Reklama

Modlitwa

Dzień modlitw za emigrację

[ TEMATY ]

modlitwa

www.mchr.pl

"TA JASNOGÓRSKA PANI MA NAJWIĘKSZY PŁASZCZ, KTÓRYM OTULA NIE TYLKO RZECZPOSPOLITĄ, ALE I CAŁĄ POLSKĄ DIASPORĘ” (Kard. Stefan Wyszyński)

W niedzielę 3 maja, w dzień szczególnej modlitwy i pamięci o polskich emigrantach, bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, przewodniczył Mszy św. w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Na wspólną modlitwę w intencji polskich emigrantów oraz tych, którzy im posługują: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, przybyli ponadto księża chrystusowcy i klerycy z domu głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i Puszczykowa oraz nowicjusze tego zgromadzenia zakonnego ze swoimi przełożonymi z Mórkowa.

Nawiązując do międzywojennej tradycji zabierania w swoją podróż przez polskich emigrantów obrazu Jasnogórskiej Pani, która swoim płaszczem otula Polskę i wszystkich Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny, Ksiądz Biskup w sposób duchowy złożył z kolei wizerunki wszystkich osób posługujących Polonii świata u stóp Królowej Polski.

Reklama

W homilii odwołał się do słów Apelu Jasnogórskiego. Słowa „Jestem, pamiętam, czuwam” są w sposób szczególny zobowiązujące dla osób konsekrowanych pracujących wśród Polonii, wśród których poczesne miejsce zajmują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla i Księża Chrystusowcy. „Jestem” zobowiązuje osoby konsekrowane na wzór Jezusa i Maryi do trwania na modlitwie przy Bogu i przy człowieku, który potrzebuje konkretnej pomocy. „Pamiętam” jest wezwaniem do zachowywania Słowa Bożego, pełnienia woli Jezusa i rozważania Jego czynów. Trzecie słowo Apelu „Czuwam” przypomina nam, byśmy na wzór Bożej troski czuwali, by żaden człowiek nie zginął, ale miał życie wieczne.

Bp Wiesław podziękował księżom chrystusowcom i siostrom misjonarkom za ich posługę wśród Polonii, za ich trwanie na modlitwie i w służbie Polakom oraz za realizację ciągle aktualnego charyzmatu założycieli: sługi Bożego kard. Augusta Hlonda i sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Wszystkim zaangażowanym w posługę emigracyjną życzył, by tak jak Maryja umieli przekazywać życie. Ma ono na imię świętość. Oby z owoców świętości osób konsekrowanych mogło karmić się wiele dusz.

2015-05-05 19:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież prosi o modlitwę w intencji jego podróży do Albanii

[ TEMATY ]

modlitwa

Monika Książek

Na zakończenie dzisiejszej audiencji papież Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w intencji jego niedzielnej podróży do Albanii.

"W najbliższą niedzielę, z Bożą pomocą, udam się do Albanii. Postanowiłem odwiedzić ten kraj, bo tak bardzo ucierpiał z powodu straszliwego reżimu ateistycznego a teraz realizuje pokojowe współżycie różnych istniejących tam grup religijnych. Już teraz serdecznie pozdrawiam naród albański i dziękuję za przygotowanie tej wizyty. Proszę wszystkich, by mi towarzyszyli w modlitwie, przez wstawiennictwo Matki Bożej Dobrej Rady. Dziękuję" - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję