Reklama

Porady

Specjalista radzi

Fizjoterapeuta? Ale który?

Jeżeli kiedykolwiek potrzebowałeś pomocy fizjoterapeuty, na pewno stałeś przed wyborem, do kogo się udać.

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 49

[ TEMATY ]

specjalista

Adobe.Stock

Czy skorzystać z usług gabinetów w ramach refundacji NFZ czy raczej wybrać się do specjalisty prywatnie? Wybrać gabinet z krótkimi kolejkami czy oczekiwać na termin nawet ponad rok, żeby dostać się do osoby, która ma dobre opinie? I wreszcie – czy akurat ten konkretny fizjoterapeuta pomoże ci poradzić sobie z problemem?

W tym artykule postaram się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania oraz wyjaśnić, dlaczego warto szukać.

Na razie nie ma specjalizacji kierunkowych w fizjoterapii. Nie oznacza to jednak, że każdy fizjoterapeuta zajmuje się wszystkimi schorzeniami. Często po ukończeniu studiów fizjoterapeuci uczestniczą w wielu szkoleniach rozszerzających ich wiedzę w konkretnej dziedzinie, np. neurologii, ortopedii, pediatrii i wielu innych.

Jeżeli złamałeś rękę lub nogę, cierpisz z powodu bólu kręgosłupa lub stawów, masz wszczepioną endoprotezę lub uszkodzony bark – najlepiej wybierz się do fizjoterapeuty zajmującego się ortopedią.

Skręciłeś kostkę, masz zerwane więzadła w kolanie lub uszkodzoną łąkotkę, zerwałeś lub przeciążyłeś mięsień? Znajdź terapeutę zajmującego się urazami sportowymi i treningiem medycznym.

Miałeś udar mózgu, chorujesz na stwardnienie rozsiane lub stwardnienie zanikowe boczne, poruszasz się na wózku z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego? Szukaj terapeuty, który specjalizuje się w neurologii.

Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo lub jego rozwój zachodzi niesymetrycznie? Pytaj o fizjoterapeutę pracującego z małymi dziećmi i niemowlętami.

W przypadku dzieci ze skoliozami i innymi wadami postawy znajdź fizjoterapeutę prowadzącego ćwiczenia korekcyjne.

Jak zatem zweryfikować, czy fizjoterapeuta, do którego planujesz się wybrać, zajmuje się akurat twoimi schorzeniami? Po prostu go o to zapytaj. Poinformuj terapeutę, jaki masz problem, i dowiedz się, czy pracuje z takimi przypadkami.

Reklama

Sprawdź w internecie. Często na stronach internetowych gabinetów są wypisane informacje o szkoleniach, które ukończył dany fizjoterapeuta, i o tym, z jakimi pacjentami pracuje.

Możesz także sprawdzić na stronie: www.znajdzfizjoterapeute.pl . Jest to strona internetowa prowadzona przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Znajdziesz tam informacje o fizjoterapeutach pracujących w twojej okolicy i zweryfikujesz, czy dany terapeuta ma aktualne prawo wykonywania zawodu.

Nie bój się pytać. Przecież chodzi o twoje zdrowie.

Ćwiczenie na żylaki

Nawet gdy siedzimy na kanapie, możemy wykonywać ćwiczenia zapobiegające zastojom żylnym i łagodzące bolesność żylaków. Oto przykład:

Unieś prawą piętę i przenieś ciężar prawej nogi na palce. Mocno naciągnij stopę, aż poczujesz, jak naprężają się mięśnie łydki, i wytrzymaj w tej pozycji przez 5 s. Postaw całą stopę na podłodze, a następnie przenieś ciężar nogi na prawą piętę i unieś lekko palce (jeśli masz z tym trudność, to wysuń stopę do przodu). Wytrzymaj w tej pozycji przez 3 s. Powtórz ćwiczenie z lewą nogą. Ćwiczenie wykonuj naprzemiennie po 5-6 razy na każdą nogę.

2022-01-18 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie łatwiej do lekarza specjalisty

Już od 1 marca br. nielimitowane wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa!

Od 1 marca będą zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, endokrynologii, ortopedii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30%.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

2023-02-01 10:34

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję