Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Magia żagli

Na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży odbyła się prezentacja nowego albumu Marka Czasnojcia o najpiękniejszych żaglowcach świata.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2021, str. III

[ TEMATY ]

fotografia

album

Agata Gałaj-Jorgji

Marek Czasnojć

Marek Czasnojć

W 1938 r. w Sztokholmie zorganizowano pierwsze spotkanie szkolnych żaglowców. Pomysłodawcą zlotu był kpt. Arnold Schumburg. Po wojnie Bernard Morgan zaproponował kolejne zgromadzenie żaglowców w jednym miejscu i zorganizowanie dla nich regat. Odbyły się one w 1956 r. W kolejnych latach regaty zyskały dużą popularność, stając się największą imprezą żeglarską. Polska włączyła się w nie w 1972 r.

Nowa organizacja wydarzenia

Szczecin trzykrotnie był już gospodarzem finału regat „The Tall Ships’ Races”, w których biorą udział najpiękniejsze i największe żaglowce świata. Finały znalazły tu swój port końcowy w latach: 2007, 2013 i 2017. Po raz czwarty finał miał odbyć się w tym roku, ale ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały odwołanie wydarzenia (regaty przeniesiono na rok 2024). W tej sytuacji znaleziono nową formułę, organizując wydarzenie o charakterze morskim pt. „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin”.

Wydawnictwo ZAPOL chcąc przypomnieć atmosferę tej największej imprezy żeglarskiej, przygotowało okolicznościową publikację – 120 stronicowy album, w którym znajdziemy zdjęcia najpiękniejszych żaglowców świata. Zdjęcia wykonał w ciągu wielu lat uznany i ceniony fotograf Marek Czasnojć. On jest autorem koncepcji, układu zdjęć oraz tekstów w albumie.

Magia morskich podróży

Jak wspomina autor, z żaglami zetknął się na początku lat 50. XX wieku, na jeziorach mazurskich. Wtedy dopadła go „nie groźna choroba, ale nieuleczalna… magia żagli”, pochłaniając cały jego czas. Cieszył go w Gdyni widok cumującego tam Daru Pomorza, obiecującego dalekie rejsy po oceanach, sztormy. Tę fascynację udało mu się w pełni zrealizować dzięki pracy dziennikarza pracującego dla czasopism podejmujących tematykę żeglarską i morską (m.in. na łamach tygodnika Wybrzeże i miesięcznika Morze). Zaczął pływać na wielu statkach polskich i zagranicznych, uczestniczyć w imprezach żeglarskich, rejestrując starannie wydarzenia swoim obiektywem. Na pokładzie Daru Pomorza i jego następcy Daru Młodzieży spędził wiele miesięcy. Ziściły się jego marzenia o dalekich podróżach pod żaglami. Zapewnia, że ich „magia” trwa i go nie opuści… A kolekcja zdjęć robionych na całym świecie z roku na rok się powiększała. Dzisiaj jest olbrzymia, liczona w tysiącach i niezwykle cenna. Ma w niej też uwiecznione jednostki, których już nie ma, gdyż zatonęły.

Reklama

Chrzest albumu

Album Magia żagli został „wodowany” 1 sierpnia w scenerii Wałów Chrobrego, przy których cumował Dar Młodzieży. Uroczystość na jego pokładzie poprowadziła Beata Mikołajewska-Wieczorek. Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska uznał album za swoisty przegląd światowego żeglarstwa. – Świat żaglowców przechodzi do historii. Będąc fragmentem dziedzictwa kulturowego świata, do przetrwania wymaga świadomej pracy – powiedział Soska.

Krystyna Pohl jest dziennikarką zajmującą się od lat tematyką morską, autorką wielu ważnych książek dotyczących statków związanych ze stocznią szczecińską. Swoją twórczością przyczyniła się wiele w dziele edukacji morskiej społeczeństwa. W szklanej butelce wrzuciła w wody Odry znajdujący się w niej akt chrztu i ksero okładki albumu.

Publikacja została dofinansowana ze środków miasta Szczecin. Tekst i napisy są w języku polskim, niemieckim i angielskim, a całość zamyka alfabetyczny spis żaglowców.

Dzięki Wydawnictwu ZAPOL nabywający album miłośnicy żagli, łatwiej przetrwają nostalgię aż do 2024 r., kiedy znów wraz z przypłynięciem do Szczecina żaglowców będą mogli uczestniczyć w tym radosnym żeglarskim święcie.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny papieskiego fotografa - Arturo Mari skończył 81 lat

[ TEMATY ]

fotografia

urodziny

Arturo Mari

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Gdy w ogarniętej wojną Polsce młody człowiek z Wadowic, Karol Wojtyła, przygotowywał się do świętowania swoich 20. urodzin, w Rzymie, 15 maja w rodzinie Marich urodził się chłopak, któremu dano na imię Arturo.

Jego ojciec i dziadek pracowali w Watykanie, a ojciec miał szczególną pasję, fotografię, którą przekazał synowi. W 1956 r., gdy Arturo miał 16 lat, został przyjęty do pracy w firmie fotograficznej „Giordani”, będącej na usługach Papieży, ponieważ w tamtych czasach przy „L’Osservatore Romano” nie było sekcji fotograficznej.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję