Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ile krwi kosztuje Polska

Minęła 82. rocznica bitew pod Tomaszowem, które miały znaczenie dla Polski nie tylko pod względem historycznym, ale i społecznym i patriotycznym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2021, str. I

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

bitwa pod Narolem

Ewa Monastyrska/Niedziela

Rekonstrukcja bitwy pod Narolem

Rekonstrukcja bitwy pod Narolem

Każdego roku Tomaszów Lubelski przez kilka dni upamiętnia bohaterskie, choć przegrane walki. Upamiętnia ludzi, dla których Polska była ważniejsza od ich własnego życia. W tym czasie odbywają się gry i nauki dla dzieci i młodzieży, naukowe wykłady, patriotyczne maratony, w których biegają chętni, odprawiane są Msze św. i składane wiązanki kwiatów zarówno przed pomnikiem Bohaterów Września jak i na cmentarzu wojennym, gdzie spoczywa gen. Tadeusz Piskor. Jego marzeniem było spocząć wśród swoich żołnierzy. Już to stwierdzenie ukazuje, jaka jedność prowadzi Polaków w obliczu niepokoju i obaw o przyszłość Polski. Punktem kulminacyjnym każdego roku jest rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem, która gromadzi tysiące widzów. W tym roku, 19 września, deszczowa pogoda przypominała tę, która towarzyszyła bohaterom 82 lata temu.

– Odtwarzaliśmy bitwę pod Narolem 6. Dywizji Piechoty, która silnym uderzeniem na jednostki niemieckie wyparła Niemców z Narola, a następnie przemaszerowała dalej na Lwów, gdzie także stoczyła zwycięską walkę. Ponad 250 rekonstruktorów, ponad 20 pojazdów, ponad 40 wybuchów, to ogromna skala wydarzenia, ale robimy to po to, by upamiętnić bohaterską postawę Polaków w walce o niepodległość Polski – powiedział koordynator rekonstrukcji Jarosław Antoszewski.

Rekonstrukcję poprzedziła Msza św. polowa, podczas której ks. prał. Czesław Grzyb podkreślił, że Polska stała zawsze pod krzyżem i nie można oddzielić go od Białego Orła, gdyż byłoby to zafałszowanie historii i prawdy o Polsce. Tegoroczna rekonstrukcja wpisała się także w uroczyste obchody jubileuszowe.

Reklama

– Dzisiejsze uroczystości wpisują się w obchody 400-lecia nadania prawa miejskiego. Były to najtragiczniejsze wydarzenia w historii miasta. Dla mieszkańców było to szczególne doświadczenie wojny, bo już 4 września spłonęła spora część miasta. Jednak walki trwające wokół Tomaszowa mieszkańcy wspominają do dziś – podkreślił burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski.

Obecny podczas rekonstrukcji wojewoda lubelski Lech Sprawka zaznaczył, że doświadczenie historii, o której trzeba pamiętać, wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest dla Polaków troska o obronę granic Polski i jej jedności. Bitwy pod Tomaszowem wpływały nie tylko na historię, ale i świadomość Polaków. Do dziś przypominają o tym, co to znaczy być Polakiem i ile krwi kosztuje Polska.

2021-10-05 10:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Gryfa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2021, str. III

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

Leszek Wątróbski

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich odbyło się weekendowe widowisko przedstawiające dzieje Księstwa Pomorskiego.

Wszystkie zaprezentowane wydarzenia nawiązywały do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku Gryfa Pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z 29 września 1214 r.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję