Reklama

Niedziela Przemyska

Prosić i przyjąć łaskę

Chcemy być jak dzieci, a dziecko jest zdolne i prosić, i przyjąć łaskę – mówił bp Krzysztof Chudzio podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium w Miejscu Piastowym, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Niedziela przemyska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

wspomnienie

Sanktuarium w Miejscu Piastowym

Każdy człowiek ma pragnąć i wypraszać dla siebie Królestwo Boże

Każdy człowiek ma pragnąć i wypraszać dla siebie Królestwo Boże

Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio. Uroczystość poprzedziła nowenna za wstawiennictwem założyciela Zgromadzenia Michalitów i Michalitek. W homilii biskup zaznaczył, że każdy człowiek ma pragnąć i wypraszać dla siebie Królestwo Boże. – Pan Jezus ucząc nas modlitwy zaraz w drugiej prośbie podpowiada nam, aby wołać do Ojca „przyjdź Królestwo Twoje” – wyjaśniał hierarcha. Jednak nie wystarczą same słowa, bo potrzebna jest do tego także postawa życiowa. – Czyż nie takie właśnie życie znalazł patron dzisiejszego dnia, bł. ks. Bronisław Markiewicz? – pytał kaznodzieja.

Bronisław musiał świadomie i mierząc się z przeciwnościami losu wybrać życie, które otrzymuje uczeń Chrystusa. – Choć pochodził z domu o głębokich tradycjach katolickich, to ówczesna propaganda tak na niego wpłynęła, że na półtora roku utracił wiarę, a wraz z nią harmonię wewnętrzną, której brak odebrał mu pogodę i spokój duszy – przypominał bp Chudzio. Dlatego musiał przejść proces nawrócenia i utwierdzenia w wierze. Hierarcha przypomniał również, że bł. ks. Markiewicz jest patronem trwającego roku duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej. – W tym roku koncentrujemy się na misji, która wypływa z udziału wiernych we Mszy św., z celebrowania Eucharystii. Wiemy dobrze, że ks. Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wszystkich do uczestnictwa w Mszy św. Do częstego, a nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu – podkreślił kaznodzieja. – Starał się kształtować w sercach dzieci i młodzieży cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego – dodał.

Dlatego naśladując bł. ks. Bronisława w tym roku trzeba na nowo ożywiać duchem Eucharystii wspólnoty parafialne i rodzinne. – Jest ona pokarmem, gdzie Chrystus dzieli się z nami swoim Boskim Życiem – tłumaczył hierarcha. To życie uzdalnia człowieka do bycia prawdziwym uczniem Chrystusa, a więc do większej aktywności religijnej w swoich środowiskach. – Chcemy być jak dzieci, a dziecko jest zdolne i prosić, i przyjąć łaskę. Wie, że jej potrzebuje. Potrzebujemy łaski od Boga, ale też i chcemy wykorzystać to, by przez ręce Maryi i też bł. Bronisława prosić o to, co teraz jest nam najbardziej potrzebne. W intencji naszych rodzin, naszej Ojczyzny, ale przede wszystkim chcemy prosić o to, aby Królestwo Boże było w naszych sercach – zakończył homilię bp Chudzio.

Po Eucharystii wierni przed wystawionym do adoracji Najświętszym Sakramentem odmówili modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Bronisława Markiewicza i odśpiewali pełen uwielbienia hymn „Te Deum”, dziękując Bogu za dar życia i świętości założyciela Michalitów i Michalitek.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Rocznica śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

M. Urszula Ledóchowska była matką dla zakonnic, ale też najlepszą opiekunką, zatroskaną jak matka o najmłodszych

M. Urszula Ledóchowska była matką dla zakonnic, ale też najlepszą opiekunką,
zatroskaną jak matka o najmłodszych

Dziś przypada rocznica śmierci m. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Matki Niepodległości zasłużonej w kształtowaniu opinii elit europejskich na temat Polski, "apostołki uśmiechu". W 1983 r. Urszula Ledóchowska została beatyfikowana a w 2003 r. kanonizowana przez Jana Pawła II. W kalendarzu liturgicznym 29 maja przypada jej wspomnienie.

Żyła na przełomie wieków (1865-1939) i czasów. Na jej oczach zmieniała się Europa i świat. W pracy apostolskiej matka Urszula niejednokrotnie decydowała się na rozwiązania awangardowe, na owe czasy wręcz rewolucyjne, które do dziś nie straciły na aktualności, przeciwnie – znalazły pełne potwierdzenie w tendencjach i zaleceniach II Soboru Watykańskiego.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: "Pełna łaski". Ksiądz Dolindo o Matce Bożej

2023-05-29 21:32

[ TEMATY ]

Matka Boża

o. Dolindo

#TrzymajSięMaryi

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

To moment uroczysty i nikt oprócz aniołów nie był jego świadkiem. Jestem jednak głęboko przekonany, że Najświętsza Maryja także była uczestnikiem tej chwili – choć Maryja była daleka ciałem, Jej dusza czuwała przy grobie w głębokiej adoracji – napisał w komentarzu do tajemnicy Zmartwychwstania ks. Dolindo.

Jak dodaje: - Maryja była smutna, cała pogrążona w boleści. Jej, jak żadnemu innemu stworzeniu, śmierć Tego, którego wydała na świat, przysporzyła ogromne cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję