Reklama

Niedziela Częstochowska

Ślady posługi

Księga pamiątkowa, która została opublikowana z okazji 10-lecia posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jest pierwszą próbą opisu jego działalności pasterskiej i nauczania w naszej archidiecezji.

Artykuły zawarte w publikacji to teologiczne i filozoficzne analizy nauczania abp. Depo, takie jak: chrystologia, mariologia czy filozofia osoby ludzkiej. W księdze czytelnicy znajdą też pierwsze próby opisu działalności pastoralnej metropolity częstochowskiego w archidiecezji i w Kościele w Polsce, jego posługi wobec kapłanów i powołań kapłańskich, troski o ewangelizację i katechizację, wspólnoty i ruchy kościelne oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji przez środki społecznego przekazu. Publikacja jest również zapisem troski abp. Wacława o najważniejsze miejsca kultu w archidiecezji, o bazylikę archikatedralną Świętej Rodziny w Częstochowie czy też o rozwój kalwarii praszkowskiej.

Ukazywanie Prawdy

„Księga pamiątkowa z okazji 10-lecia posługi pasterskiej naszego metropolity została pomyślana właśnie jako spojrzenie wielu osób – o różnych specjalnościach i odpowiedzialnościach w Kościele – na nauczanie i działalność naszego pasterza” – napisał we wstępie do książki bp Andrzej Przybylski.

Publikacja jest analizą katechetycznej posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jego posługi ekumenicznej i wobec środków społecznego przekazu. Ukazywanie Prawdy stało się jednym z ważniejszych wymiarów posługi abp. Wacława Depo, dla którego, jak podkreślał to od samego początku, ważne było spotkanie z człowiekiem, jego historią i tożsamością. Stara się być wierny tej zasadzie również w spotkaniach z ludźmi mediów, ale także w spotkaniach z młodzieżą, członkami ruchów i stowarzyszeń katolickich. Są to spotkania z konkretnymi ludźmi, ale także świadectwo jego osobistych spotkań z Ewangelią i z Prawdą.

Duchowość pasterza

Autorzy publikacji przypominają nam nie tylko najważniejsze wydarzenia z historii ostatnich 10 lat naszej archidiecezji, ale również nakreślają duchowość abp. Depo, która zawarta jest w jego zawołaniu biskupim: „Ad Christum Redemptorem hominis” („Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”). Duchowość metropolity częstochowskiego jest przede wszystkim chrystocentryczna, ale również głęboko maryjna. „Ksiądz arcybiskup idzie zatem do diecezjan, aby kierować swój wzrok i ich wzrok ku Chrystusowi Odkupicielowi, na Jego krzyż, na Jego tajemnicę obecności w Kościele, będąc przekonany, że wówczas wiernych pozyska dla Boga. Wtedy oni rozpoznają w nim ojca, księża – brata, a nie tylko kogoś, kto jest posłany z urzędu, kto jest dostojnikiem, który ma spełniać funkcje administracyjne” – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański.

Reklama

Dużo się działo

Warto przypomnieć, że w okresie posługi abp. Depo w naszej archidiecezji byliśmy świadkami tak ważnych wydarzeń jak np. pielgrzymka papieża Franciszka z racji 1050-lecia chrztu Polski. Archidiecezja częstochowska przeżywała w tym okresie Rok Zawierzenia (2013-14) i Rok Ewangelizacji (2014-15). Zostały też zorganizowane: I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji i Kongres Miłosierdzia (2016). Wydarzeniem o dużej randze była koronacja papieskimi koronami wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, która odbyła się 12 września 2015 r., a przewodniczył jej abp Zygmunt Zimowski.

Księga pamiątkowa została wydana przez Sekretariat Metropolity Częstochowskiego i Tygodnik Katolicki Niedziela. Jest ona owocem pracy ks. dr. Mariusza Trojanowskiego i s. Zofii Kowalczyk z instytutu Spigolatrici della Chiesa („Zbierające Kłosy Kościoła”) oraz osób zaangażowanych w pracę redakcyjną i edytorską.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: prawdziwa wspólnota jest budowana na prawdzie

[ TEMATY ]

studenci

abp Wacław Depo

Msza św.

Ks. Mariusz Frukacz

„Prawdziwa wspólnota zachodzi wówczas, kiedy jest budowana na prawdzie i zaufaniu. Prawda, zaufanie i wspólnota, to są nasze zadania i przedmiot naszej modlitwy” – mówił 20 czerwca abp Wacław Depo na rozpoczęcie Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, w intencji pracowników i studentów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Modlono się na niej za wspólnotę nowej uczelni w tym mieście.

Przed rozpoczęciem Mszy św. metropolita częstochowski poświęcił nowy sztandar Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję