Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Odrzucenie spadku

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 49

[ TEMATY ]

spadek

Adobe.Stock.pl

Ciocia zapisała mi mieszkanie. Wiem jednak, że przez dłuższy czas zalegała z płatnościami. Obawiam się, że gdy je przejmę, będę miała kłopoty. Czy można nie przyjąć spadku?

Odpowiedź eksperta
Odrzucenie spadku to możliwość, z której może skorzystać każdy spadkobierca. Opcja ta wydaje się szczególnie przydatna w sytuacji, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów, które ewentualny spadkobierca będzie zobowiązany spłacić.

Spadkobierca ma zasadniczo trzy możliwości.

Reklama

Pierwsza to przyjęcie spadku wprost. Wówczas dziedziczy się po zmarłym zarówno aktywa, jak i pasywa, czyli pozostawiony majątek oraz wszelkie niespłacone długi. To rozwiązanie będzie najbardziej korzystne, jeżeli wiesz, że spadkodawca pozostawił po sobie znaczny majątek i nie zostawił długów, lub jeżeli zmarły miał wierzycieli, ale z jakichś powodów chciałbyś ich w całości spłacić.

Druga możliwość to przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Jest ona najbardziej popularna. Jeżeli bowiem spadkobierca nie złoży oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, uznaje się, że spadek przyjął właśnie z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że dziedziczy się zarówno pozostawiony majątek, jak i długi, jednak odpowiedzialność za niespłacone wierzytelności ograniczy się jedynie do wartości odziedziczonego majątku.

Trzecia i zarazem ostatnia opcja to właśnie odrzucenie spadku, które polega na tym, że nie dziedziczy się ani majątku, ani długów.

Odrzucenie spadku to czynność prawna, która została unormowana przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z prawem, aby odrzucenie było ważne, spadkobierca powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami spadkobierca ma 6 miesięcy na to, aby złożyć oświadczenie dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku. Teoretycznie czas ten liczy się od momentu otwarcia spadku, ale w praktyce czas, w którym można odmówić przyjęcia schedy, naliczany jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że jest powołany do dziedziczenia, czyli dowiedział się o śmierci spadkodawcy.

Procedura odrzucenia spadku przed sądem jest czasochłonna, ale za to tańsza. Składając wniosek przed notariuszem, w dogodnym dla siebie terminie, trzeba liczyć się z nieco większymi kosztami.

2022-03-22 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spadek. Kiedy się zrzec, a kiedy przyjąć?

Pytanie czytelnika:

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję