Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z miłości do Matki Bożej

Na rynku w Goraju został odsłonięty i uroczyście poświęcony pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pomnik

bł. kard. Stefan Wyszyński

Zdjęcia: Joanna Ferens

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła, której przewodniczył ks. inf. Kazimierz Bownik, obchodzący tego dnia jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Ks. Kazimierz Bownik w latach 1961-65 posługiwał w tej parafii i właśnie tu świętował ten wyjątkowy jubileusz. Ksiądz infułat poświęcił pomnik bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Wdzięczność w roku beatyfikacji

Prymas Wyszyński był wielkim Polakiem i poprzez ten pomnik chcemy go uhonorować i zapewnić o naszej pamięci – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Postaci takiego formatu, jaką był kardynał Wyszyński, bardzo brakuje dziś Polakom, całemu naszemu społeczeństwu. Myślę, że jego nauka, a co za tym idzie i nauka św. Jana Pawła II jest ostoją, na której możemy budować zarówno osobistą, jak i narodową tożsamość Polaka i katolika. Możemy na ten nauce utwierdzać swoje przekonania i odwoływać się do niej w swoim życiu. Cieszę się, że społeczność Gminy Goraj i społeczność parafialna postanowiła w ten sposób uczcić tego wielkiego Polaka, odwołać się do jego nauki i dziedzictwa, które nam pozostawił, a co za tym idzie żyć prawdami, które głosił Prymas Tysiąclecia – powiedział.

Autorem pomnika jest Tadeusz Sagan, a pomnik jest wyrazem czci oddanym Prymasowi Wyszyńskiemu i jednocześnie upamiętnieniem odzyskania przez Goraj (z dniem 1 stycznia 2021 r.) praw miejskich. Na cokole monumentu znalazła się inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”. To motto uzupełniły napisy „Stefan Kardynał Wyszyński 1901 – 1981. Prymas Polski”. Natomiast z drugiej strony cokołu, widnieje napis „Soli Deo” Biskup lubelski 1946 – 1948”. Wdzięczni mieszkańcy Goraja w roku odzyskania praw miejskich A.D. 2021.

Z pieśnią maryjną na ustach

Reklama

Dopełnieniem wydarzenia był koncert chórów ziemi biłgorajskiej i zamojskiej Królowej Anielskiej śpiewajmy, kiedy to chóry ziemi biłgorajskiej spotkały się, aby śpiewem chwalić Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkich zebranych na koncercie, zarówno gości, jak i członków powitał gospodarz parafii, ks. Tadeusz Bastrzyk. W tegorocznej edycji koncertu wzięło udział 6 chórów i każdy z nich wykonał utwory o tematyce maryjnej – wyjaśniała dyrektor GOK w Goraju, Marta Miszczak-Najda: – Jest to koncert poświęcony pieśniom maryjnym i stał się już tradycją w naszym kościele od kilku lat. Chóry ziemi biłgorajskiej są zapraszane do naszej gorajskiej świątyni i pieśniami wychwalają Matkę Bożą. – Mamy w swojej świątyni obraz Matki Boskiej Gorajskiej, przeżywamy miesiąc październik poświęcony Pani Różańcowej, to wspaniała okazja do modlitwy, a także przeżycie kulturalne i duchowe – tłumaczyła.

Koncert został zorganizowany przez chór Noster działający przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne łaski – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Ogólnopolskie dziękczynienie odbędzie się 24 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Warszawie.

„Kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać – obok św. Jana Pawła II – ojcem naszej wolności – tej zewnętrznej jak i wewnętrznej” – mówi abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję