Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Budują pomnik Holokaustu

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął współpracę z archiwum Arolsen Archives przy budowie cyfrowego pomnika upamiętniającego nazistowskie ofiary.

Niedziela wrocławska 7/2022, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

Holokaust

IPN Wrocław

Grafika stworzona przez IPN Wrocław została umieszczona na pomniku poświęconym więźniarkom AL Gräben

Grafika stworzona przez IPN Wrocław została umieszczona na pomniku poświęconym więźniarkom AL Gräben

Data rozpoczęcia tego projektu jest nieprzypadkowa. 27 stycznia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

– To trzeba upamiętniać, bo jak świat zapomni, to znowu coś strasznego może się stać – powiedziała podczas odsłonięcia w Strzegomiu pomnika pamięci ofiar AL Gräben ufundowanego przez IPN jedna z byłych więźniarek tej filii KL Gross-Rosen.

– Włączamy się w dzieło przywracania pamięci o wszystkich ofiarach narodowego socjalizmu, aby przestały być anonimowe, a przyszłe pokolenia znały historię tych strasznych zbrodni dokonanych w XX wieku. Należy to dzieło wyłaniania nazwisk ofiar z anonimowości kontynuować ku przestrodze i pamięci – brzmi natomiast specjalny komunikat Komisji.

Reklama

To wolontariusze z całego świata dzięki inicjatywie #everynamecounts będą tworzyć największe Archiwum Cyfrowe dotyczące ofiar nazistowskiego systemu terroru oraz osób z niego ocalonych. Potrzebny jest tylko komputer i dostęp do internetu.

Wolontariusze zostaną zaznajomieni z archiwalnymi dokumentami na stronie projektu i otrzymają wskazówki dotyczące ich obróbki. Dokumenty pochodzą z obozów koncentracyjnych i są dowodem na to, że ówczesne motywy prześladowań nie są już tylko historią.

Archiwum udostępnia tysiące dokumentów pochodzących z różnych obozów koncentracyjnych. Duża część z nich to karty i kwestionariusze więźniów, zawierające ważne dane oraz informacje biograficzne, takie jak miejsce urodzenia.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie pomnika śp. Księdza Profesora Tadeusza Stycznia w Trzebini

[ TEMATY ]

pomnik

W sobotę 7 października br. w klasztorze salwatorianów w Trzebini odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika śp. księdza profesora Tadeusza Stycznia SDS. Wzięli w niej udział salwatorianie z różnych wspólnot Polskiej Prowincji Salwatorianów (m.in. postulator generalny salwatorianów ks. Adam Teneta z Rzymu), członkowie rodziny Księdza Profesora, jak również przedstawiciele Instytutu Jana Pawła II KUL, na czele z dyrektor Instytutu prof. Agnieszką Lekką-Kowalik.

Mszy świętej dziękczynnej za życie i powołanie Księdza Stycznia przewodniczył prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS. W homilii zaprezentował fragmenty korespondencji z generalatem Salwatorianów w Rzymie na temat rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Księdza Stycznia. Ksiądz prowincjał poinformował zebranych, że generał salwatorianów ks. Milton Zonta SDS wyraził zgodę na podjęcie przez Polską Prowincję starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym. Po Mszy świętej w kaplicy Centrum Formacji Duchowej poświęcenia pomnika dokonał wieloletni przełożony generalny salwatorianów ks. Andrzej Urbański SDS, on też poprowadził modlitwy za zmarłych salwatorianów przy grobowcu obok Bazyliki NSPJ.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję