Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Święto Gryfa

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich odbyło się weekendowe widowisko przedstawiające dzieje Księstwa Pomorskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2021, str. III

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

Leszek Wątróbski

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Wszystkie zaprezentowane wydarzenia nawiązywały do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku Gryfa Pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z 29 września 1214 r.

W programie tegorocznego Święta Gryfa (25-26 września 2021 r.) znalazły się m.in. wykłady wybitnych specjalistów. Profesor Marian Rębkowski, autor wydanej niedawno książki Jak powstało Pomorze? opowiadał o początkach państwa pomorskiego rządzonego przez dynastię Gryfitów. O historii Gryfa, jako symbolu i znaku heraldycznego, mówił dr hab. Andrzej Janowski.

Nie zabrakło też pokazów walk rekonstruktorów – wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów i pojedynków rycerzy z okresu panowania księcia Kazimierza V. Prezentacja technik walk była opatrzona komentarzem historycznym. Były również pokazy renesansowej, włoskiej sztuki żonglowania chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa. Kolejnym punktem święta była inscenizacja związana z postacią księcia Bogusława X oraz prezentacja obrzędów związanych z równonocą jesienną – Świętem Plonów Słowian Nadbałtyckich wg opisów Saxa Gramatyka z 1168 r.

Po zamkowych dziedzińcach przechadzali się wojowie, rycerze, białogłowy i damy. Swoje warsztaty rozstawili rekonstruktorzy rzemiosł dawnych – takich jak: kowalstwo, tkactwo, zdobienie tekstyliów metodą stemplowania, rymarstwo czy kaletnictwo. Dzieci natomiast mogły wziąć udział w grach i zabawach historycznych. Dostępne były także stoiska z książkami historycznymi. W programie znalazły się również wydarzenia i propozycje muzyczne. Warsztaty śpiewu tradycyjnego poprowadziła Joanna Lacher. Odbyły się koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Daj Ognia. Finałem święta Gryfa był III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów. Głównym sędzią turnieju był Stanisław Kula – wieloletni główny sędzia walk m.in. grunwaldzkich turniejów bojowych i sędzia liniowy lub główny w turniejach ligowych Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich. Organizatorem święta był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, a konsultantem merytorycznym Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie historie małych miejscowości

Niedziela lubelska 35/2020, str. V

[ TEMATY ]

Józef Piłsudski

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

Paweł Wysoki

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Tak jak przed stu laty, 16 sierpnia do Baranowa przyjechał Józef Piłsudski.

Rekonstrukcja wydarzeń została przygotowana pod kierunkiem Urzędu Gminy w Baranowie w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą. – 100 lat temu na placu przed kościołem stało wojsko polskie, żołnierze 65. pułku piechoty, którzy tu przygotowywali się do nadchodzących działań. 16 sierpnia przed świtem żołnierze wymaszerowali w kierunku Wieprza, aby zgodnie z rozkazem naczelnego wodza zaatakować wojska bolszewickie. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom tamtych dni – powiedział Mirosław Grzelak, wójt gminy Baranów.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję