Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Pragnę im towarzyszyć

Zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie – powiedział Niedzieli nowy biskup polowy Wojska Polskiego.

Niedziela małopolska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Tarnów

Fot. Biuro Prasowe KEP

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Biskup Wiesław Lechowicz został biskupem polowym Wojska Polskiego. – Przyjmuję tę decyzję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją. Wierzę, że za tą decyzją papieża Franciszka stoi wola Boga i to dodaje mi sił, bo nie znam zbyt dobrze środowiska wojskowego – przyznał bp Lechowicz, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Służba

Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. – Liczę, że doświadczenie Kościoła powszechnego i duszpasterstwa w różnych rejonach świata pomoże mi w realizacji nowych zadań – zaznaczył bp Lechowicz i dodał: – Cechą charakterystyczną duszpasterstwa polonijnego jest to, że łączy w sobie troskę o zbawienie człowieka z dążeniem do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom polskich emigrantów dziedzictwa polskiego. W tym dostrzegam podobieństwo do duszpasterstwa w ramach ordynariatu polowego. Kapelani wojskowi pełnią bowiem służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Sami stoją na straży i pomagają innym stać na straży państwa, wolności, sprawiedliwości, pokoju. Ponadto w ordynariacie polowym, podobnie jak w duszpasterstwie polonijnym, istnieją nie terytorialne, ale personalne parafie. Oczywiście, różnic między tymi dwoma formami duszpasterstwa jest znacznie więcej niż podobieństw. Dlatego będę się musiał wiele uczyć, by podołać nowym obowiązkom. Od samego początku zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie. Pragnę do nich przybyć i towarzyszyć im w imię Jezusa jako zwiastun Ewangelii.

Życzenia

Po nominacji do bp. Lechowicza napływa wiele gratulacji. „Życzę, aby otoczył Ksiądz Biskup powierzony swojej pasterskiej pieczy Lud Boży troską zdecydowaną i rozważną, miłosierną i sprawiedliwą, oddaną i pełną poświęcenia. Niech w sercach polskich żołnierzy, dla których tak ważna jest dewiza „Bóg. Honor. Ojczyzna” nigdy nie zabraknie nadziei i odwagi, płynących z Chrystusowego krzyża, w walce o dobro” – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Reklama

W rodzinnej diecezji tarnowskiej wierni i kapłani modlą się w intencji bp. Lechowicza. W kościołach odczytano komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża: „Składamy biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi serdeczne gratulacje. Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w Jego intencji, aby mógł jak najowocniej służyć Kościołowi i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim nowe obowiązki i wyzwania, trafnie odczytując współczesne znaki czasu”.

Droga

Biskup Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Po święceniach pracował w parafiach w Krościenku i św. Jadwigi w Dębicy, a następnie został skierowany na studia w Ateneo Romano della Santa Croce. Po ich zakończeniu pracował w parafii św. Mikołaja w Bochni i w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1998 r. został mianowany kapelanem bp. Wiktora Skworca, a w 1999 r. objął obowiązki prefekta tarnowskiego seminarium. W 2004 r. biskup tarnowski powierzył mu obowiązki rektora WSD. W tym czasie podjął studia z prawa kanonicznego. Ponadto podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej KEP, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego.

22 grudnia 2007 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. W KEP był Delegatem ds. Powołań. Od października 2011 r. pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Biskup Lechowicz wchodzi także w skład Komisji ds. Duchowieństwa; Duszpasterstwa oraz jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ponadto należy do Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji.

Przekazanie kanoniczne ordynariatu i ingres biskupa nominata do katedry polowej w Warszawie odbędzie się 12 lutego.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: pochówek dzieci martwo urodzonych

[ TEMATY ]

Tarnów

Bożena Sztajner/Niedziela

18 października w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Na godz. 15 zapraszamy do kościoła w Tarnowie-Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność i nadzieja. Złoty jubileusz Ruchu Światło-Życie

2022-12-02 08:11

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II. Założyciel dzieła, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, włączył w nie ludzi różnego wieku i stanu: dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa, kapłanów, osoby życia konsekrowanego. Zadaniem oazy jest ukształtowanie dojrzałych chrześcijan, gotowych służyć Bogu i człowiekowi w Kościele i ojczyźnie. Szczególnym miejscem na mapie Ruchu jest Lublin, gdzie do połowy lat 70. XX wieku mieszkał i pracował ks. Franciszek Blachnicki. Tu idee zrodzone w sercu założyciela przekładały się na konkretne działania duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję