Reklama

Niedziela Lubelska

Hojni w dzieleniu się dobrem

W czynieniu dobra potrzebna jest współpraca ofiarodawców i wolontariuszy.

Niedziela lubelska 4/2022, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Paweł Wysoki

Wśród wolontariuszy prym wiodą uczniowie z chełmskiej „Arki”

Wśród wolontariuszy prym wiodą uczniowie z chełmskiej „Arki”

Doroczna gala Caritas połączyła galę darczyńców i galę wolontariatu. Była okazją do podziękowania tym, którzy w 2021 r. na różne sposoby włączali się w akcje organizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Spotkanie z udziałem bp. Józefa Wróbla i ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, odbyło się 15 stycznia. W gali wzięli udział darczyńcy i wolontariusze z Lublina, Wierzbicy, Strachosławia, Niemiec, Sawina, Czułczyc, Krasnegostawu, Głuska, Chełma, Poniatowej, Dorohuska, Łęcznej i Kiełczewic Górnych.

Kochające serca

– Chcemy docenić dobro, jakie darczyńcy i wolontariusze niosą najbardziej potrzebującym. To niezwykle ważne, by obok siebie zauważyć takie osoby, które nie proszą o pomoc, a bardzo jej potrzebują – powiedział ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. Jak podkreślił, każda ofiarowana pomoc: pieniądze, rzeczy i czas, zawsze trafiają do potrzebujących. Bp Józef Wróbel zwrócił uwagę, że wszyscy, którzy tworzą rodzinę Caritas, mają szerokie, kochające serca. – Gdy serce naprawdę kocha, dzieli się z drugim wszystkim – powiedział. Jak zauważył, wdzięczna pamięć i radość z czynionego dobra ma nie tylko aspekt ludzki. – Najbardziej cieszy się Pan Jezus, bo w ten sposób realizuje się Królestwo Boże na ziemi. Piękno Kościoła wyraża się przez piękno serca, które jest hojne w dzieleniu się sobą – powiedział.

Jak hojni są darczyńcy i wolontariusze lubelskiej Caritas, ukazują zeszłoroczne statystyki. W strukturach CAL działa 30 Parafialnych Zespołów Caritas oraz 90 Szkolnych Kół Caritas, co daje ponad tysiąc wolontariuszy, którzy w swoich środowiskach bezinteresownie niosą pomoc bliźnim. W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zostało rozprowadzonych ponad 58 tys. świec. Przed Wielkanocą udało się sprzedać ponad 18 tys. czekoladowych baranków. Z wakacyjnego wypoczynku skorzystało 200 dzieci; 103 osoby niepełnosprawne wzięły udział we wczasorekolekcjach. Z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało niemal 500 osób, z dziennego ośrodka pomocy bezdomnym ponad 330. W „Anielskiej Przystani”, jadłodajni dla ubogich, wydano ponad 50 tys. ciepłych posiłków; codzienne korzysta z nich ok. 200 osób. A prowadzonych dzieł jest o wiele więcej!

Reklama

Nie dla rozgłosu

Co roku lubelska Caritas wyróżnia tych, którzy przez ofiarne serca i codzienną pracę dokładają szczęśliwych chwil do trudnych historii ludzi ubogich, bezdomnych, samotnych. Chociaż dobro czynione jest nie dla rozgłosu, CAL stara się nagrodzić takie osoby i firmy. Wśród darczyńców podziękowania otrzymali: Jolanta Okoń i ks. Roman Skowron z Jadłodajni im. Matki Teresy z Kalkuty z Krasnegostwu oraz firmy Perła Browary Lubelskie i DB Schenker. Wolontariuszami roku zostali: Krystian Janiuk z Krasnegostawu, Aniela Kisielewska z Poniatowej, Julia Kawalec z Dorohuska, Paweł Miszczuk z Lublina, br. Mateusz Kamecki OFM Cap. oraz Marianna Olech i członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy archikatedrze lubelskiej. W konkursie dla Szkolnych Kół Caritas nie do pokonania okazali się uczniowie z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie.

– Niesienie pomocy bliźniemu to wspaniałe uczucie; dzięki temu, że pomagam, staję się lepszym człowiekiem – powiedział P. Miszczuk, który dowozi żywność seniorom oraz pracuje z dziećmi w świetlicy. – Nagrodą za codzienną pracę jest niesienie dobra, radości i miłości, a przez to czynienie świata lepszym – dzieliła się M. Olech.

Więcej na

www.lublin.niedziela.pl

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska od 25 lat w służbie potrzebującym

[ TEMATY ]

Caritas

jubileusz

Archiwum Caritas

Wolontariusze są podstawą działalności Caritas

Wolontariusze są podstawą działalności Caritas

Caritas Polska działa na terenie 44 polskich diecezji, w swoich szeregach ma ponad 100 tys. wolontariuszy, prowadzi przeszło 900 placówek z wykwalifikowaną kadrą, niosącą pomoc najbardziej potrzebującym. Prowadzi regularne akcje pomocowe, świadczy także pomoc poza granicami naszego kraju. 10 października organizacja ta, będąca instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, świętuje 25 lat działalności.

Reaktywowana 10 października 1990 roku, odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Nasi KSM-owicze zwiedzają Trójmiasto

2023-02-02 13:14

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Marcin Bobowicz

KSM-owicze naszej diecezji początek ferii zimowych spędzili w Trójmieście. Towarzyszyli im duszpasterze – ks. Marcin Bobowicz i ks. Mariusz Słaboń.

- Ten wyjazd to taka nasza przerwa od nauki i okazja do zregenerowanie sił, a także podziękowanie za posługę – mówi Marta Dudek. – Chcemy się razem pomodlić i zintegrować, i oczywiście pozwiedzać. Byliśmy m.in. w katedrze w Oliwie, w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedziliśmy Sopot, byliśmy również w aquaparku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję