Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Męczennik za prawdę i wolność

W parafii św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

odsłonięcie pomnika

Zygmunt Piotr Cywiński

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Patron NSZZ „Solidarność”, od momentu powstania związku stał się jego duchowym przywódcą. Za swoje zaangażowanie na rzecz ludzi pracy zapłacił cenę życia, zamordowany bestialsko przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa w październiku 1984 r.

Odsłonięcie pomnika 17 października poprzedziła Msza św., którą w intencji wszystkich ludzi Solidarności sprawowali bp Henryk Wejman i ks. kan. Zbigniew Rzeszótko. Biskup w homilii stwierdził: – Ksiądz Jerzy uwrażliwiał ludzi, aby w życiu osobistym i społecznym, nie stracili z horyzontu widzenia wartości nieprzemijających na rzecz ziemskich, aby nie zobojętnieli na to co święte i wieczne. Po Mszy św. otwarto stojącą przed kościołem wystawę o błogosławionym pt. Dekalog księdza Jerzego.

Przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek przedstawił sylwetkę kapelana Solidarności, jego zasługi na rzecz ludzi pracy oraz wyraził radość z odsłonięcia pomnika, który ma przypominać jego życie, dzieło i spuściznę.

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek sejmu Elżbieta Witek, który odczytał poseł PiS Leszek Dobrzyński. Znalazły się w nim słowa podziękowania dla inicjatorów wzniesienia pomnika, „za pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za wolną i niezależną Polskę, który walczył o wolność, godność człowieka i o prawdę”. List premiera RP Mateusza Morawieckiego przeczytał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. „Życie bł. ks. J. Popiełuszki stało się znakiem sprzeciwu wobec komunistycznego zniewolenia. Pozostał uosobieniem wyrażanego przez zniewolonych Polaków pragnienia suwerenności, sprawiedliwości i prawdy. Stał się symbolem niezłomnego kapłana, orędownika wolności człowieka i ludzkiej pracy” – napisał premier.

– Uroczystość ta, to wielkie świadectwo przywiązania do wartości chrześcijańskich i nauki społecznej Kościoła – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Reklama

– Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym w naszym kraju i nielicznym na świecie, który w swoim statucie ma wpisane wartości chrześcijańskie, jesteśmy związkiem zawodowym, który od stołu negocjacji nie odejdzie, dopóki nie rozwiąże problemów każdego pracownika. Jesteśmy dumni z tego, że ojciec św. Franciszek dekretem nadał patronat ks. Jerzego dla NSZZ „Solidarność”. Bóg Ci zapłać, ks. Jerzy, że związałeś ludzi Solidarności z Bogiem i Kościołem.

Odsłonięcia pomnika dokonali przewodniczący Piotr Duda oraz Mieczysław Jurek. Figura ks. Jerzego autorstwa artysty Marka Karpa ustawiona jest na cokole przy południowej ścianie kościoła. To postać kapłana w sutannie i komży ze stułą, z uniesioną prawą rękę, której dwa palce układają się w literę V – Victoria. To gest, z którego korzystaliśmy w trudnych latach terroru 1981-89 wierząc, że wolność i zwycięstwo będzie nam dane. Stosowali go uczestnicy Mszy św. odprawianych przez ks. Jerzego w intencji Ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. Na cokole pomnika widnieje cytat św. Pawła Apostoła „Zło dobrem zwyciężaj”, który stał się też dewizą nauczania kapelana Solidarności. Pomnik poświęcił bp Henryk Wejman.

Ostatnim akcentem tego dnia była debata historyczna pt. Miłość przerasta sprawiedliwość, bł. ks. Jerzy Popiełuszko człowiek Solidarności, która odbyła się w Centrum Edukacji IPN Przystanek Historia. Wzięli w niej udział ks. Waldemar Szczurowski, kapelan Solidarności w stanie wojennym i Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Osobom i firmom zaangażowanym w powstanie monumentu, Mieczysław Jurek wręczył w podziękowaniu jego statuetki.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za nienarodzonych w dniu urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

73 lata temu w Okopach na Podlasiu,  w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego urodził się Alfons Popiełuszko - późniejszy ks. Jerzy, kapłan, błogosławiony Kościoła katolickiego. Parafia św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób tego męczennika w dniu urodzin ks. Jerzego, zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w intencji nienarodzonych dzieci, których życie jest zagrożone.

„Modlimy się o ich narodzenie, błogosławione życie, a dla ich rodziców o odwagę, aby z miłością przyjęli poczęte dziecko” - czytamy w ogłoszeniach parafialnych. O 17.30 odbędzie się modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ruchów obrony życia, a podczas Mszy św. o godz. 18.00 będzie możliwość przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję