Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wojna wyryta w pamięci

W Tomaszowie Lubelskim uczczono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

wojna

Ewa Monastyrska/Niedziela

W tym roku minęły 82 lata od tej tragicznej chwili, jednak w Polakach pamięć o przelanej krwi ich przodków jest wciąż żywa. Straty, jakie poniósł naród w tym czasie to około 6 mln zabitych obywateli, zaprzepaszczone nadzieje, upadek kultury i nauki, zniszczone doszczętnie miasta i wsie oraz rana w polskim sercu, która nie potrafi się zabliźnić. Ten czas odcisnął znaczące piętno nie tylko na historii Polski, ale i na przyszłości, która zawsze żyje w cieniu tych tragicznych doświadczeń. Bolesne wspomnienia z tego okresu mają także mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego, którzy byli świadkami ogromu przelewanej krwi.

– Dla mieszkańców Tomaszowa 1 września ma szczególnie znaczenie. Wrzesień 1939 r. zaznaczył się na ziemi tomaszowskiej w szczególny sposób. To właśnie tutaj rozegrała się druga pod względem uczestników bitwa kampanii wrześniowej. To była największa bitwa pancerna w czasie kampanii. Tomaszów pamięta o tych wydarzeniach. Tradycją jest to, że od kilkunastu lat o godz. 4.45 spotykamy się przed pomnikiem Żołnierzy Września. Strzelcy z Drużyny Strzeleckiej 2019 o tym pamiętają. Chcemy tę pamięć przekazać następnym pokoleniom, dlatego cieszy nas obecność harcerzy oraz uczniów rozpoczynających rok szkolny – zaznaczył burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski.

Mieszkańcy Tomaszowa wzięli udział w uroczystej Eucharystii w kościele Najświętszego Serca Jezusa w intencji ojczyzny.

Przed pomnikiem Żołnierzy Września złożono kwiaty i zapalono znicze. Niekiedy pojawiają się wątpliwości wśród nowej myśli politycznej, czy też ideologicznej, czy warto pamiętać o smutnych rocznicach i czy nie lepiej skupić się na sukcesach zamiast rozdrapywać bolesną przeszłość. Pamięć o bohaterach, smutnych kartach historii pozwala nam zapobiec jeszcze bardziej krwawej przyszłości i ochronić Polskę, jej granice i dzieci.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Nigdy wojny! Nigdy więcej wojny!

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

wojna

Grzegorz Gałązka

Nigdy wojny! Nigdy więcej wojny! - z tym dramatycznym apelem o pokój na świecie zwrócił się Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Z orędziem o zakończenie przemocy papież zwrócił się szczególnie do krajów Bliskiego Wschodu, Iraku i Ukrainy.

Ojciec Święty nawiązał do przypadającej jutro 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej, która spowodował miliony ofiar i ogromne zniszczenia. Przypomniał słowa papieża Benedykta XV, który nazwał ten konflikt "bezsensowną rzezią". "Pamiętając to tragiczne wydarzenie apeluję, by nie powtarzać błędów z przeszłości, ale należy pamiętać i uczyć się z historii i dać pierwszeństwo pokojowi poprzez cierpliwy i odważny dialog" - powiedział Franciszek apelując o zakończenie przemocy na Bliskim Wschodzie, w Iraku i na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję