Reklama

Aspekty

Ukierunkowani na niebo

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karolina Krasowska

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

Mszy św. w rokitniańskiej bazylice 5 lutego przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, zaś homilię wygłosił franciszkanin o. Witold Kuźma z Zielonej Góry. – Osoby konsekrowane, żyjąc w konkretnym środowisku są bardzo mocno ukierunkowane na niebo. Chcemy dzisiaj podziękować za ich obecność w naszych świątyniach parafialnych, w domach pomocy społecznej, w salkach katechetycznych, biurach parafialnych, wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc człowiekowi, podziękować za dar ich modlitwy, służbę Kościołowi i prosić o błogosławieństwo dla ok. 180 sióstr habitowych i bezhabitowych, dziewic i wdów konsekrowanych i ok. 90 braci zakonnych. To jest ta liczba, która podkreśla tę wielką rodzinę, za którą dzisiaj Panu Bogu dziękujemy – podkreśli bp Tadeusz Lityński.

Eucharystię poprzedziła konferencja ks. Kazimierza Małżeńskiego CM, diecezjalnego referenta ds. życia konsekrowanego, a także wspólna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego są słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa”. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że to jest dla mnie największa łaska, jaka mnie w życiu spotkała, że Pan spojrzał na mnie i zapragnął mojej służby, a ta służba dla Niego jest dla mnie naprawdę całym życiem i pasją życia – mówi s. Barbara z Międzyrzecza. Od trzech lat w Kościele diecezjalnym jako wdowa konsekrowana służy Ryszarda Aksentowicz z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Jak przeżywa Światowy Dzień Życia Konsekrowanego? – Ten dzień jest dla mnie świętem, wielkim przeżyciem, kiedy jako osoby konsekrowane – dziewice i wdowy konsekrowane, siostry zakonne i nasi ojcowie duchowni – jesteśmy wszyscy razem. Ten dzień pokazuje, że naszą posługę chcemy dzielić z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy w tym świecie są pogubieni. Chcemy wyjść do tych ludzi, żeby głosić im Jezusa Chrystusa – powiedziała Ryszarda Aksentowicz.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze wspólne święto

Kiedyś myślałam, że dla sióstr zakonnych, zakonników i księży patrzenie na szczęśliwe małżeństwa i dzieci to raczej trudność niż radość. Wprawdzie wiedziałam, że takie powołanie daje szczęście, i że ci ludzie są bardziej radośni, spokojni i normalni niż średnia krajowa, ale sądziłam, że przy całym spełnieniu, które daje im ofiarowanie się Bogu na wyłączność, kontakt z rodzinami jest dla nich jednak pewnym krzyżem. I że taktowniej będzie nie rozwodzić się przy nich na takie tematy. Kiedy poznałam bliżej kilka takich osób, byłam często zaskoczona, że chętnie słuchają opowieści z cyklu „A moje dziecko to...”, pytają, proszą o zdjęcia i pięknie mówią o miłości. Chyba najważniejsze rzeczy o kochaniu męża i dzieci usłyszałam właśnie z ust ludzi, którzy teoretycznie są laikami w tej dziedzinie, bo nie mają w niej własnego doświadczenia. W sumie nic dziwnego – fachowcy od Pana Boga, który jest miłością, muszą być też fachowcami od miłości.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję