Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźcie dla siebie dobrzy, miłosierni...

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały w tym roku do słów „Eucharystia sakramentem miłości”.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Cmolas

Alina Ziętek-Salwik

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Uroczystości, które trwały od 5 do 8 sierpnia tradycyjnie skupiły rzesze wiernych – parafian i pielgrzymów, nie brakło też gości zagranicznych. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli księża rodacy, a także ks. Jacek Kędzior, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.

Uroczystości rozpoczęto 5 sierpnia dziękczynną Mszą św. za księży przeżywających jubileusze kapłaństwa, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego w dniu następnym zgromadziła przede wszystkim osoby starsze i chore. Mszę św. na cmentarzu parafialnym, ze względu na pogodę, trzeba było przenieść do świątyni. Natomiast wieczorem odprawiona była Droga Krzyżowa w parku sanktuaryjnym. Hasłem uroczystości 7 sierpnia były słowa: „Rodzina Bogiem silna, atom Boga”. Jak zaznaczył cmolaski proboszcz ks. Marek Kędzior, małżeństwo to sakrament miłości: małżonków i dzieci. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Przed ołtarzem polowym umieszczono Dzwon Nienarodzonych.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Suma odpustowa w intencji m.in. samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana była pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii biskup nawiązał do święta Przemienienia Pańskiego i mówił o ludzkim powołaniu do doskonałości. – Samo określenie – przemienienie – kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czymś dobrym – zaznaczył. Następnie przypomniał osobę Eliasza, który przez całe życie walczył o prawdę, zwłaszcza o prawdę o Bogu Jahve, który ma prawo sprawować rządy nad światem. Jako Stwórca jest jedynym Dawcą prawa natury, jest Panem życia i śmierci, może domagać się przestrzegania prawa i sprawiedliwości. Eliasz z odwagą piętnował wady i niewierności swoich rodaków, w tym grzech bałwochwalstwa, i wzywał do przemiany życia. Wyraził to także św. Paweł: „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni, przebaczajcie sobie tak, jak przebaczał Jezus Chrystus”. Porzucić trzeba gorycz, złość, wrzaskliwość, znieważanie, złą mowę na rzecz nowego stylu stworzonego przez Chrystusa. Oto program dla każdego, kto chce coś zmienić w sobie, ojczyźnie, Kościele. Wieczorem na placu sanktuaryjnym odbył się koncert Psalmów Dawidowych.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust jak za dawnych lat

Niedziela rzeszowska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Andrzej Szypuła

Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny

Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny

Dwa razy w roku kościół w Hucie Polańskiej ożywa szczególną modlitwą, wspomnieniami, sprawowana jest Eucharystia. Śpiewają chóry, grają orkiestry, wędrowni kramarze rozkładają kramy...

Te dwa dni to wspomnienie św. Jana z Dukli w pierwszą niedzielę lipca i św. Huberta, w listopadzie, w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych. Tak też było i tym razem. W słoneczną niedzielę 3 lipca o godz. 14 w kamiennym kościele rozpoczęła się uroczysta liturgia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego z udziałem Chóru Kameralnego Collegium Musicum pod moim kierunkiem i Orkiestry Dętej z Brzezin pod batutą Eugeniusza Stępaka.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję