Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny dar

Dzień Życia Konsekrowanego skłania do spojrzenia na braci i siostry zakonne z wielu zgromadzeń i instytutów.

Niedziela lubelska 7/2022, str. V

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Agnieszka Marek

Wspólna modlitwa w archikatedrze

Wspólna modlitwa w archikatedrze

Osoby, które usłyszały głos powołania do kroczenia drogą rad ewangelicznych, ubogacają Kościół różnorodnymi charyzmatami. Ta niezwykła wspólnota spotkała się w święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej na adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych. – Dziękujemy za bezcenny i wspaniały dar, jakim jest życie konsekrowane dla diecezji i Kościoła, dla Ojczyzny i świata – powiedział abp Stanisław Budzik. 2 lutego metropolita wraz z biskupami Józefem Wróblem i Adamem Babem oraz kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi sprawował Eucharystię, którą rozpoczął obrzęd pobłogosławienia świec. – Przyszliśmy na spotkanie ze światłem; przynieśliśmy świece symbolizujące światło wiary – powiedział ksiądz arcybiskup, wskazując na Chrystusa, który rozjaśnia wszelkie ciemności.

W homilii abp Stanisław Budzik za papieżem Franciszkiem podkreślił, że wiara nie mieszka w mroku, ale jest ogniem, który płonie. Nawiązując do ofiarowania Jezusa w świątyni, wskazał na postaci Symeona i Anny, którzy przez całe życie oczekiwali na Mesjasza. Spełniona obietnica napełniła ich serca wielką radością. – Na taką spontaniczną radość nie stać współczesnego człowieka. Martwimy się i załamujemy przy pierwszym niepowodzeniu; nie wierzymy, że świat może się zmienić. Zapomnieliśmy, że miłość Jezusa jest większa niż nasza słabość. Wśród problemów nie potrafimy spotkać Jezusa i dostrzec Jego światła, które rozjaśnia wszelkie ciemności. Tymczasem tylko Bóg jest źródłem prawdziwej radości, co widać w życiu osób konsekrowanych, które są wezwane do ukazywania innym, że oddanie się na służbę Bogu pozwala w pełni realizować człowieczeństwo i odnaleźć pełnię szczęścia – powiedział ksiądz arcybiskup. Przypominając o zwołanym przez papieża synodzie, podkreślił, że wszyscy są wezwani do udziału w tym wydarzeniu, które uczy rozmawiać i słuchać siebie nawzajem oraz podejmować wspólną odpowiedzialność za Kościół. – Komunia, uczestnictwo i misja to drogowskazy także dla osób życia konsekrowanego. Postępując na drodze rad ewangelicznych, które są znakiem całkowitego zawierzenia życia Bogu, siostry i bracia pokazują nam w swojej różnorodności, jak pojmować naszą misję posłania w świecie, jak wypełnić życie Ewangelią i wzrastać w wierze na wzór Maryi – powiedział. Ksiądz arcybiskup wezwał do wdzięczności za posługę osób konsekrowanych, za dobro którego doznajemy dzięki ich modlitwie i pracy, a także do troski o istniejące i nowe powołania.

Podczas liturgii abp Stanisław Budzik ogłosił zmianę wikariusza biskupiego ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Podziękował ks. Andrzejowi Krasowskiemu za 20 lat ofiarnej posługi wobec sióstr i braci, a nowemu wikariuszowi biskupiemu ks. Adamowi Lewandowskiemu wręczył nominację na 5-letnią kadencję. Siostry wyraziły nadzieję, że będzie on pomagał im w dalszej formacji do służby Bogu i ludziom. Zwieńczeniem uroczystości były podziękowania złożone przez osoby życia konsekrowanego ks. Krasowskiemu za kierownictwo duchowe i wspólne wzrastanie w wierze oraz abp. Budzikowi za codzienną troskę o zgromadzenia zakonne w naszej archidiecezji.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Karolina Krasowska

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje około 180 sióstr z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 93 zakonników z 10 zgromadzeń męskich.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje około 180 sióstr z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 93 zakonników z 10 zgromadzeń męskich.

W środę 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego.

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 5 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Na ekrany polskich kin wejdzie film o rodzinie Ulmów - „Historia jednej zbrodni”

2023-06-06 12:21

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Materiał prasowy

Już 9 czerwca polscy widzowie będą mogli zobaczyć dzieło poświęcone przejmującej historii rodziny Ulmów. Dystrybutorem filmu „Historia jednej zbrodni” jest krakowski Rafael Film. Nowy obraz dokumentalisty Mariusza Pilisa prezentuje Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej.

Reżyser przestawia niewyobrażalną zbrodnię, której 24 marca 1944 r. dokonali Niemcy w Markowej, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów. Pilis dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów oraz podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie

2023-06-07 13:11

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie. Przekazujemy wyrazy bliskości i prosimy Pana Boga o potrzebne łaski i o szybki powrót do pełni sił – napisał w środę na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał w środę dziennikarzom, że papież Franciszek zostanie poddany w ogólnym znieczuleniu zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję