Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Góralskie dziękczynienie

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

odpust parafialny

Wiktor Martosz

Procesja ku czci Wniebowziętej

Procesja ku czci Wniebowziętej

Piętnastego sierpnia w milowskiej świątyni Mszę św. w góralskiej oprawie celebrował duszpasterz tego środowiska ks. Adam Ciapka razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Lubaszką. Razem z kapłanami modlili się górale oddziału Związku Podhalan w Milówce oraz zaproszeni goście. Różne środowiska reprezentowało 26 pocztów sztandarowych. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

W homilii wygłoszonej w góralskiej gwarze ks. Ciapka odwołał się do liturgicznej uroczystości Wniebowzięcia Maryi. Przypomniał zebranym utwór Tetmajera O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba i podkreślił, że oprawa liturgiczna, także ta góralska, którą tak bardzo cenimy i pielęgnujemy, nie może w żaden sposób jej uświetnić, bo ona jest doskonała. W nawiązaniu do maryjnego tytułu (Matka Boża Zielna) przypomniał, że wywodzi się on z tradycji składania Bogu pierwocin – pierwszych płodów ziemi. – Pierwsze minuty każdego dnia to są pierwociny. Uwielbiaj Boga każdego rana, a On zadba, aby ten dzień dobrze się skończył – mówił kaznodzieja.

Liturgię poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Szczotce – miejscowemu założycielowi Ognisk Związku Podhalan. – Obecnie nasz oddział liczy 300 członków – mówił Tadeusz Fiedor, prezes Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce. – Celem naszego istnienia jest służba Ojczyźnie przez dbałość o moralny poziom życia mieszkańców ziem górskich oraz o rozwój kulturalny tych ziem. Mówiąc najkrócej, staramy się żyć według zawołania: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – przypomniał szef milowskiego oddziału Związku Podhalan. Zaznaczył, że dziś kultura góralska kwitnie i się rozwija. – „Zaraziliśmy” do działalności góralskiej ludzi w Wilkowicach, gdzie powstał oddział naszego związku. Podobnie jest w Szczyrku. Wymownym tego przykładem może być odległy od Beskidów oddział w Sidzinie na Opolszczyźnie, gdzie struktury założyli potomkowie ludzi, którzy zostali tam wysiedleni po wojnie – informował Tadeusz Fiedor.

Reklama

Pierwsze struktury Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstały 26 lipca 1926 r. Wtedy to w Radziechowach z inicjatywy Władysława Pieronka (ojca bp. Tadeusza Pieronka) zostało założone Ognisko Związku Podhalan. W latach 1926-39 na Żywiecczyźnie powstało 12 takich ognisk.

Związek Podhalan przetrwał lata okupacji w konspiracji. W 1948 r. komunistyczne władze PRL rozwiązały organizację. W latach 80. ubiegłego wieku podejmowano działania, które doprowadziły do odnowienia działalności górali na Żywiecczyźnie. Z inicjatywy ks. kan. Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan, i ówczesnego prezesa organizacji Franciszka Bachledy-Księdzulorza udało się powołać w 1989 r. Beskidzki Oddział Związku Podhalan, który od 1993 r. nosi nazwę Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Legnickim Polu

Niedziela legnicka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

legnickie pole

odpust parafialny

Ks. Włodzimierz Gucwa

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

W bazylice mniejszej 16 października obchodzony był odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej. To miejsce szczególne na mapie diecezji, związane z Bitwą pod Legnicą w 1241 r., w której poniósł śmierć książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Andrzej Tracz z Legnicy. Koncelebransami byli: ks. prał. Bolesław Orłowski, oficjał Metropolitalnego Sądu Duchownego we Wrocławiu i ks. kan. Zbigniew Kulesza z Miłkowa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję