Reklama

Polska szkoła
im. generała Władysława Andersa,
działająca przy parafii św. Tekli,
obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia

Niedziela w Chicago 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem założenia szkoły był Jan Bochenek, a współtwórcami: Wanda Penar, Tadeusz Grela i Józef Szul. Przychylnie do tego pomysłu ustosunkował się także ówczesny proboszcz parafii św. Tekli - ks. Mieczysław (Matt) Bednarz, i tak w 1978 r. rozpoczęły się pierwsze lekcje.
Z inicjatywy śp. Stanisława Adamusa szkoła przyjęła imię generała Władysława Andersa. Placówka powoli zaczęła się rozrastać i na swoje 10-lecie liczyła już 155 uczniów. Wówczas była szkołą 8-klasową z przedszkolem. W roku szkolnym 1996-97 zorganizowano tu liceum, realizujące trzyletni program nauczania. Obecnie do szkoły uczęszcza 230 uczniów i zatrudnionych jest 15 nauczycieli. Szkoła ma klasę przedszkolną, zerówkę, osiem klas szkoły podstawowej, dwie klasy licealne. Przy szkole prężnie działa zespół pieśni i tańca "Polonez", a dyrektoruje tej placówce, nieprzerwanie od 1990 r., Wanda Penar.
Od początku swojego istnienia szkoła łączy zajęcia dydaktyczne z różnymi uroczystościami podtrzymującymi rodzime tradycje. Nauczyciele co roku przygotowują Jasełka lub wielkanocną święconkę. W czasie tych spotkań występuje młodzież, która bierze udział również w Paradzie 3 Maja, w uroczystościach kombatanckich i kościelnych Patrona szkoły.
Doceniając ogromne walory wychowawcze kultury, zachęcamy naszą młodzież do zwiedzania muzeów, wystaw, uczestnictwa w seansach filmowych i koncertach, podkreślając w ten sposób rangę tego rodzaju edukacji.
Dwa razy w roku odbywają się zebrania rodziców, organizowane są również "lekcje otwarte", podczas których rodzice, oprócz rozmowy z nauczycielami, mogą obserwować aktywność dzieci w czasie lekcji. Współpracujemy z weteranami i członkami Związku Narodowego Polskiego, od którego szkoła dostaje subsydia. Nie zabrakło nas również w świątecznej zbiórce żywności dla ubogich. Młodzież nawiązała także kontakty ze szkołami w Polsce.
Z perspektywy 25 lat działalności, z satysfakcją stwierdzamy, że nasza szkoła dobrze wywiązała się z zadań i celów, jakie przyświecały jej założycielom. Na szeroką skalę prowadzimy działalność propagującą polską kulturę, kultywujemy tradycje utwierdzające w wierze - zarówno w szkole, jak i w środowisku polonijnym, w którym ranga szkoły w ostatnich latach znacznie wzrosła. Uroczystości szkolne zaszczycają swoją obecnością weterani, przedstawiciele Związku Narodowego Polskiego z prezesem Edwardem Moskalem na czele, przedstawiciele Kosulatu RP, księża z parafii św. Tekli - proboszcz ks. Kenth Budzikowski i kapelan szkoły ks. Andrzej Bartosz, z którym współpraca układa się bardzo dobrze. O tym, jak układa się współpraca między szkołą a parafią najlepiej świadczy fakt, iż szkoła od 25 lat miesci się w tym samym, parafialnym budynku.
Młodzież z naszej szkoły uczestniczy we wszystkich świętach kościelnych, posługuje do Mszy św., angażuje się w obchody uroczystości kościelnych (przykładem może być program artystyczny, przygotowany na uroczystości goszczenia figury Matki Bożej Milenijnej). Wspólnie z całą parafią celebrujemy Boże Narodzenie, Jasełka, Wielkanoc, Boże Ciało. Rok szkolny rozpoczynamy i kończymy Mszą św. Rodzice naszych uczniów współtworzą Radę Parafialną.
Młodzież ma ambicję godnie reprezentować swoją nację na kontynencie amerykańskim i dlatego stara się pogłębiać wiedzę o kraju swoich ojców i dziadków w szkole polskiej. Uczy się tu nie tylko języka ojczystego, historii, geografii Polski, ale i religii, jak również szacunku dla bogatej tradycji narodowej, miłości do ziemi ojców, odczuwania piękna tej ziemi i kultywowania całego dorobku tysiącletniej kultury polskiej.
Pracę szkoły doceniła Polonia i Ministerstwo Edukacja Narodowej w Warszawie, przyznając dyrektor Wandzie Penar najwyższe nauczycielskie odznaczenie - Medal Komisji Edukacji Narodowej. My, nauczyciele, mamy nadzieję, że młodzież na miarę swoich sił i zdolności służyć będzie Bogu, Polonii i Polsce, pamiętając o skierowanym do niej przesłaniu Ojca Świętego, aby dbała o czystość i piękno języka ojczystego, mówiła po polsku i zachowywała polską tradycję i kulturę. W codziennej pracy ciągle realizujemy słowa uważane za testament naszego patrona - gen. Władysława Andersa - "Budujemy trwały pomnik - polskość w sercach i umysłach naszej młodzieży".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co zrobił wykonawca?

2025-06-09 15:39

[ TEMATY ]

kapliczka

GDDKiA

Via Carpatia

droga ekspresowa

S19

Oddział Rzeszów

GDDKiA-Oddział Rzeszów

Kapliczka przy nowo budowanej drodze ekspresowej S19

Kapliczka przy nowo budowanej drodze ekspresowej S19

W Polsce realizowanych jest wiele inwestycji drogowych, w tym droga ekspresowa S19. Jest to część trasy Via Carpatia, która powstaje we wschodniej części Polski, od granicy z Białorusią do granicy ze Słowacją. Na drodze ogromnej inwestycji stanęła mała kapliczka. A właściwie stoi tu już około 100 lat.

Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica - Jawornik to nie tylko monumentalne podpory obiektów, imponujące ilości wykorzystanej stali, betonu, sprzętu oraz ciężka praca ludzi. To również wyjątkowa historia przydrożnych kapliczek, które są integralną częścią podkarpackiego krajobrazu.
CZYTAJ DALEJ

„Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego”

2025-06-13 20:41

[ TEMATY ]

książka

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

Wyrusz w podróż, by odkryć głębię przyjaźni i radość płynącą z relacji. W tej wędrówce nie będziesz sam. Będzie z Tobą Święty Pier Giorgio Frassati, niezwykły młody człowiek, który też pragnie zaprzyjaźnić się z Tobą. Dołącz do grona Ciemnych Typów i każdego dnia ciesz się życiem. - czytamy w opisie książki „Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego” autorstwa Pauliny Małoty.

Artykuł zawiera fragment książki „Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego”, wyd. Pomoc.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: praca, edukacja, dom to warunki bezpieczeństwa, którego nie zapewni się bronią

2025-06-13 21:31

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Leon XIV w orędziu na Światowy Dzień Ubogich napisał, że "praca, edukacja, dom, zdrowie to warunki bezpieczeństwa, którego nigdy nie zapewni się za pomocą broni". Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek. W tym roku będzie on obchodzony 16 listopada.

W opublikowanym w piątek w Watykanie orędziu pod hasłem "Ty jesteś moją nadzieją" papież napisał: "Ubogi może stać się świadkiem silnej i niezawodnej nadziei, właśnie dlatego, że jest ona wyznawana w niepewnych warunkach życia, pełnych niedostatków, kruchości i marginalizacji".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję