Reklama

Niedziela Lubelska

Wołanie o pokój

Ukraina potrzebuje solidarności całego świata; potrzebuje naszej solidarności i naszej modlitwy.

Niedziela lubelska 10/2022, str. I

[ TEMATY ]

uchodźcy

pomoc

inwazja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Dla uchodźców z Ukrainy niepokój jest treścią codzienności

Dla uchodźców z Ukrainy niepokój jest treścią codzienności

Łamiąc wszelkie zasady prawa międzynarodowego, wojska rosyjskie zaatakowały wolny i niepodległy kraj. Rakiety i bomby spadają na ukraińskie miasta; są zabici i ranni. Wobec wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, 24 lutego w archikatedrze lubelskiej modlono się o pokój. – Daj nam pokój, o Panie. To wołanie, krzyk pod niebo o pokój, który jest niszczony przez wojnę i agresję na Ukrainie. Gromadząc się w katedrze, okazujemy solidarność i współczucie. Modlimy się za tych, którzy zginęli i prosimy o moc i błogosławieństwo dla tych, którzy bronią swojej ojczyzny. Jesteśmy, by dać znak, że jesteśmy gotowi im pomóc, że wyciągamy do nich ręce – powiedział abp Stanisław Budzik.

Metropolita zwrócił uwagę, że Wieża Trynitarska przy katedrze świeci od ostatniej niedzieli w barwach Ukrainy. Widać ją z daleka, ze wszystkich wzgórz Lublina, także spoza granic miasta. – Do wczoraj przypominała o zagrożeniu agresją i wojną u naszych wschodnich sąsiadów. Od dziś woła o wsparcie dla Ukrainy, która znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Cały świat patrzy w stronę Ukrainy z niepokojem i ze ściśniętym sercem. Wielu komentatorów i polityków powtarza, że dzień 24 lutego 2022 r. zapisze się jako czarny dzień w historii Europy i świata. Wojska rosyjskie dokonały inwazji. Zaatakowały wolny i miłujący pokój kraj – powiedział pasterz. Jak w homilii podkreślił, „tam, gdzie zapomina się o Bogu i przykazaniach, nie ma pokoju; gdy gasi się Boże światło, gasi się godność każdego człowieka. Koszmar wojny niesie śmierć, zniszczenie i pogardę; zadaje rany, które narody muszą leczyć przez wieki”.

Przywołując apel papieża Franciszka i abp. Stanisława Gądeckigo, abp Budzik zaapelował o podjęcie modlitwy i postu w Środę Popielcową w intencji pokoju na Ukrainie. Prosił także o pomoc materialną; ofiary zebrane w kościołach 27 lutego i 2 marca za pośrednictwem Caritas zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Kościół będzie pomagać Ukraińcom sukcesywnie i systemowo – zapewnił. /buk

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zakonnice założyły dwa domy dla uchodźczyń

[ TEMATY ]

uchodźcy

pomoc

Rzym

Moyan_Brenn via Foter.com / CC BY

W Rzymie powstały dwa domy dla uchodźczyń. W jednym zamieszkały kobiety z dziećmi, a w drugim kobiety znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji.

Jest to inicjatywa zgromadzenia sióstr misjonarek skalabrynianek, wsparta przez Dykasterię ds. Intergralnego Rozwoju Człowieka, Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych oraz Włoską Konferencję Biskupią.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję