Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg tęskni za nami

W adwentowej ciemności zalegającej w świecie przebija się do nas światło, które jest znakiem miłości Boga i wpatrujemy się w postać Maryi Niepokalanej – powiedział abp Wacław Depo 8 grudnia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie.

Niedziela częstochowska 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

adwent

Janów

Studio Fotografii Mariola Knysak

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej, udzielił sakramentu bierzmowania 25 osobom i poświęcił nowy tryptyk z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Zapisani w Sercu Boga

W homilii przypomniał, że „to Bóg wybrał Maryję na mocy uprzednich zasług swojego Syna i wprowadził Ją w świat, aby przez Nią dokonała się tajemnica nie tylko zjednoczenia człowieka z Bogiem, ale również zbawienia człowieka przez Boga w Jezusie Chrystusie”. – Bóg zapisał nasze imiona w swoim Sercu i to jest dzisiaj podstawa naszej radości i godności jako ludzi wierzących – podkreślił.

Tęsknota za obecnością

Komentując dramat grzechu pierwszych ludzi na początku stworzenia i pytanie z Księgi Rodzaju: „Gdzie jesteś?”, zacytował słowa poety Romana Brandstaettera: „Człowiek pewien, który był ojczyzną Boga/Skazał Go na wygnanie. Bóg pochyliwszy smutnie głowę/Odszedł bez słowa/Ale zawsze tęsknił za powrotem do człowieka, który był Jego ojczyzną”. – Czym jest ta tęsknota Boga za człowiekiem? Wołaniem Boga, żeby człowiek odpowiedział Mu na Jego miłość. Tęsknota jest wołaniem o obecność Boga w naszym życiu. Pierwszy człowiek skazał Boga na wygnanie ze swojego życia i chciał swoje życie układać po swojemu, wbrew Bogu, poza Bogiem, bo tak mu podpowiedział Szatan: „Będziecie jako bogowie”. Będziecie decydować o dobru, złu, o wszelkich granicach – przypomniał abp Depo. – Trzeba nam wracać do tego początku, żebyśmy nie popełniali tych samych błędów. Tęsknota Boga za człowiekiem jest pragnieniem zbawienia człowieka – wyjaśnił.

Z ufnością do Niewiasty

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Bóg wybrał Niewiastę do dzieła zbawienia” i przypomniał, że słowo „niewiasta” pojawia się już w Księdze Rodzaju, a także na kartach Ewangelii w wydarzeniu z Kany Galilejskiej. – To słowo Zbawiciel wypowiedział z wysokości krzyża. Niewiasta pojawia się również w Apokalipsie św. Jana. Maryja jest tą zwycięską Niewiastą pokonującą Szatana, dlatego my tak ufnie idziemy do Niej – mówił.

Reklama

Psychologia grobu

Arcybiskup zacytował również słowa papieża Franciszka, który napisał: „Żyjemy w społeczeństwie informatycznym, dostarczającym nam chaotycznie danych, wszystkich na tym samym poziomie, i w końcu prowadzi to nas do straszliwej powierzchowności w chwili postawienia kwestii moralnych. (...) Rozwija się psychologia grobu, która stopniowo zamienia chrześcijan w muzealne mumie. Rozczarowani rzeczywistością, Kościołem i samymi sobą, przeżywamy nieustanną pokusę przywiązania do słodkawego smutku, bez nadziei, który opanowuje serce jako «najtęższy z eliksirów złego ducha»”. – Dlatego jest nam wciąż potrzebna edukacja w wierze. Nie pozwólmy okraść się z radości Ewangelii, nie pozwólmy okraść się z nadziei, którą daje Chrystus – zakończył abp Depo.

Maryjna parafia

Na ogromną duchowość maryjną wspólnoty w Janowie zwrócił uwagę w rozmowie z Niedzielą ks. Szymon Gołuchowski, proboszcz parafii. – Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi. Naszym darem dla Maryi jest wiele róż różańcowych. W zeszłym roku powstała również róża św. Jana Pawła II – modlitwy różańcowej rodziców za dzieci. Wiernie pielęgnujemy również pierwsze soboty miesiąca – przyznał kapłan.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Leon Kuchta – janowski męczennik Auschwitz

Jakże wielu uważa, że wszystko zaczyna się od nich samych. Nie mają pokory, aby dostrzec wkład poprzednich pokoleń, na których przecież budują swoją teraźniejszość i snują plany przyszłości. Jesteśmy ich dłużnikami.

Postaciami, do których warto wrócić i które swoim cierpieniem i krwią wpisały się na trwale w naszą historię, są mieszkańcy Janowa rozstrzelani przez Niemców 4 września 1939 r. To także nasi męczennicy niemieckiego obozu Auschwitz – janowski proboszcz ks. Leon Kuchta i organista Władysław Misterko.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję