Reklama

Aspekty

Przedświąteczne inspiracje

Adwent – czas oczekiwania, czas przygotowań. Jak przeżyć go dobrze, może nawet inaczej niż zwykle?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

adwent

roraty

FOTO SZTAJNER/Archiwum Niedzieli

W naszej diecezji sporo będzie się działo. W tym numerze przedstawimy kilka pomysłów, z których będzie można skorzystać albo się nimi zainspirować i spróbować np. zrobić coś podobnego u siebie w parafii. Pamiętajmy, że nawet najpiękniej udekorowane święta niewiele znaczą, jeśli nie przeżyjemy ich wewnętrznie przemienieni.

Roraty

Msze św. roratnie odprawiane będą we wszystkich parafiach, choć nie wszędzie przed świtem. W wielu miejscach nie tylko dzieci, ale wszyscy zachęcani są do przynoszenia lampionów lub świec, które rozjaśnią pogrążone w mrokach świątynie. Rodzinne wykonanie lampionu może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy o tym, co w przygotowaniach do Bożego Narodzenia jest najważniejsze.

Są parafie, w których tradycją jest śniadanie po porannej Eucharystii. I choć pandemia może takie spotkania utrudnić, to jednak nie znaczy, że zostaną one zupełnie zaniechane. – Zapraszamy studentów, nie tylko z duszpasterstwa akademickiego na R&B, czyli Roraty & Breakfast w każdą sobotę Adwentu do parafii św. Józefa w Zielonej Górze – mówi ks. Piotr Bartoszek, opiekun „Stodoły”. – Ta inicjatywa narodziła się rok temu. Ze względu na nocny tryb nauki wielu studentów miało trudność z przychodzeniem na Roraty w tygodniu, dlatego główna mobilizacja była właśnie w soboty. Po Mszy św. szliśmy na wspólne śniadanie do salki i bywało, że rozmowy tak się rozkręcały, że wszystko przedłużało się aż do obiadu. Po tamtej fali pandemii wszyscy byli takich spotkań spragnieni. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda się nam ta inicjatywa.

Czas refleksji

Skoro jesteśmy przy studentach, to ks. Bartoszek zaprasza też na adwentowe rekolekcje: – To propozycja dla studentów z całej diecezji. Spotkamy się w Paradyżu w dniach 10-11 grudnia, zaczniemy piątkową kolacją i zostaniemy w sobotę do późnego wieczora. To będzie czas na modlitwę, na spowiedź, na dzielenie słowem Bożym. Podejmiemy temat oczyszczania rozczarowań i szukania tego, co w życiu rzeczywiście jest cenne. Na profilu facebookowym naszego duszpasterstwa „Stodoła” można znaleźć formularz zgłoszeniowy. Koszt udziału to 60 zł, w cenie są posiłki.

Reklama

Ciekawych rekolekcji z pewnością nie zabraknie. I choć część z nas przyzwyczaiła się już do słuchania nauk w formie on-line, to jednak warto rozważyć również uczestnictwo w rekolekcjach na żywo – z Eucharystią, sakramentem pojednania i prawdziwym kontaktem z drugim człowiekiem. Skorzystać można z rekolekcji parafialnych albo pokusić się o przeżycie ich gdzieś dalej.

Dobrym sposobem na zatrzymanie się i przedświąteczną refleksję są krótkie, kilkugodzinne czuwania. Już 4 grudnia w Rokitnie i Grodowcu odbędą się po raz kolejny Adwentowe Wieczory Młodych. – Bardzo dużo osób z tego korzysta – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – To dobra sposobność do modlitwy, której sprzyja klimat oczekiwania. Człowiek chce się wewnętrznie odrodzić, przygotować na spotkanie z Panem Jezusem. W trakcie tego czuwania jest okazja do spowiedzi czy rozmowy z kapłanem. To też doświadczenie spotkania z drugą osobą. Młodzi tego potrzebują. Chcą razem się pomodlić, ale i postać ze sobą przy ognisku, chociaż na dworze jest zimno. To może prozaiczne rzeczy, ale one pomagają stworzyć wspólnotę. Zachęcam do udziału.

Pomocna dłoń

Pieluszka dla maluszka – pod tą nazwą kryje się bardzo prosty gest, praktykowany w wielu parafiach. Do kościoła przynosi się pieluchy, kosmetyki i inne akcesoria niemowlęce, które później przekazywane są potrzebującym rodzinom. Rozprowadzaniem tych darów zajmuje się m.in. Gaudium Vitae, które swoją siedzibę ma w parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. – Pieluszki trafiają do potrzebujących matek, często kobiet samotnych i opuszczonych – mówi Elżbieta Szreffel. – Od wielu lat Gaudium Vitae przygotowuje wyprawki dla noworodków. Znajdują się w nich nie tylko pieluchy, ale też kremy, mydełka, wanienki, a nawet łóżeczka. Czyli to, co jest potrzebne w opiece nad niemowlęciem. Czas Adwentu i Bożego Narodzenia jakoś szczególnie przypomina nam o potrzebujących matkach z małymi dziećmi.

Reklama

Okazji do pomocy przedświątecznej nie będzie brakować. Zbiórki organizowane przez Caritas, Szlachetna Paczka… A może w tym roku rozejrzymy się w najbliższym sąsiedztwie, czy tam nie trzeba podać komuś ręki? Ubodzy, ludzie w trudnej sytuacji przypominają nam o Świętej Rodzinie, która też borykała się z wieloma kłopotami. Możliwości pomocy jest tak wiele, że naprawdę każdy może znaleźć formę, w którą zdoła się włączyć. Będzie to prawdziwe dopełnienie bożonarodzeniowych przygotowań.

Kalendarz adwentowy

To tradycja kojarzona głównie z dzieciństwem i czekoladkami wyciąganymi z małych okienek. Z tego zwyczaju zrodziły się m.in. adwentowe zdrapki z zadaniami na każdy dzień, z których chętnie korzystają dorośli. Coraz częściej podkreśla się, że warto, by również kalendarze adwentowe dla dzieci nie były tylko ładnym pudełkiem ze słodyczami, ale żeby pomagały dzieciom w realizacji adwentowych postanowień, zachęcały najmłodszych do pomocy w rodzinie czy wśród rówieśników, do modlitwy i pracy nad sobą. Mnóstwo podpowiedzi, jak się do tego zabrać, czeka w internecie i w czasopismach dla dzieci.

Mieszkańcy Słubic i okolic będą mieli okazję doświadczyć Aktywnego Kalendarza Adwentowego. – To inicjatywa polsko-niemiecka. Zwłaszcza po niemieckiej stronie widać zwyczaje różnych kiermaszów adwentowych, spotkań i imprez. Wraz ze studentami włączamy się w te wydarzenia, z których część odbywać się będzie we Frankfurcie nad Odrą, a część u nas w Słubicach. Na każdy dzień Adwentu jest przewidziane inne wydarzenie – mówi ks. Rafał Mocny, opiekun Katolickiego Centrum Studenckiego. – Bardzo zależy nam na tym, żeby pośród różnych dekoracji i świeckich akcentów nie zabrakło tego, co tak naprawdę jest istotą Bożego Narodzenia.

Reklama

W programie znajdą się przedstawienia, koncerty, zabawy dla dzieci, wspólne kolędowanie, warsztaty tradycyjnych wypieków bożonarodzeniowych, filmy, wystawy i wiele innych propozycji dla wszystkich, od dzieci po seniorów. Finałem będzie Pasterka. – Podczas tej Mszy św. zostanie najbardziej uwypuklone, po co właściwie przeżywało się cały Adwent – podkreśla ks. Rafał.

Dzielmy się dobrem!

To tylko niektóre propozycje. O innych także będziemy informować na naszych łamach i na stronie internetowej. A jeśli coś ciekawego będzie się działo w Waszych parafiach, poinformujcie nas o tym. Bardzo chętnie o tym napiszemy. Warto dzielić się dobrem, które jest wokół nas.

Piszcie do nas na adres aspekty@diecezjazg.pl albo dajcie znać na naszym profilu facebookowym.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele rozpoczyna się Adwent

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

W niedzielę 1 grudnia w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czterotygodniowy czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję