Reklama

Wiadomości

Zabijali do ostatniej minuty

Sąd Najwyższy w USA podtrzymał w mocy prawo stanu Teksas zakazujące aborcji, gdy wykryje się bicie serca dziecka. Aborcyjne kliniki pracowały na pełnych obrotach do godziny 23.59, by zabić jak najwięcej dzieci przed wejściem w życie nowego prawa.

W USA toczy się historyczna batalia o życie nienarodzonych, która może mieć w przyszłości wpływ na resztę świata. Pierwsze starcie w Sądzie Najwyższym obrońcy życia już wygrali, ale najważniejsza batalia szykowana jest na listopad. – Już 13 stanów w USA przyjęło ustawy chroniące życie, rzucając wyzwanie aborcyjnemu wyrokowi Roe v. Wade z 1973 r. Niedługo rusza proces kolejnej precedensowej sprawy – wskazuje mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Teksański precedens

Zaczęło się w maju 2020 r., gdy gubernator Teksasu podpisał ustawę, która zakazuje przeprowadzania aborcji w sytuacji, gdy lekarz jest w stanie wykryć pracę serca u dziecka, co jest możliwe już w szóstym tygodniu ciąży. Oczywiście, organizacje proaborcyjne zaskarżyły to nowe prawo, licząc na to, że Sąd Najwyższy je uchyli. Tak jednak się nie stało i od początku września w Teksasie obowiązuje prawo, które według szacunku, może ograniczyć aborcję w ok. 85%.

Decyzja Sądu Najwyższego bardzo mocno poruszyła opinię publiczną w USA, podobnie jak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Zaczęły się ataki na sędziów i próby zdyskredytowania ich mandatu do orzekania w tej sprawie. Prezydent Joe Biden stwierdził, że „prawo Teksasu znacznie ograniczy dostęp kobiet do opieki zdrowotnej, której potrzebują”. Oburzenia nie kryły organizacje feministyczne, a kliniki aborcyjne pracowały 1 września do godziny 23.59, by zabić jak najwięcej dzieci przed wejściem w życie nowego prawa. Klinika Whole Woman’s Health chwali się, że jej personel dokonał 67 aborcji w ciągu 17 godzin, czyli zabijano dzieci częściej niż co 20 minut.

Przełom po 50 latach

Dotychczasowe decyzje Sądu Najwyższego nie podważyły precedensowego wyroku z 1973 r., który w zasadzie zalegalizował aborcję w USA. Wyrok Roe v. Wade był od lat i jest nadal krytykowany za to, że podczas orzekania dochodziło do manipulacji, przekupstwa i stronniczego doboru biegłych. Teraz proaborcyjne organizacje boją się, że wyrok sprzed prawie 50 lat, który dał kobietom prawo do tzw. decydowania o swoim ciele, może zostać podważony, bo skład sędziowski po kadencji Donalda Trumpa stracił przewagę sędziów o lewicowych poglądach. Podczas głosowania w sprawie prawa z Teksasu przewaga była 5 głosów do 4.

Reklama

Wyrok Roe v. Wade jest obecnie obowiązującym prawem konstytucyjnym, które w najbliższych miesiącach może się jednak zmienić. W listopadzie rusza proces, którego najbardziej boją się środowiska aborcyjne. – Jeśli wyrok Roe v. Wade zostanie uchylony, to władze stanowe będą mogły wprowadzać ochronę życia bez żadnych ograniczeń. To byłby przełom po prawie 50 latach – mówi mec. Kwaśniewski.

Jak z segregacją rasową

Prawdopodobnie dzieci nienarodzone będą musiały przejść podobną drogę jak kiedyś czarnoskóre dzieci – Sąd Najwyższy w sprawie Plessy v. Ferguson z 1896 r. stwierdził, że segregacja rasowa w amerykańskich szkołach jest zgodna z Konstytucją USA. Dopiero sprawa czarnoskórej dziewczynki, córki Olivera Browna, przeciwko kuratorium oświaty z 1954 r. zupełnie zmieniała to rasistowskie prawo konstytucyjne.

Aborcyjny przełom w USA byłby jasnym sygnałem dla świata. Amerykańskim organizacjom pro-life dodałby skrzydeł, a dyskusja na temat lepszej ochrony życia przetoczyłaby się na pewno również w Ameryce Łacińskiej i np. w Europie Środkowej. – Aborcyjne koncerny i organizacje nie mogłyby już powoływać się na prawa wynikające z amerykańskiej konstytucji. Należałoby się także spodziewać mocnego spowolnienia „eksportu” aborcji z Ameryki do innych części świata, który widzimy w ostatnich dekadach – wyjaśnia Kwaśniewski.

2021-09-13 18:26

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w drodze do Rzymu: „W konfesjonale zrozumiałem dramat aborcji”

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

Franciszek w Panamie

Grzegorz Gałązka

Rozmawiając przez około 50 minut z dziennikarzami w drodze powrotnej z Panamy Ojciec Święty poruszył między innymi dramat aborcji, opowiedział się za odpowiedzialną edukacją seksualną, a w odniesieniu do sytuacji w Wenezueli zaapelował o pokojowe rozwiązanie obecnego kryzysu. Mówiąc o lutowym spotkaniu w sprawie nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci zaznaczył, że konieczne jest uświadomienie sobie dramatu ofiar i wypracowanie jasnych reguł postępowania.

Oto pełny tekst konferencji prasowej Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję