koncertów „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”.

Tradycyjnie koncerty odbywają się w kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu, jednak ze względu na charakter prezentowanych przez artystów utworów organizatorzy przenieśli koncert do zamkowych sal.

– Uznaliśmy, że najodpowiedniejszym miejscem dla świeckich utworów barokowych będzie wielka sala Zamku Tarnowskich, gdzie przed laty gromadzili się jego mieszkańcy i goście by popołudnia i wieczory umilać sobie nie tylko słuchaniem, ale również wykonywaniem muzyki. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, mówię w imieniu ojców i swoim, panu dyrektorowi Tadeuszowi Zychowi za życzliwość, dzięki której mogliśmy wysłuchać kompozycji mistrza późnobarokowej kameralistyki Georga Philippa Telemanna oraz francuskich kompozytorów w pięknych wnętrzach zamkowych – powiedział o. Grzegorz Doniec, dominikanin, inicjator koncertów.

W programie pierwszego koncertu znalazły się utwory twórców jak: Tellemann, Jacques Martin Hotteterre oraz Signora Dietri. Wykonawcami byli Katarzyna Czubek, grająca na flecie prostym oraz Adam Jastrzębski, który zasiadł za klawesynem. W programie koncertu znalazły się głównie sonaty autorstwa niemieckiego kompozytora Telemanna, który stworzył ponad trzy tysiące utworów, m.in.: opery, oratoria, a wiele z nich to kompozycje dużych rozmiarów. Tworzył muzykę na zamówienie, która była wykonywana na dworach ku uprzyjemnieniu i urozmaiceniu życia kulturalnego. Zresztą w dobie baroku w dobrym tonie była umiejętność gry na instrumentach, by móc wspólnie z domownikami, czy też gośćmi wspólnie muzykować. Niejednokrotnie zdarzało się, iż gospodarz sam inicjował wspólne koncerty. Najsłynniejszym wzorem był król francuski Ludwik XIV, który w Wersalu pod Paryżem sam przewodził orkiestrze grą na flecie prostym, uchodzącym wówczas za instrument królewski, który niejako symbolem popularnego w tym czasie mitu arkadyjskiej szczęśliwości, czyli przepełnionego prostotą sielskiego życia pasterskiego. I podczas dzisiejszego koncertu usłyszeliśmy sonaty fletowe z towarzyszeniem klawesynu – wyjaśnił o. Grzegorz Doniec.

Artyści, którzy zaprezentowali się tarnobrzeskiej publiczności są wykładowcami na Akademii Muzycznej w Krakowie. Katarzyna Czubek jest jej absolwentką w klasie fletu prostego prof. Petera Holtslaga oraz klasy Jorge Isaaca w Conservatorium van Amsterdam. Studiuje grę na obojach historycznych w klasie prof. Paolo Grazziego w Conservatorio di Musica F.E. Dall’Abaco w Weronie. Jest inicjatorką i organizatorką cyklu koncertów „Młoda Muzyka Dawna”. Występuje z zespołem muzyki dawnej Bianco Fiore. Adam Jastrzębski odbył studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz. Tytuł magisterski zdobył na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz w klasie organów prof. Marcina Szelesta. Uczestniczył w wielu kursach interpretacji muzyki organowej i klawesynowej prowadzonych przez polskich i zagranicznych muzyków. Jest założycielem zespołu muzyki dawnej Modus Consort. Koncert został zrealizowany dzięki dofinansowaniu budżetu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu sponsorów.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal Żyję ekologicznie. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać sił. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać. Również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję