Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińska Ambasada Serca

Od kliku lat archidiecezja szczecińsko-kamieńska wspiera i rozwija misje w Afryce.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2022, str. III

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Archiwum kurii/ks. Paweł Płaczek

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

Szczecin – dekanat Goleniów – Kipsing, chociaż dzieli nas odległość wielu tysięcy kilometrów, to z pewnością łączy nas jedność serc i hojna odpowiedź na potrzeby Kościoła w Kenii. Wyjazdy kapłanów i świeckich w tamte rejony i poruszające świadectwa odwiedzających nasz kraj misjonarzy, jak np. ks. Simona Kariuki w październiku 2021 r., zaowocowały nie tylko wielką przyjaźnią, ale wzajemnym ubogaceniem i poznawaniem innej kultury.

Przyjaźń

Skoro mowa o przyjaźni, to na myśl przychodzą słowa św. Pawła z Listu do Galatów „Jeden drugiego brzemiona noście”. Sprawdzona przyjaźń jest godna zaufania i dzielenia się wszelkimi troskami. A tych drugich w Afryce podczas pandemii COVID-19 nie brakuje. Do tego susza, wzrost cen i wiele innych czynników potęgują dramatyczną sytuację. Przyjaciele z Kenii potrzebują naszej pomocy. Ponad 600 uczniów Primary School z Kipsing, ale również wiele innych dzieci, jest zagrożonych głodem. Ksiądz Steven, jeden z misjonarzy, napisał do dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej i Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie, ks. kan. dr. Pawła Płaczka: „Błagam Was, pozwólcie mi kupić żywność dla uczniów w celu wsparcia ich edukacji. Proszę, pomóżcie nam”.

Pomoc

Jaką można dać odpowiedź w obliczu tak wielkiego cierpienia i niepewności o przyszłość? Maryja przychodzi z pomocą: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5-6). „Wy dajcie im jeść!” (Mt 14, 16-17) mówi Jezus do apostołów w innym fragmencie Ewangelii. Ksiądz Płaczek podzielił się tymi troskami z wiernymi dekanatu Goleniów i na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Parafie Maryjne Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Goleniów – Helenów, Matki Bożej Gromnicznej w Mostach i Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku wraz z filiami zebrały 12.150 zł na zakup żywności dla dzieci z Kipsing.

Dwa światy

Reklama

Po wizycie ks. Simona w październiku 2021 r. w Krępsku, odległości między Polską i Afryką bardzo się zmniejszyły. Ogromne wrażenie wywarły na nas pokazy zdjęć i filmów ukazujące życie rówieśników naszych dzieci. Egzotyczna kultura, barwne stroje, ręcznie robione instrumenty, wyplatane zabawki, radość z możliwości chodzenia do szkoły i zjedzenia jednego ciepłego posiłku dziennie. Chłopcy grający w piłkę nożną, zamiast piłki kopią związane w kłębek gałganki/szmaty. Ksiądz Simon odwiedzał nas w domach, spędzał z nami czas, poznając zwyczaje i polskie tradycje. Nasze światy zaczęły się przenikać. Serca wielu osób otwarły się na oścież. W krótkim czasie do założonej w internecie zbiórki na żywność dla dzieci w Kenii zaczęli dołączać inni. Szkoły, parafie z całej diecezji i ci, którzy chcieli się podzielić, tym co mają. Z zakładanej kwoty 6 tys. zł zebrano blisko 30.200 zł, a do końca zbiórki został jeszcze tydzień. Radość w nas wszystkich nie ma końca.

Misja

Na początku lutego ks. kan. dr Paweł Płaczek wraz ze świeckimi misjonarzami i przedstawicielami mediów wyruszy do naszych przyjaciół w Kenii, by przy okazji wsparcia nowego projektu misyjnego „Polski Dom Katolicki” w Isiolo, zakupić na miejscu worki ryżu, fasoli i kukurydzy dla dzieci z Kipsing. Dzięki hojności wszystkich ludzi dobrej woli, uda się kupić kilka ton jedzenia, które zapewni uczniom posiłki na cały rok szkolny. Już dzisiaj wiemy, że nasi przyjaciele w Afryce, czekają na tę wizytę z wielką radością i wdzięcznością. Dziękujemy Wszystkim za każdy gest, modlitwę i wsparcie tego pięknego dzieła. Wszystko Panie czynimy na większą Twoją chwałę.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studnia w Ndim wybudowana

Niedziela kielecka 2/2017, str. 6

[ TEMATY ]

Afryka

studnia

Archiwum misji

Woda to dar życia

Woda to dar życia

To już trzecia studnia w akcji „Makulatura na misje”. – Pragnę Wam, ludziom dobrego serca, bardzo gorąco podziękować za okazaną pomoc i podzielenie się życiem – wodą z potrzebującymi w Republice Środkowoafrykańskiej – pisze w liście do nas br. Robert Wieczorek OFM Cap, proboszcz parafii Ndim w RCA. Brat dziękuje wszystkim mieszkańcom naszej diecezji za zbiórkę makulatury, dzięki czemu mogła zostać wybudowana kolejna studnia w Republice Środkowej Afryki. To olbrzymia, nie do przecenienia pomoc dla mieszkańców kilku wiosek. Br. Robert przysłał nam zdjęcia, jak jeszcze do niedawna dzieci chcąc zaspokoić pragnienie, piły wodę z kałuż i rowów, wykopanych, by zatrzymać wodę. Dzisiaj mają czystą wodę ze studni głębinowej. – Wasza ofiarność i trud przy zbiórce makulatury sprawiła, że ponad tysiąc osób w Republice Środkowoafrykańskiej, w wioskach Pougol i Kowone cieszy się teraz, korzystając ze studni głębinowych – pisze zakonnik. Brat w liście opisuje niezwykle trudną sytuację w tym afrykańskim kraju. Przeraża wszechobecna bieda i brak dostępu tysięcy osób do czystej wody. Rządzący praktycznie nie interesują się problemami ludzi nękanych nie tylko przez głód, ale również przez partyzantów, których głównym celem jest grabienie i mordowanie ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa Sudanu Pd: bądźcie świadkami i orędownikami (dokumentacja)

2023-02-04 09:28

Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Drodzy Bracia Biskupi, Kapłani i Diakoni,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję