Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheci w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

Pielgrzymka związana była z inauguracją nowego roku katechetycznego. W Roku św. Józefa katecheci zostali powierzeni Opiekunowi Rodziny.

Niedziela kielecka 37/2021, str. VI

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Rok Katechetyczny

K.D.

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

Pielgrzymkę podzielono na dwie tury. W pierwszym dniu Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, w drugim Eucharystię sprawował bp Andrzej Kaleta.

Potrzebna jest wiara i odwaga

Biskup Piotrowski mówił w homilii o wartości prawdy, jaką niesie Ewangelia. Katecheci są jej strażnikami i głosicielami oraz przewodnikami wiary dla całej wspólnoty parafialnej. – Prawda nadaje pokój sercu, a tego szukają ludzie, kiedy przychodzą do głoszących Ewangelię w różnych okolicznościach. Ewangelia niesie prawdę o Bogu, a tym samym o człowieku i jego ostatecznym przeznaczeniu, prawdę o świecie – trudną, którą znajdujemy w słowie Bożym. Od katechety żąda się, aby pielęgnował tę prawdę – podkreślił biskup. W dzisiejszych czasach – jak zauważył – nauczanie religii jest szczególnym wyzwaniem, bo „świat histerycznie nie lubi głosicieli prawdy o Bogu i o człowieku”. Bardzo często nauczanie religii wiąże się z hejtem, wyśmianiem, lekceważeniem. Tym bardziej katechetom potrzebna jest wiara i odwaga, która może pomóc im przezwyciężyć kolejne trudności.

Z kolei bp Kaleta w homilii zauważył, że pandemia obnażyła nasze słabości społeczne i religijne, spowodowała, że niejako na nowo trzeba odbudowywać życie sakramentalne i liturgiczne. Dlatego tak ważna jest praca katechety powołanego do tego, aby głosić słowo Boże i formować duchowo młode pokolenie.

Na nowo odkrywany

W czasie pielgrzymki katecheci wysłuchali również konferencji pt. Józef – święty na nasze czasy. Biblijny obraz Józefa z Nazaretu biblisty ks. dr. hab. Tomasza Siemieńca. Sięgając do źródeł biblijnych, żydowskiej tradycji oraz religii z czasów Jezusa w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym, jak należy rozumieć biblijne tytuły Józefa ujęte w Piśmie Świętym, np. „mąż Maryi”, „człowiek sprawiedliwy”, „człowiek pracy”, „ojciec Jezusa”, rzucając nowe światło na znaczenie jego życiowej misji. Podkreślał, że określenie Józefa mianem „opiekuna Jezusa”, nie oddaje w pełni roli, jaką odegrał w życiu Syna Bożego. Należy powiedzieć, że jest on Jego ojcem, „choć nie przez zrodzenie, ale poprzez przyjęcie daru życia, bo najważniejsze w procesie stawania się ojcem jest właśnie przyjęcie daru życia, a nie spłodzenie”. – To przyjęcie potem przechodzi w codzienne strzeżenie tego życia – tłumaczył ks. Siemieniec. Zauważył również, że zawód cieśli, który wykonywał św. Józef, był bardzo szanowany i wykonywali go ludzie mądrzy. Zajęcie to dawało możliwość utrzymania rodziny. – Ten aspekt życia Józefa, który pracuje fizycznie, jest też bardzo ważny. Prawdopodobnie Józef nauczył tego fachu samego Jezusa. W ten sposób wprowadza też Go w historię człowieka, która jest naznaczona pracą – kontynuował duchowny. Wyjaśnił też teologiczną wymowę tytułu „człowiek sprawiedliwy” w odniesieniu do Józefa. – Jego sprawiedliwość wyrażała się w zaufaniu woli Boga, a to oznacza wyruszenie w drogę, która prowadzi w nieznane – mówił biblista. – Józef widoczny jest na kartach Biblii jako cień Jezusa. Tuż obok Niego, a zarazem w tle. Można powiedzieć, że właśnie to jest świętość – być cieniem Jezusa. Być obok Niego, być w tle. Cień bowiem nigdy nie wyprzedza światła – zakończył ks. Siemieniec.

Reklama

Liczby

W czasie Mszy św. obecny był również prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk, który przybliżył misję fundacji i jej cele oraz zachęcał katechetów do włączenia się w projekty promujące działania pro-life.

W roku szkolnym 2021/22 w diecezji kieleckiej pracę rozpoczęło blisko 700 katechetów. Wśród nich 370 stanowią katecheci świeccy. Religii naucza ponad 50 sióstr zakonnych oraz prawie 270 kapłanów. Ośmiu nowych katechetów złożyło wyznanie wiary i odebrało misję katechetyczną z rąk biskupa kieleckiego.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechetyczny start

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2021, str. II

[ TEMATY ]

katecheci

Rok Katechetyczny

MR

Modlitwa katechetów na inaugurację nowego roku pracy

Modlitwa katechetów na inaugurację nowego roku pracy

Wraz z bp. Piotrem Gregerem katecheci z całej diecezji Mszą św. zainaugurowali rok szkolny 2021/22.

W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa obok hierarchy i nauczycieli religii na Eucharystii obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych. – Katecheta ma być pasjonatem wiary wyrażającej się w codziennej trosce o dynamizm relacji z Bogiem – stwierdził bp Greger. I dodał: – Przyszłość Kościoła, owocność nauczania, zależy od tych, którzy każdego dnia otwierając się na Bożą łaskę, żyją pełnią wiary. Na koniec kazania podtrzymał swą obietnicę codziennego odmawiania jutrzni w intencji nauczycieli religii z Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję