Reklama

Niedziela Częstochowska

Młody Kościół

Wszystko zaczęło się w 2017 r. w czasie Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji poświęconemu tematowi bierzmowania.

Niedziela częstochowska 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kana młodych

Magda Nowak/Niedziela

Kana Młodych, listopad 2018. Ważnym elementem spotkania jest modlitwa śpiewem

Kana Młodych, listopad 2018. Ważnym elementem spotkania jest modlitwa śpiewem

Na spotkanie ewangelizacyjne w ramach tego wydarzenia została zaproszona młodzież z naszej archidiecezji. Potem w kolejnych latach spotkanie pod nazwą Kana Młodych na stałe wpisało się w kalendarz wielu młodych ludzi, kapłanów, katechetów i ewangelizatorów Kościoła częstochowskiego.

On po prostu jest

W tym roku spotkamy się 18 września na błoniach przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Temat spotkania jest bardzo krótki i prosty, a równocześnie bardzo wymowny – „Jestem”. Chcemy ogłaszać tę dobrą nowinę – Bóg jest! Bóg sam – tak ufamy – da nam wszystkim w tym czasie doświadczenie swojej obecności pośród nas. Spotkanie rozpoczniemy o godz. 14, a zakończymy ok. godz. 19.30. Gościem wydarzenia będzie m.in. Grzegorz Czerwicki, autor książki Nie jesteś skazany, który podzieli się z nami swoim spotkaniem z żywym Bogiem – Przyjacielem – jak sam o Nim mówi i pisze. Grzesiek jest osobą, której Bóg bardzo mocno udowodnił, że jest, i pokazał, że jest miłością. Doprowadził m.in. do tego, że Grzesiek po wielu latach spotkał swoją siostrę, ale więcej o tym już podczas Kany Młodych. Marcin Zieliński z kolei podzieli się z nami nie tylko doświadczeniem Boga, który jest obecny w jego życiu prywatnym, ale również w jego posłudze. A wszystko zaczęło się od pewnej Eucharystii w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Monstrancja jak latarnia

Zapewne kluczowymi momentami tegorocznego wydarzenia będzie Eucharystia sprawowana przez abp. Wacława Depo oraz możliwość skorzystania ze spowiedzi i modlitwy wstawienniczej. Niezwykłym czasem jest zawsze adoracja Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W tym roku po raz pierwszy na Kanie Młodych będzie używana monstrancja w kształcie morskiej latarni. Wystawiony w niej Jezus jest zawsze światłem świata. Gościć będziemy również Urszulę Górnicką-Hermę, rzeźbiarkę i artystkę z Cieszyna, która wykonała tę monstrancję.

Bóg realizuje marzenie

Reklama

We wszystkich edycjach Kany Młodych uczestniczył Paweł, 22-letni student. – Każda z nich była dla mnie wspaniałym spotkaniem z Jezusem, który podnosi i umacnia. Ponadto mogłem być świadkiem tego, jak Bóg realizuje marzenie, które sam wlał w moje serce – młodzi spotykają się z Bogiem – przyznaje. Najbardziej poruszający był dla mnie widok kilkuset młodych ludzi klęczących przed Najświętszym Sakramentem i oddających życie Jezusowi. Bóg podczas każdej Kany Młodych jeszcze mocniej umacniał mnie w przekonaniu, że to pragnienie, które noszę w sercu, jest Jego pragnieniem – dodaje.

Jesteśmy przekonani, że po raz kolejny doświadczymy wspólnoty Kościoła, radości z bycia z drugim człowiekiem i wielkich Bożych spraw. Bóg mówi: JESTEM! A ty? Będziesz razem z nami? Zapraszamy!

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Wstań… i idź. Kana Młodych 2022

Już po raz 5! Kana Młodych w Częstochowie przyciągnęła blisko tysiąc młodych ludzi z całej naszej diecezji. Tym razem ewangelizacyjne spotkanie odbyło się w Hali Polonia.

Program spotkania obejmował konferencję Tymoteusza Filara - lidera wspólnoty Hesed w Gdyni, wprowadzenie do spowiedzi przez ks. Sebastiana Picura - księdza, który ewangelizuje przez TikToka. Głównym punktem programu była oczywiście Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję