Reklama

Niedziela Podlaska

Z kolędą przez Podlasie

Podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania jest niezwykle istotne. Dlatego też Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji zorganizowało po raz pierwszy Diecezjalny Przegląd Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży.

Niedziela podlaska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolędy

konkurs muzyczny

Ks. Mateusz Gołoś

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Śpiew kolęd jest jednym z najważniejszym elementów świętowania uroczystości Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie święta bez tych znanych nam od dziecka melodii. Śpiewamy je przecież nie tylko w naszych kościołach i kaplicach, ale także w domach, w gronie najbliższej rodziny. Niejednokrotnie również śpiewamy je w szkołach, domach kultury, w miejscach pracy i wypoczynku. Dlatego z tak wielką chęcią do nich wracamy. Przypominają nam wszystkim rodzinny dom i atmosferę tych wyjątkowych świąt.

Od wielu lat mamy w naszej diecezji słynny festiwal piosenki religijnej i patriotycznej Śpiewajmy Panu, który promuje młode talenty i skupia muzyczne środowisko naszej diecezji. Przegląd świąteczny jest kontynuacją tej festiwalowej myśli.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się łącznie 66 podmiotów – głównie z terenu naszej diecezji, ale również z innych zakątków Polski. Chętni mieli do wyboru kilka kategorii: soliści w wieku 6-9, 10-14, 15-18 lat; duety w wieku 6-12; schole parafialne oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Największą popularnością cieszyła się kategoria „soliści 10-14 lat” – zgłoszono tutaj aż 23 osoby. Wśród parafii naszej diecezji najwięcej zgłoszeń spłynęło z Miedznej, Sokołowa Podlaskiego oraz Bielska Podlaskiego. Cieszy fakt, że kilka parafii naszej diecezji wysłało również nagrania swoich scholi parafialnych.

W obecnych warunkach przegląd miał dwa etapy. Do 6 stycznia uczestnicy przesyłali kartę zgłoszeniową wraz z linkiem do nagranego utworu. Na podstawie oceny jury, a także głosów „publiczności” oddawanych za pośrednictwem profilu duszpasterstwa na YouTubie, zostaną wyłonieni finaliści. Wielką atrakcją przeglądu jest możliwość „głosowania publiczności”. Dziesiątki osób zaangażowało się w promocję swoich zespołów – artyści, ich rodziny, przyjaciele, szkoły i inne instytucje. Dzięki temu wieść o tym pięknym wydarzeniu mogła dotrzeć do wielu osób, które normalnie, by o nim nie usłyszały.

Reklama

23 stycznia w Bielsku Podlaskim miał się odbyć koncert finałowy, który z racji sytuacji epidemicznej został ostatecznie odwołany. Niebawem zostanie udostępniony film podsumowujący przegląd. Nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda się już zorganizować prawdziwy koncert połączony ze wspólnym spotkaniem i świętowaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy tego typu przegląd i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – wierzymy, że to wydarzenie w następnym roku przyciągnie jeszcze więcej młodych artystów, którzy amatorsko zajmują się muzyką.

Wszystko to jest bardzo ważne, ponieważ schole, chóry, śpiewacy spełniają swoją ważną rolę w Kościele jako członkowie służby liturgicznej. Dzisiaj tym bardziej należy podkreślać ten wyjątkowy aspekt muzyki i zachęcać do pielęgnowania tego, co piękne w Liturgii. Z tego powodu nasze duszpasterstwo chce otoczyć swoją opieką wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób posługują swoim talentem muzycznym w naszych parafiach. Niech w całej naszej diecezji da się usłyszeć piękny śpiew kolęd i pastorałek!

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędy to nie tylko piosenki o maleńkim Jezusku

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Śpiewanie kolęd jest powszechnie znanym i praktykowanym zwyczajem bożonarodzeniowym. Warto jednak pamiętać, że kolędy to nie tylko „nastrojowe piosenki” o maleńkim Jezusku, ale niejednokrotnie swoiste „minitraktaty teologiczne”. Można je porównać do ikon, za pomocą których artyści przekazują wybrane prawdy wiary.

Kolędy podkreślają niezwykłe i radosne poruszenie całej przyrody. Opisują to, jak Bożej Dziecinie „się wół i osioł kłaniają”, jak „gwiazda nad podziw świeci” i „niebo goreje”. Mówiąc inaczej, zauważają „wielkie zdziwienie, wszelkie stworzenie, cały świat orzeźwiony”. - Autorzy kolęd nie mają wątpliwości, że w Betlejem „Bóg się rodzi”; że dziecko leżące w żłobie to „Narodzony Boży Syn, Pan wielkiego majestatu”, Jedyny Bóg Wszechmogący, „Pan niebiosów” i „Król nad wiekami”, transcendentny – przekraczający zupełnie możliwości ludzkiego poznania i myślenia, co m.in. obrazują paradoksy: „moc truchleje”, „ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony” – przytacza teolog KUL, prof. Michał Wyrostkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję