Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGRESJA NA UKRAINĘ
Do zakończenia wojny daleko

Na progu drugiego miesiąca rosyjskiej agresji sytuacja militarna na Ukrainie była względnie stabilna. – Rosjanie się przegrupowują, ale nie posuwają naprzód – oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Potwierdzają to także eksperci. Niemniej jednak – wobec tego, że rozmowy rosyjsko-ukraińskie nie przyniosły efektów – do zakończenia wojny jest daleko. Wydaje się, że Rosjanie skupiają się na ostrzałach infrastruktury z dala od linii frontu. – Jedna trzecia rosyjskich grup batalionowych utraciła zdolność bojową, stąd silniejsze ataki na cele cywilne. Wciąż mają dużą liczbę rakiet – powiedział doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Dramatyczna sytuacja jest w oblężonym Mariupolu, gdzie ponad 150 tys. osób nie ma dostępu do ogrzewania. Lokalne sukcesy zanotowali ukraińscy żołnierze w obwodzie sumskim, zajmując zniszczony Trościaniec, a także obrońcy Charkowa, którzy odzyskali leżącą na obrzeżach miasta Wilchiwkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie przyniosły rozstrzygnięcia szczególnie ciężkie walki o podkijowski Irpień i miasta w Donbasie. W rejonie Odessy wzmogła się aktywność środków rozpoznania powietrznego Rosji, które poprzedzają uderzenia rakietowe. Rosjanie starają się niszczyć zaplecze armii ukraińskiej, magazyny paliwa, amunicji i uzbrojenia oraz koszary. W atakach rakietowych zniszczono magazyny paliw we Lwowie i w Dubnie w obwodzie rówieńskim.

Rosyjscy rezerwiści masowo odbierają SMS-y powiadamiające o rozpoczęciu mobilizacji. To efekt trwającej wojny informacyjnej. Resort obrony Rosji przyznał, że to przykład akcji służb specjalnych Ukrainy – połączenia przychodzą z jej terytorium.

Władze w Kijowie wykorzystują każdą możliwość do stanowczego domagania się pomocy wojskowej oraz żądania skuteczniejszego powstrzymywania Rosji w różnych wymiarach – zwraca uwagę warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich. Do zachodnich polityków kierowany jest ostry przekaz o uleganiu groźbom Moskwy, a do społeczeństw i elit – sugestywne relacje o tragedii humanitarnej Ukrainy, porównywanej do zagłady Aleppo.
Wojciech Dudkiewicz

Reklama

NATO
Dozbroją wschodnią flankę

Decyzja o dozbrojeniu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego to najważniejsze ustalenie nadzwyczajnego szczytu NATO w Brukseli. Zgodnie z zapowiedziami zdecydowano, że powołane zostaną kolejne cztery grupy batalionowe: w Bułgarii, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. – Łącznie będziemy dysponować ośmioma grupami batalionowymi od Bałtyku po Morze Czarne – wskazał Jens Stoltenberg, szef NATO, na konferencji po szczycie Sojuszu. Na wschodniej flance zwiększy sie nie tylko liczba żołnierzy – więcej będzie także sprzętu i zapasów wojskowych. – Będzie więcej samolotów oraz zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Oddziały uderzeniowe będą obecne na morzu – dodał. Jak zapowiedział Joe Biden, prezydent USA, do czerwcowego szczytu NATO w Madrycie mają zostać opracowane plany wysłania dodatkowych sił i zdolności, by wzmocnić obronę NATO. Kraje Sojuszu jednogłośnie zgodziły się co do tego, że nadal będą wspierać Ukrainę. W szczególności przekazywane będą tam broń przeciwlotnicza i przeciwpancerna oraz drony, ale także wsparcie humanitarne i finansowe.
j.k.

BIDEN W POLSCE
Zasygnalizował

Przebywający z 2-dniową wizytą w Polsce prezydent USA Joe Biden odwiedził m.in. ukraińskich uchodźców oraz spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Zwieńczeniem wizyty było przemówienie Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie padły jednak żadne jednoznaczne deklaracje, a wybrzmiało jedynie ogólnikowe potępienie Rosji. Zdaniem rzecznika PiS Radosława Fogla, ważne było to, że przemówienie zostało wygłoszone w Warszawie tuż po zakończeniu szczytu NATO. – To ważny sygnał dla Europy, Ukrainy, ale i dla Rosji. Z punktu widzenia Ukraińców istotne były deklaracja o przyjęciu części uchodźców przez USA, jak również zapewnienia prezydenta Bidena, że Ukraina nie może upaść i że Zachód nadal będzie ją wspierać. Padły też słowa: „Ten człowiek nie może pozostać u władzy”, odnoszące się do Władimira Putina, które potem były dementowane przez Biały Dom.
j.k.

Reklama

KRAJ RAJ
Szczyt bezczelności

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjski projekt rezolucji o kryzysie humanitarnym na Ukrainie. W rezolucji Rosjanie wyrazili poważne obawy, w związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną na Ukrainie i w państwach ościennych, o los uchodźców i osób, które musiały opuścić swoje domy. Wezwali społeczność międzynarodową do okazania im pomocy i potępili łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw człowieka... Zabrakło jednak informacji, że kryzys humanitarny jest spowodowany agresją kremlowskiego reżimu. Przedstawicielka USA Linda Thomas-Greenfield oskarżyła Rosję o próbę osłonięcia jej brutalnych działań na Ukrainie przed światowym potępieniem. Nie ukrywała, że rosyjska bezczelność jest szokująca. – To niesłychane, że Rosja jest na tyle bezczelna, by przedstawić rezolucję zawierającą prośbę do społeczności międzynarodowej o rozwiązanie kryzysu humanitarnego, który sama wywołała. Rosja jest agresorem, napastnikiem, stosuje brutalne metody ataku przeciwko mieszkańcom Ukrainy – powiedziała dyplomatka. Rezolucja przepadła. Tymczasem amerykański Departament Stanu formalnie oskarżył Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie.
j.k.

BOJKOT
Za interesy w Rosji

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, skomentował wypowiedź prezesa Auchan Yves’a Claude’a, który przyznał, że opuszczenie Rosji przez sieć hipermarketów oznaczałoby utratę miejsc pracy, a nie osiągnięcie pokoju. – Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie. Jeśli Auchan ignoruje mordowanie ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty – zaapelował minister. Wezwał również do bojkotu sieci Alcampo, Leroy Merlin oraz Decathlon, które nie wycofały swoich towarów z objętej sankcjami Rosji. Wcześniej do opuszczenia rynku rosyjskiego wezwał firmy Auchan, Leroy Merlin i Renault (ta ostatnia zawiesiła już działalność w Rosji) we francuskim parlamencie Wołodymyr Zełenski. – Francuskie firmy muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji, finansować morderstwa kobiet i dzieci – powiedział.
j.k.

Reklama

MASOWE DEPORTACJE
Wywożą ludzi

Ukraińskie władze alarmują: dochodzi do masowych wywozów ludzi do Rosji. Z obwodu chersońskiego zostało deportowanych 90 tys. obywateli Ukrainy, Mołdawii i Rosji – alarmuje Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Według danych ukraińskiego resortu obrony, Rosjanie tłumaczą deportacje apelami ze strony ambasad i wnioskami złożonymi do wojskowej administracji Chersonia. W ciągu tylko jednej doby z obwodów donieckiego i ługańskiego (pozostających poza kontrolą ukraińskich wojsk) wywieziono ponad 19,6 tys. osób, w tym 3,3 tys. dzieci – informuje Denisowa, a swoją wiedzę opiera na komunikacie wydanym przez gen. Michaiła Mizincewa, szefa Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji. Rzeczniczka wskazuje, że rosyjskie wojska podają, iż od początku konfliktu wywiozły z niebezpiecznych rejonów 439 420 osób, w tym 91 673 dzieci. I dodaje, że skala tej przymusowej relokacji jest porównywalna jedynie do tej, do której w czasie II wojny światowej doprowadził Hitler.
j.k.

ŁUGAŃSK
Chce do... Rosji

Szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Leonid Pasiecznik zapowiedział, że wkrótce odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia ŁRL do Rosji. Powód? „Przytłaczająca większość ludności ŁRL”, żyjąca przez 8 lat pod „ciągłym ostrzałem ukraińskich sił zbrojnych” oraz blokadą gospodarczą i polityczną, „czuje wsparcie tylko ze strony Rosji”. Pasiecznik stwierdził, że mieszkańcy samozwańczej republiki żyją „z jedną nadzieją i marzeniem w sercu: stać się częścią Federacji Rosyjskiej, wrócić, jak to się mówiło na Krymie, do swojego rodzinnego portu i wreszcie zacząć pracować na jedną wielką świetlaną przyszłość”. Ukraińskie władze już skomentowały tę zapowiedź. – Wszelkie fałszywe referenda na tymczasowo okupowanych terytoriach są z mocy prawa nieważne i nie mają żadnych skutków prawnych – poinformowało ukraińskie MSZ w odpowiedzi na oświadczenie władz samozwańczej republiki. Podkreślono też, że żaden kraj na świecie nie usankcjonuje zmiany granic Ukrainy uznawanych na arenie międzynarodowej. Jednocześnie – dodało MSZ – Rosja spotka się z ostrą reakcją społeczności międzynarodowej, co tylko przyspieszy jej upadek.
j.k.

Reklama

FUNDUSZE UNIJNE
Odblokują zablokowane

Lada chwila Komisja Europejska ma dać zielone światło dla wypłaty Polsce pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, tj. ok. 770 mld zł. Według zdymisjonowanego już ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka, trzech unijnych komisarzy miało zapewnić, że jest polityczna zgoda na uruchomienie tych środków dla Polski. W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na niemal 137 mld euro bezzwrotnych środków z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy (Next Generation EU). Polska uzyska środki m.in. z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Odblokowanie funduszy ma się wiązać z ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, co stanowiło bezprawny warunek KE postawiony Polsce. Oficjalnie przedstawiła go Polsce przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jesienią ub.r. W minionym tygodniu Sejm zajął się pięcioma projektami ustaw w tej sprawie, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pieniądze, których bezprawnie pozbawiono Polskę, mają być zainwestowane w rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
j.k.

Reklama

KONIEC OBOSTRZEŃ
Bez maseczek

Nie trzeba już nosić maseczek w sklepach, urzędach czy w komunikacji miejskiej. Znikają też izolacja i kwarantanna domowa oraz kwarantanna po przyjeździe do Polski. Osoby z wykrytym wirusem będą otrzymywać zwolnienia lekarskie. Maseczki pozostają obowiązkowe jedynie w placówkach medycznych. Mimo to ministerstwo zdrowia wciąż rekomenduje noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy w przypadku zakażenia. Zniesienie obostrzeń jest związane z wyraźnym spadkiem nowych zakażeń, liczby zleceń na testy i liczby hospitalizacji. Prognozy są pozytywne – odporność w Polsce na koronawirusa szacowana jest na 90-95%.
w.d.

WYDALENIE
Szpiegujący dyplomaci

Pierwszą reakcją na wydalenie pod zarzutem szpiegostwa 45 dyplomatów z Warszawy były gniewne rosyjskie ostrzeżenie, że Polska tego pożałuje, a także zapewnienie, że Moskwa „nie pozostawi tego wrogiego ataku bez odpowiedzi, co zmusi polskich prowokatorów do myślenia i im zaszkodzi”. Odpowiedzią będzie najpewniej wydalenie z Moskwy podobnej liczby polskich dyplomatów. Wśród wydalonych z Polski są m.in. pracownicy ambasady w Warszawie. Mają 5 dni na opuszczenie naszego kraju. Polskie służby specjalne zatrzymały pracownika warszawskiego urzędu, który kopiował i przekazywał rosyjskiemu wywiadowi poufne dokumenty.

Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny na Ukrainie rosyjskich dyplomatów wydalono ze Słowacji, z Łotwy, Estonii (po trzech), Litwy (czterech), Bułgarii (dziesięciu), Czarnogóry (jednego) i ONZ (dwunastu).
j.k.

PODATKI
Tarcza powiększona

Tak zwana tarcza antyputinowska zostanie rozbudowana – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jej celem jest ochrona Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie. Zakłada m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm działających dotychczas na rynku rosyjskim, derusyfikację gospodarki. Najważniejsze proponowane zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17% do 12% dla podatników rozliczających się według skali, zniesienie ulgi dla klasy średniej oraz wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. Samotni rodzice bez ograniczeń będą mogli się rozliczać z dzieckiem. Zmiany w systemie podatkowym zostały przygotowane przez resort finansów, mogą wejść w życie od 1 lipca, o ile zostaną poparte w trakcie konsultacji. Propozycje zmian w podatkach mają pozostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Według rządu, zyska na tym blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa to 15 mld zł rocznie. Jak przyznał premier Morawiecki, wprowadzenie tarczy wymusiła agresywna postawa Rosji.
w.d.

Reklama

WARSZAWA
Bez symboli komunizmu

IPN zapowiada usunięcie istniejących jeszcze w Polsce ok. 60 obiektów komunistycznych. – To obiekty, które propagują symbole totalitarne, komunistyczne, związane z propagandą i indoktrynacją sowiecką. Odwołują się do narracji o rzekomym wyzwoleniu, braterstwie broni, wdzięczności – mówi Adam Siwek z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Po napaści Rosji na Ukrainę dr Karol Nawrocki, prezes IPN, zaapelował, by samorządy usuwały wszelkie nazwy i symbole przypominające komunizm. W odpowiedzi na ten apel m.in. zdemontowano pomnik poświęcony Armii Czerwonej w Chrzowicach na Opolszczyźnie.
j.k.

RYNEK PRACY
Idą zmiany

Eksperci zapowiadają zmiany na rynku pracy związane z niepewnością wywołaną wojną na Ukrainie, napływem uchodźców i spodziewanym pogorszeniem się sytuacji gospodarczej. Według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, aż 70% Polaków nie zdecydowałoby się teraz na zmianę miejsca pracy, podczas gdy w ostatnich latach nawet co trzeci Polak deklarował tę możliwość. W lutym bezrobocie wyniosło w Polsce 5,5% i było niższe niż przed rokiem o 1,1%. Turbulencje na rynku pracy są już odczuwalne: ok. 200 tys. Ukraińców wyjechało, aby walczyć na wojnie. Sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach, gdy wygasną świadczenia społeczne skierowane do uchodźców przez rząd.
j.k.

ROSJA
Nowy ambasador w Watykanie

Rosja będzie miała nowego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Zostanie nim najprawdopodobniej Aleksiej Paramonow, zawodowy dyplomata, dyrektor sekcji europejskiej rosyjskiego MSZ. Po stronie rosyjskiej brakuje jedynie podpisu Putina. Później rozpocznie się proces uznania Paramonowa przez Watykan. Dotąd uchodził on za przedstawiciela umiarkowanego skrzydła w rosyjskim aparacie władzy. Jego ostatnie wypowiedzi, m.in. na temat bilateralnych stosunków włosko-rosyjskich po włoskiej zgodzie na sankcje wobec Rosji, nie potwierdzają tej opinii. Trudno się w tej nominacji doszukiwać nadziei na przełom i przewidywać, że Paramonow odegra jakąś rolę dla zakończenia wojny czy spowoduje zgodę na mediację Watykanu ze strony rosyjskiej.
t.m.

2022-03-29 12:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

WYRÓŻNIENIA
Nagrody HOMO DEI

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję