Reklama

Niedziela Kielecka

Czuły jak Józef, czyli jaki?

Czwartek, wieczór, niewielki drewniany kościółek w Mójczy. Zgromadzona grupa młodzieży i księży ledwo się w nim mieści. Co tu robią wieczorem? Przyprowadził ich tutaj św. Józef – patron tego roku, by modlić się Nowenną Młodych.

Niedziela kielecka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nowenna

młodzież

K.D.

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Z młodzieżą modlą się również uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej. Mszy św. przewodniczy ks. Marek Blady – dyrektor pielgrzymki kieleckiej. Homilię głosi ks. Dariusz Węgrzyn, moderator RCS. „Czułość nie tyle jest uczuciem, ale jest bardzo konkretną postawą która podnosi, dotyka, leczy” – mówi. – Można być bardzo wrażliwym i w pewnym momencie nieczułym. Z powodu lęku jesteśmy w stanie czynić rzeczy złe (...) a grzech zawsze wprowadza niepokój, nie pozwala żyć i kochać – zaznacza. Mówi, że to Bóg przywraca pokój serca i czystość serca. – Jezus nas tutaj gromadzi i mówi do nas: „Nie bój się, bo jestem łaskawy, jestem pełen miłosierdzia, choćby dotknęły cię grzechy największe, to się nie bój, przychodzisz do mnie”.

Rozważania o czułości ks. Grzegorz Stachura – głoszący konferencję do młodych w Mójczy – kieruje na nowe tory.

Klucz do czułości

Do zrozumienia tematu potrzebne są słowa papieża Franciszka z listu Patris corde, że „Bóg czule wyprowadza dobro z naszych słabości” – wyjaśnia. Potem pokazuje „drogę czułego spojrzenia Boga na świat poprzez posyłanie na przestrzeni dziejów Kościołowi Józefów”, którzy w różnych okolicznościach społecznych podejmowali dzieła duszpasterskie i ewangelizacyjne. Będąc narzędziami Bożej czułości, wspierali chorych, ubogich, bezdomnych, organizowali szkoły do ubogich dzieci, duszpasterstwa dla marynarzy i żołnierzy, ratowali zarażonych tyfusem. Przez ich radykalną świętość życia, budowanie struktur, poświęcenie i zarazem mocne stąpanie po ziemi, Bóg okazywał czułość. Dziś Ci Józefowie czczeni są jako święci i błogosławieni. Ta jak mówi ks. Stachura – „geografia św. Józefów” rozpoczyna się w XVI wieku, trwa poprzez XX wiek i wiedzie przez Hiszpanię, Włochy i Polskę – ze św. Józefem Pelczarem, św. Józefem Bilczewskim, bł. Józefem Pawłowskim. Ks. Stachura nakreślił charakterystyczny rys każdej postaci. Jedyną świętą w tym panteonie była Józefina Bachita – pięć razy sprzedawana w niewolę.

Reklama

Tłumaczył, na czym polega metoda czułości Bożej wobec ludzkości, a przez Niego czułości św. Józefa. Prawdziwa czułość jest mocnym stąpaniem po ziemi, niesieniem nadziei do tych którzy ją zgubili. Metoda Bożej czułości to prawda i dobro. Prawda o naszych słabościach powiedziana z miłością. Mówił do młodych, że Pan Bóg realizuje historię zbawienia przez imię Józef i łączącą się z nim konkretną duchowość. Każdy z tych świętych Józefów traktował swoje imię jako zobowiązanie. „Św. Józef potrzebny jest nam teraz, w czasach kryzysu naszego świata. Powinniśmy sobie wziąć do serca jego twarde stąpanie po ziemi i słuchanie woli Bożej” – zachęcał.

Nowenna trwa

Pomysłów na ten wieczór pewnie młodym nie brakowało, ale wybrali. – Uwielbiam te wieczory i ten klimat modlitwy – mówi Dominika Krzemińska z RCS. Cieszę się, że możemy jako Ruch zapraszać inne wspólnoty młodych z diecezji i wspólnie modlić się o czystość serca za pośrednictwem św. Józefa. W czasie adoracji można przemyśleć swoje życie, wyciszyć się. Dzisiejsza konferencja z kolei uświadomiła mi, że Bóg posyła świętych Józefów do Kościoła w najcięższych momentach – mówiła.

Adoracja trwa do późnego wieczora. Każdy pielgrzymuje do Józefa ze swoją intencją w sercu, którą przynosi na Nowennę i do tego właśnie zachęca ks. Dariusz Węgrzyn – inicjator spotkań, które organizowane są w parafiach św. Józefa. Następne odbędzie się w Zagnańsku w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk do młodzieży polonijnej

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

nternet/www.facebook.com/bpmsolarczyk

Na wzór Powstańców Warszawskich bądźcie świadkami wiary, człowieczeństwa i miłości – zaapelował do młodzieży bp Marek Solarczyk. W kościele Miłosierdzia Bożego przy ulicy Żytniej uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej modlili się za powstańców i ludność cywilną stolicy, która zginęła w czasie walk z okupantem 74 lata temu. Liturgię koncelebrował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław. Lechowicz, który przywołując postać św. Faustyny zachęcał młodzież do modlitwy o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

W homilii przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk przypomniał o dramacie Powstania Warszawskiego, którego ślady – jak zauważył - do dziś są widoczne na stołecznych ulicach. - Na Woli stoi pomnik upamiętniający cywilnych mieszkańców tej dzielnicy, którzy w bestialski sposób byli mordowani w pierwszych dniach Powstania. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ile w tym wszystkim było tajemnic wiary i wołania o sens – mówił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję