Reklama

Włochy

W obiektywie mistrza

Niedawno Adam Bujak wrócił do Rzymu, a wszystko za sprawą wystawy fotograficznej o kard. Karolu Wojtyle.

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 40

[ TEMATY ]

wystawa

fotografia

Karol Wojtyła

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę
w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Wystawę Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka można oglądać w salach Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, popularnie zwanego Angelicum, gdzie młody ks. Wojtyła studiował w latach 1946-48. Na jej inaugurację wybrano liturgiczne wspomnienie świętego papieża, 22 października. Spośród 200 prezentowanych zdjęć wiele ukazuje kard. Wojtyłę w jego Krakowie, w szczególnych momentach historii Polski. Są wśród nich także jego piękne portrety czy fotografie wnętrza jego mieszkania. Bujak fotografował Wojtyłę przez ponad 40 lat. Jak wspomina, pierwsze zdjęcia zrobił przyszłemu papieżowi w katedrze na Wawelu w 1958 r., a ostatnie – w czasie podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 2002 r.

Dla mnie inauguracja wystawy była okazją do spotkania się z przyjacielem, przywołała również na myśl wiele osobistych wspomnień. Od 1980 r. mieszkałem w rzymskim Domu dla Pielgrzymów Polskich przy via Pfeiffer. Przez lata był to główny punkt oparcia dla Polaków, którzy przyjeżdżali na spotkanie z Janem Pawłem II. Mieszkali tu pielgrzymi, ale także goście papieża – jego krakowscy znajomi i przyjaciele, m.in. osoby ze „Środowiska”. To właśnie tam poznałem Adama Bujaka. Przyjeżdżał do Rzymu, by fotografować tego samego człowieka, którego fotografował w Krakowie, a którego wybrano na biskupa Rzymu. Mógł zostać watykańskim fotografem papieża, ale nie myślał o przeprowadzce do Rzymu ani nie chciał „pstrykać” tysięcy seryjnych zdjęć pielgrzymom w czasie audiencji. Robił natomiast fotografie, które były dokumentacją pontyfikatu, oraz portrety ukazujące osobowość Ojca Świętego.

W tych pierwszych latach pontyfikatu świat starał się poznać nowego papieża, który był nieznany szerszej opinii publicznej. Pomocą w tym poznawaniu były właśnie zdjęcia Bujaka – często ilustrowały one artykuły o dawnym arcybiskupie Krakowa. Z czasem zaprzyjaźniliśmy się z Adamem i mieszkał u mnie podczas swoich rzymskich pobytów. Rozpoczęliśmy też współpracę, której rezultatem było kilka książek.

Reklama

Tak jak ludzie nie znali nowego papieża, tak Polacy pielgrzymujący do Rzymu mało co wiedzieli o Watykanie. Dyskutowaliśmy z Adamem, jak przybliżyć naszym rodakom papiestwo, jego historię i Watykan. Uznaliśmy, że należy przygotować serię albumów z jego zdjęciami, które zachęcałyby do lektury. Adama zafascynowały Ogrody Watykańskie i letnia rezydencja papieska w Castel Gandolfo z otaczającymi ją ogrodami i parkami. Dlatego pierwszy album był poświęcony tym szczególnym zakątkom państwa papieskiego. W 1990 r. ukazał się album W Ogrodach Watykanu i Castel Gandolfo, a w następnym roku – książka Ogrody Papieskie. W 1991 r. wydany został następny album, tym razem o Bazylice św. Piotra. Adam Bujak, dzięki życzliwości ks. Stanisława Dziwisza, miał również możliwość fotografowania miejsc niedostępnych dla innych, takich jak rezydencja papieska. Tak zrodził się pomysł wydania albumu, który nosił tytuł Watykański Pałac Apostolski. Pozycja ta ukazała się z okazji 15. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Apostolską.

W ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II Adam Bujak rzadko przyjeżdżał do Rzymu, ja natomiast rzadko jeździłem do Polski, nie było więc okazji do spotkań. Dlatego z radością przyjąłem wiadomość o jego wystawie w Rzymie – tym bardziej że od śmierci Jana Pawła II minęło 16 lat i we Włoszech pojawiło się już następne pokolenie ludzi, którzy nie zetknęli się z nim osobiście. To przede wszystkim temu pokoleniu, m.in. studentom Angelicum, zdjęcia Bujaka przybliżają historię życia Karola Wojtyły w jego ojczyźnie.

Organizatorem wystawy, którą można oglądać do 9 grudnia, jest Uniwersytet św. Tomasza przy współpracy: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaczki z Janem Pawłem II

Wystawę filatelistyczną poświęconą osobie bł. Jana Pawła II można oglądać w Urzędzie Pocztowym nr 4 w Łodzi, ul. Kościuszki 5/7. Ekspozycja została przygotowana z okazji zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i będzie czynna do 25 kwietnia. Znaczki pochodzą ze zbiorów Jerzego Skalskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję