Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kamień

XX rocznica honorowego obywatelstwa

Szczególną formą uczczenia papieża Polaka było nadanie mu honorowego obywatelstwa polskich miast i gmin. W województwie zachodniopomorskim takim tytułem poszczycić się może 15 samorządów.

Medal św. Jana Pawła II

Dokładnie przed 20 laty Rada Miasta Kamień Pomorski nadała tytuł honorowego obywatela Gminy Kamień Pomorski Karolowi Józefowi Wojtyle – papieżowi Janowi Pawłowi II. Gdy burmistrzem Kamienia Pomorskiego został Andrzej Jędrzejewski, przygotowana została przez niego uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa, w której wyrażono uznanie i szacunek dla autorytetu Ojca Świętego. 27 listopada w kamieńskiej katedrze odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z dwudziestoleciem nadania honorowego obywatelstwa Gminy Kamień Pomorski Janowi Pawłowi II. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. kan. Dariusz Żarkowski. W uroczystości wzięli udział: poseł na sejm RP Krzysztof Sobolewski wraz z małżonką, burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, zastępca burmistrza Leszek Szefliński, reprezentująca Radę Miasta Kamień Pomorski Anna Kowalska oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Na zakończenie uroczystości w katedrze Jerzy Mańczak, kustosz rejonu pamięci Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II przy Społecznym Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym, wręczył na ręce przedstawicieli samorządu kamieńskiego Medal św. Jana Pawła II. Takie odznaczenie otrzymali również ks. kan. Dariusz Żarkowski oraz Andrzej Jędrzejewski.

W Muzeum Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa filatelistyczna przygotowana przez Jerzego Mańczaka. Wyeksponowane zostały rzadkie walory filatelistyczne, numizmaty oraz dokumenty związane z papieżem-Polakiem. Wystawę będzie można odwiedzać do końca grudnia.

We współpracy z Pocztą Polską S.A. parafia św. Ottona w Kamieniu Pomorskim wydała kartkę beznominałową z okazji obchodzonego jubileuszu. Wydany także został stempel okolicznościowy „XX rocznica nadania honorowego obywatelstwa papieżowi Janowi Pawłowi II”. Wydawnictwa filatelistyczne zaprojektował regionalny koordynator ds. filatelistyki Dariusz Janowski.

Niech obchodzony jubileusz po raz kolejny zachęci nas do sięgnięcia po wskazania, które św. Jana Paweł II kierował do nas, abyśmy potrafili wcielać je w życie.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję