Reklama

Niedziela Małopolska

By odnaleźć misję i tożsamość

Wspólnie rozeznajemy istotę duszpasterstwa kobiet, chcemy bardziej uściślić, co powinno być jego celem – wyjaśnia bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.

Niedziela małopolska 11/2022, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje

duszpasterstwo kobiet

MFS/Niedziela

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Na rekolekcje, zorganizowane w Krakowie 25-26 lutego, zostali zaproszeni przedstawiciele diecezjalnych duszpasterstw kobiet z całej Polski. Dla uczestniczących to był czas na wspólną modlitwę, wysłuchanie zaplanowanych konferencji i na dyskusje.

Cel

Zaangażowany w przygotowanie rekolekcji ks. dr Paweł Gabara – duszpasterz kobiet archidiecezji łódzkiej i redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej wyjaśnia, że zaistniała potrzeba takiego modlitewnego spotkania dla diecezjalnych duszpasterzy kobiet, powołanych przez biskupów w diecezjach, oraz kobiet reprezentujących te duszpasterstwa. – Celem spotkania było przede wszystkim skupienie się na rozważaniu słowa Bożego, modlitwie oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak sobie wyobrażamy rolę duszpasterstwa kobiet w dwóch wymiarach; jak to widzą kobiety i jak my, duszpasterze rozumiemy jego istotę – wyjaśnia ks. Gabara i dodaje: – Zależało nam na wypracowaniu modelu do realizacji.

Konferencje wygłosili: dr Maria Miduch (Nauczanie i komplementarność oraz Wartość współpracy – Debora i Barak) i o. Paweł Drobot, redemptorysta (Misja kobiet – wizja duszpasterstwa kobiet). – Jest to kolejne spotkanie poświęcone roli i zadaniom duszpasterstw kobiet – wyjaśnia Agnieszka Kałuża, koordynatorka wspólnoty Dzielnych Niewiast z Warszawy, zaangażowana także w duszpasterstwo kobiet. I zauważa: – Kobiety często potrzebują wsparcia duchowego, żeby odnaleźć swoją misję i tożsamość, miejsce w Kościele. Duszpasterstwo kobiet może im w tym pomóc. Przyznaje, że niewiasty mają ważną rolę do spełnienia. Podkreśla: – Otrzymałyśmy od Boga konkretne dary i talenty, którymi możemy wspierać kapłanów.

Płaszczyzny

– Rolę duszpasterstw kobiet postrzegamy w dwóch płaszczyznach – zaznacza ks. Gabara, wyjaśniając, że pierwsza dotyczy pracy w diecezji i jest za nią odpowiedzialny wskazany przez biskupa kapłan. – Jakby na to nie patrzeć, to ludzie świeccy wspólnie z duszpasterzem wiedzą najlepiej, jakie są potrzeby religijne kobiet w lokalnym Kościele i powinni chcieć na te potrzeby odpowiedzieć – stwierdza kapłan.

Reklama

Z kolei na drugiej płaszczyźnie, w wymiarze ogólnopolskim, są realizowane 2 projekty. Pierwszy to pielgrzymka kobiet na Jasną Górę, zorganizowana w niedzielę poprzedzającą Dzień Matki, w tym roku będzie to 22 maja, a drugi – to projekt multimedialny, internetowy – „Kierunek Niebo”, czyli platforma powstała z myślą o kobietach, za pośrednictwem której są transmitowane konferencje i organizowane w trybie on-line spotkania dla pań. – Zachęcamy do udziału w pielgrzymce i do korzystania z platformy – przekonuje mój rozmówca.

Istota duszpasterstwa

Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który z uwagą przysłuchiwał się konferencjom oraz aktywnie uczestniczył w dyskusjach, czasem burzliwych. – Wspólnoty wyrastające z duchowych potrzeb środowisk kobiecych, potrzebują opieki duszpasterzy – stwierdza bp Szlachetka. Zwraca też uwagę na dyskusje poświęcone roli duszpasterstwa kobiet. Zaznacza: – Istotne jest to, że kobieta powinna lepiej poznać swoją tożsamość. Dalszym zaś celem duszpasterstwa kobiet jest stworzenie warunków do duchowego formowania jej kobiecej tożsamości, zgodnie z zamysłem Stwórcy. Tak podjęta droga duchowej formacji rodzi przede wszystkim radość z bycia kobietą.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje w hali sportowej

Niedziela legnicka 13/2018, str. V

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Monika Łukaszów

Na zakończenie rekolekcji młodzi otrzymali m. in. reprodukcje Jezusa Miłosiernego

Na zakończenie rekolekcji młodzi otrzymali m. in. reprodukcje Jezusa Miłosiernego

W hali widowisko-sportowej lubińskiego RCS-u odbyły się wielkopostne rekolekcje dla młodzieży ponadgimnazjalnej miasta Lubina. Ponad 1500 młodych ludzi przez trzy dni przez modlitwę, konferencje, śpiew, taniec, przygotowywało się do głębszego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

2023-02-01 10:34

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję