Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi ludzie chcą być i działać w Kościele

Z ks. Maksymilianem Pyzikiem, duszpasterzem młodzieży w parafii Świętych Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim i odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w archidiecezji łódzkiej, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Niedziela łódzka 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum prywatne

Młodzież z KSM z ks. Maksymilianem

Młodzież z KSM z ks. Maksymilianem

Ks. Paweł Gabara: Jest Ksiądz odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, proszę nam przybliżyć, czym zajmuje się KSM?

Ks. Maksymilian Pyzik: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi i jego głównym zadaniem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne zaangażowanie ich w działalność lokalnego Kościoła. Przez formację młodzieży chcemy upowszechniać katolickie wartości i zasady we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Mówi się dziś o kryzysie Kościoła, który przejawia się m.in w tym, że młodzież odrzuca wartości ewangeliczne? Czy podziela Ksiądz tę opinię?

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia doprowadziły do tego, że dziś w naszych świątyniach jest dużo mniej wiernych niż dwa lata temu, w tym również i młodzieży. Jednakże wielu ludzi wraca do praktyk religijnych, zapewne spowodowane to jest również trwającą wojną na Ukrainie, ale ci co wracają spragnieni są relacji z Bogiem i wspólnotą – to dobry kierunek. Nadal niepokoją mnie natomiast ci młodzi ludzie, którzy np. po przyjęciu sakramentu bierzmowania, wypisują się z katechezy i rezygnują z praktykowania życia liturgicznego.

Czy według Księdza, młodzież jest dziś zainteresowana tym, co od strony duszpasterskiej proponuje jej Kościół?

Sobór Watykański II w swoim przesłaniu akcentował „jedność w różnorodności”… W myśl tych słów uważam, że w Kościele jest całe mnóstwo wspólnot, formacji, akcji ewangelizacyjnych etc., dzięki którym każdy z młodych ludzi znajdzie odpowiednią dla siebie drogę dojścia do Pana Boga. Różne drogi, ale jeden i ten sam cel. Jedyne, co trzeba, to tylko chcieć… i to jest chyba skała, o którą rozbija się dzisiaj statek, jakim płyną młodzi ludzie.

W ostatnim z listów pasterskich abp Grzegorz Ryś zachęcał, by wierni nie tylko byli w Kościele, ale i wzięli za niego odpowiedzialność? Pracuje Ksiądz w parafii w Aleksandrowie Łódzkim, czy wierni tej parafii, chcą i biorą odpowiedzialność za swoją wspólnotę?

Tak, jak najbardziej. Naszą wspólnotę parafialną, jak każdą, tworzą różni ludzie, ale pośród nich wielu jest takich, którzy bardzo licznie odczytują w swoich sercach potrzebę aktywnego tworzenia tej wspólnoty i brania za nią odpowiedzialności. Przykładów takiego działania jest wiele, np. u nas duża liczba rodziców włączyła się w regularną modlitwę za swoje dzieci. Bardzo aktywnie działają mężczyźni św. Józefa, Caritas parafialny, który przygotowuje liczne paczki dla biednych i potrzebujących, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wiele innych grup.

Reklama

Jako duszpasterze, jaki macie pomysł na większe zaangażowanie wiernych w życie Kościoła?

Kiedyś Grammatik na płycie Nie ma skróconych dróg, śpiewał: „Nie otworzysz drzwi, dopóki nie otworzysz zasuw”. To chyba jest punkt wyjścia w kwestii pozyskiwania ludzi do współpracy w Kościele. Jako księża, w pierwszej kolejności musimy być otwarci na ludzi, bo inaczej zostaniemy sami. Od 14 lat pracuję z młodzieżą i widzę, że jeżeli chcesz młodego człowieka przyprowadzić do Jezusa, najpierw musisz nawiązać z nim relacje, czyli otworzyć się na niego, wysłuchać, zrozumieć i pozwolić mu działać. To są zasuwy, których musimy się pozbyć, by otworzyć drzwi Kościoła dla zaangażowania ludzi. Później już pójdzie z górki.

Jest Ksiądz jedną z osób przygotowująca wydarzenie ewangelizacyjne – Arena Młodych? Odbywa się ona w Łodzi kolejny raz, czy zatem te akcyjne spotkania przynoszą jakieś wymierne owoce religijne i duchowe?

Odpowiadając na to pytanie posłużę się analogią do piłki nożnej. Mecze w lidze są super. Dają piłkarzom i kibicom dużo radości. Podobnie jak dla uczestnika KSM-u cotygodniowe spotkania formacyjne. Jednakże gra w Lidze Mistrzów jest dla zespołu i jego fanów jak wisienka na torcie, która dostarcza sporo przeżyć, radości i przyciąga przed ekran nie tylko fanów piłki nożnej. Podobnie jest z akcją ewangelizacyjną pod nazwą Arena Młodych. Uświadamia ona młodym, jak wielu z nich żyje Bożym Duchem. Ponadto pozwala się im otworzyć na drugiego człowieka, daje możliwość manifestacji swojej wiary, dlatego jest nam wszystkim, czyli nie tylko młodzieży, niebywale potrzebna.

Zatem serdecznie zapraszam młodzież klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich, ich nauczycieli, katechetów, kapłanów do największej hali w Łodzi „Atlas Arena” na Arenę Młodych, która odbędzie się 30 i 31 marca.

Ks. Maksymilian Pyzik asystent diecezjalny KSM w archidiecezji łódzkiej, pracuje w parafii Świętych Archaniołów Gabriela, Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarte uszy i serca

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Maciej Krawcewicz

Ks. Krzysztof Hołowczak zaprasza na Mszę o dobrego współmałżonka

Ks. Krzysztof Hołowczak zaprasza na Mszę o dobrego współmałżonka

Już jutro (24 lutego) o godz. 18.30 w parafii św. Urbana w Zielonej Górze odprawiona zostanie kolejna Msza św. w intencji: o dobrą żonę i dobrego męża. Tym razem homilię wygłosi ks. Krzysztof Hołowczak. – Będę mówił m.in. o tym, żeby osoby szukające drugiej połówki otwierały się na to wszystko, co Pan Bóg dla nich przygotowuje. Żeby miały otwarte serce dla Pana Boga i na Pana Boga, a następnie dla drugiego człowieka i na drugiego człowieka. To będzie takie główne przesłanie: chcieć słuchać Pana Boga. Chcę zachęcić te osoby, żeby realizowały się w tym, co już w tej chwili robią, a jednocześnie cały czas nasłuchiwały, co Pan Bóg chce im powiedzieć – opowiada ks. Hołowczak. Msze święte o dobrego współmałżonka organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Po Eucharystii wszyscy chętni zaproszeni są na spotkanie na plebanii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję