Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamięć o nowym błogosławionym

Archidiecezja Kult „Kardynała Szczecińskiego” pozostaje wciąż żywy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zarówno przez jego nauczanie, ale także przez miejsca pamięci.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

pomnik

Dajana Kurantowicz

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Jemu poświęcone zostały np.: dwie tablice – w katedrze szczecińskiej (odsłonięta 28 maja 1991 r.) i na ścianie świątyni św. Andrzeja Boboli w Szczecinie (odsłonięta 8 grudnia 2001 r.), pomnik przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie 24 czerwca 2001 r. (odsłonił go abp Zygmunt Kamiński) i w Kobylance (9 czerwca 2018 r. odsłonił go abp Jan Pawłowski); tutejsza parafia św. Antoniego, 18 września zostanie podniesiona do godności sanktuarium. Również odbudowany kościół filialny w Chominie w parafii Macierzyństwa NMP w Benicach otrzyma wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Szczecinie od 1981 r. dawna ul. Wielka nosi nazwę kard. Stefana Wyszyńskiego.

W bazylice św. Jana Chrzciciela (od 30 listopada 2012 r.) w transepcie wschodnim znajduje się epitafium z wizerunkiem twarzy bł. Stefana Wyszyńskiego, a pod nim słowa prymasa wypowiedziane w Krakowie 12 maja 1974 r.: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”; wewnątrz niego została umieszczona purpurowa piuska kardynalska – dar Instytutu Prymasowskiego. W bazylice króluje także Wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej (jeden z trzech w Polsce namalowany przez prof. Leonarda Torwita) uroczyście koronowany 13 października 2018 r. przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a osobiście przekazany Szczecinowi przez Prymasa Tysiąclecia.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnicka katedra Pomnikiem Historii

Niedziela świdnicka 14/2017, str. 2

[ TEMATY ]

pomnik

katedra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dla świdniczan, którzy uważają ją za swój symbol, dumą była od zawsze. Strzelista wieża, zwalista, kamienna sylweta, największe na Dolnym Śląsku okno i piękny barokowy wystrój to cechy wyróżniające kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława spośród wszystkich innych. W środę 15 marca 2017 r. prezydent Andrzej Duda podniósł katedrę do rangi Pomnika Historii.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję