Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O świętość kapłanów

Dzień skupienia dla osób modlących się za kapłanów odbył się w kościele św. Brata Alberta w Zamościu.

Osoby modlące się za kapłanów przybyły do zamojskiej świątyni już po raz czwarty, a swoje skupienie przeżywali 24 października. Spotkanie rozpoczęło się w Godzinie Miłosierdzia. Po wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia miała miejsce konferencja ascetyczna, którą wygłosił ks. dr Eugeniusz Derdziuk.

– Czym jest kapłaństwo, że – jak powie św. Paweł – w tych kruchych naczyniach naszych słabości jesteśmy z ludzi brani i dla ludzi ustanawiani, w sprawach odnoszących się do Boga – jak powie List do Hebrajczyków. Ale jednocześnie kruche, słabe naczynia, aby z Boga była owa przeogromna moc a nie z nas – powie św. Paweł w Liście do Koryntian. Jeśli „beze Mnie – mówi Pan Jezus – nic nie możecie uczynić, to co czynicie, to tylko Ja mogę w Was, to ze Mną wszystko” i to jest właśnie ta tajemnica istoty kapłaństwa. Św. Jan Maria Vianney, patron proboszczów, mówi do kapłanów: „gdybyśmy wiedzieli i zobaczyli, co się dokonuje w czasie Eucharystii, to byśmy umarli, nie ze strachu ale z miłości” – podkreślił ks. Derdziuk.

– Jestem w margaretkach i modlimy się za kapłanów, bo są bardziej narażeni na ataki złego ducha. Przez modlitwę chcemy wyprosić dla nich ochronę. Prosimy Pana Boga dla nich o wytrwanie w kapłaństwie. Myślę, że modlitwa ta przynosi dobre owoce. Ja na przykład modlę się za kilku księży, jeden dzień w tygodniu za jednego kapłana. W margaretce jest siedem osób. W intencji jednego kapłana codziennie modli się inna osoba. Są osoby, które modlą się za siedmiu kapłanów, jest to bardzo owocna modlitwa – wskazał w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość pan Edward z parafii w Łukowej.

Reklama

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilku kapłanów, przybyłych na ten dzień z przedstawicielami swoich parafii.

– Dziękujemy Dobry Pasterzu, Jezusie Chrystusie za duchowieństwo, za naszych proboszczów, za wikariuszy, za biskupów, za katechetów, księży seniorów, kapłanów cierpiących i chorych, za diakonów i kleryków, także za zakonników i zakonnice. Pragniemy aby wszyscy byli gorliwi i całkowicie oddani służbie Bożej owczarni dla ratowania ludzkich dusz, by prowadzić wiernych do zbawienia oraz sprawując ze czcią święte sakramenty na czele z Eucharystią i z żarliwością głosząc Boże słowo, by byli przewodnikami dla wszystkich na drodze do świętości życia – podkreślił bp Rojek w modlitwie.

Na terenie nasze diecezji wierni modlący się za kapłanów należą do Apostolatu Złota Róża, Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów oraz Apostolatu Margaretek.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Adwentowy Dzień Skupienia dla medyków

[ TEMATY ]

Warszawa

dzień skupienia

adwent

DarkoStojanovic/pixabay.com

"Wybrać Wybawiciela” – to temat tegorocznego adwentowego dnia skupienia dla środowiska medycznego z terenu stolicy i okolic. Zgodnie z tradycją odbył się w niedzielę gaudete w auli kurialnej na stołecznej Pradze. Tym razem poprowadził je kapelan ze Szpitala Kardiologicznego w Aninie, orionista, ks. Leszek Kromka FDP. W czasie Mszy św. podkreślił, że prawdziwa radość płynie ze spotkania z Chrystusem, ponieważ tylko On może nadać sens ludzkiemu życiu i posłudze. – Każdy z nas bez względu na wiek i doświadczenie, może znaleźć się w sytuacji, w której czuje się zagubiony, wykonuje swoją pracę niczym robot i ma poczucie bezsensu. Każdy z nas może mieć chore serce duchowe – mówił zakonnik.

Podkreślił, że „niedziela gaudete tylko wówczas jest niedzielą radości, kiedy nie jest gaudete na zewnętrz, ale człowiek odnajduje sens życia”. – Jan Chrzciciel odnalazł go nawet będąc osadzonym w więzieniu i czekając na śmierć. To pokazuje nam - jak ważne jest nie zamykanie się w swoim cierpieniu, nie izolowanie się od otoczenia, a więc również tego, co Bóg chce nam pokazać, czy powiedzieć – mówił rekolekcjonista.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję