Reklama

Europa

Jak wyleczyć Europę?

W Watykanie odbyło się spotkanie przywódców politycznych i ekspertów przed szczytem G20.

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 22

[ TEMATY ]

Europa

Adobe.Stock

Dwudniowa konferencja Healing Patient Europe, która została zorganizowana na Watykanie przez Papieską Akademię Nauk Społecznych, Stowarzyszenie Pacjent Europa oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, zgromadziła w dniach 7-8 października światowych liderów nauki i polityki. Filozofów, teologów, ekonomistów, analityków, przedstawicieli ruchów zawodowych i ekologicznych. W pięciu sesjach panelowych dyskutowano na tematy związane z kryzysem ekonomicznym, ekologicznym i zdrowotnym oraz ze skutkami, które dzisiaj, w czasie pandemicznym, ponoszą obywatele Europy i świata. Debata toczyła się wokół pytań: jak bronić godność ludzką i prawa człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych? Czy bezpośrednia pomoc finansowa dla obywateli może uzdrowić Europę i zażegnać kryzys zdrowotny, ekonomiczny i polityczny? Jak sprawić, by ożywienie gospodarcze i zielona transformacja w Europie były sprawiedliwe? Dlaczego świat potrzebuje ogólnodostępnej szczepionki i opieki zdrowotnej?

– Pierwsze wnioski płynące ze spotkania – jak informuje dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II – łączy przekonanie, że w celu ochrony godności osoby konieczne są działania podejmowane systemowo na różnych poziomach aktywności społeczeństwa. Najważniejsze przesłanie to przekonanie europejskich decydentów, że nie musimy i nie możemy normalizować kryzysu. Innowacyjność, o której tyle się mówi, także w kontekście produkcji szczepionek i narzędzi zapobiegania skutkom pandemii, powinna dotyczyć również życia wspólnotowego. Potrzebujemy renesansu w myśleniu o wspólnocie. Odnowy wymaga także etos pracy. On kształtuje człowieka, a nie tylko zabezpiecza wartości utylitarne.

– Obecny na konferencji prof. Rocco Buttiglione, reprezentujący Papieską Akademię Nauk Społecznych – kontynuuje dr Żukowska-Gardzińska – silnie akcentował, że ruchy oddolne, spontaniczna aktywizacja obywateli nie mogą się opierać na irracjonalności, ale powinny bazować na racjonalności wypływającej z dialogicznego łączenia interdyscyplinarnych głosów. Ekonomista prof. Stefano Zamagni podkreślił natomiast, że potrzebujemy kompromisu między indywidualnymi wartościami, które promuje współczesna kultura, a dobrem wspólnym, rozumianym jako mądry pomost między wartością a jakością życia człowieka i wspólnoty. Uczestniczka konferencji puentuje: – Podczas debaty starano się przenieść na wymiar praktyczny takie pojęcia jak solidarność i wyobraźnia miłosierdzia. I wobec takiej perspektywy podjęto wątki: zniesienia patentów, dostępności szczepień i roli kapitału w procesie minimalizowania kryzysu; negatywnych skutków zielonej transformacji; zbyt dużych przy obecnych możliwościach komunikacyjnych i logistycznych różnic w radzeniu sobie z pandemią w krajach globalnego południa; ochrony pracowników nie tylko pod kątem prawa do pracy i płacy, ale także ich stabilności i trwałości; godnych warunków funkcjonowania w czasie wolnym; bardziej skutecznej opieki medycznej w kontekście chorób innych niż powikłania po COVID-19.

Reklama

W konferencji wzięli udział m.in.: David Sassoli – przewodniczący Parlamentu Europejskiego IX kadencji, La´szlo´ Andor – węgierski ekonomista, Johannes Hahn – austriacki polityk, Nisreen Alwan – brytyjsko-iracka badaczka zdrowia publicznego, Philippe Lamberts – belgijski polityk, Aleksander Temkin – działacz społeczny i filozof.

Wnioski z konferencji zostaną przekazane podczas obrad przywódców szczytu G20, którego gospodarzem w tym roku są Włochy.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usunąć berło z rąk szatana

Przeżywamy zmierzch Europy kiedyś silnej wiarą i kulturą chrześcijańską, żyjącej Ewangelią. Znakiem tej Europy jest wspaniała architektura, literatura, muzyka, wielka myśl filozoficzna, która stworzyła wielkie dzieła kultury oparte na wierze i miłości Boga. W tę kulturę wpisany został krzyż – symbol chrześcijaństwa, który naznaczył swoją obecnością każdy wymiar życia Starego Kontynentu.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję