Reklama

Niedziela Przemyska

Jarosław

Panteon bohaterów

Przed kościołem Chrystusa Króla wybudowano pomnik Pamięci Narodowej.

Niedziela przemyska 47/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

Narodowe Święto Niepodległości

Henryk Grymuza

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Pomnik Pamięci Narodowej przed kościołem Chrystusa Króla w Jarosławiu powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Andrzeja Surowca oraz Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Pomnik zaprojektował i wykonał wybitny artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Monument odzwierciedla najważniejsze aspekty historii Polski począwszy od chrztu w 966 r.

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu jest to miejsce, przy którym odbywają się ważne uroczystości patriotyczno-religijne. Podążający na uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skłaniali głowy przed wizerunkami św. Jana Pawła II, naczelnika Tadeusza Kościuszki, marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar represji niemieckich i sowieckich oraz katastrofy smoleńskiej. W dniu 6 listopada uroczystości rocznicowe odbyły się w jarosławskiej świątyni Chrystusa Króla, która ogniskuje najgłębiej postawy miłości do Ojczyzny i pamięć o jej bohaterach.

Podczas Mszy św. w homilii ks. proboszcz Andrzej Surowiec podkreślił integrującą i narodowotwórczą rolę pamięci o tych, którzy ofiarowali serca, częstokroć i własne życie w obronie niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej.

Reklama

Po Mszy św., w działającym od bardzo wielu lat przy jarosławskiej parafii Katolickim Centrum Kultury odbył się koncert patriotyczny z udziałem lubianego artysty ze środowiska lubelskiego Norberta Smoły-Smolińskiego. Bohater koncertu – obejmującego pieśni i wiersze traktujące o ofiarności Polaków podczas wojen, Powstania Warszawskiego, zrywów niepodległościowych i protestów przeciw reżimowym rządom – jest muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą. Założył między innymi znany zespół Contra Mundum.

W organizację rocznicowego koncertu w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu włączyli się przede wszystkim przedstawiciele zarządu jarosławskiego PiS-u Bogdan Wołoszyn i Zenon Wajda.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolność – czy ją kochamy i rozumiemy?

2022-11-22 14:17

Niedziela rzeszowska 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Ks. Tomasz Nowak

Msza św. z okazji Święta Niepodległości w farze rzeszowskiej

Msza św. z okazji Święta Niepodległości w farze rzeszowskiej

Niepodległa, niepodległość, wolność… Słowa odmieniane przez wszystkie przypadki szczególnie w listopadzie. Czy je rozumiemy? Wolność kocham i rozumiem – jak śpiewają Chłopcy z Placu Broni i te słowa powracają każdego 11 listopada.

Także 11 listopada 2022 r. nad wolnością i niepodległością zastanawiali się uczestnicy uroczystości wojewódzkich odbywających się najpierw w rzeszowskiej farze, potem pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uroczystość przybyli także żołnierze amerykańskiej 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej na czele z płk. Scottem Wilkinsonem, a także brytyjski oddział The Queen’s Royal Hussars na czele z mjr. Charliem Greyem.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję