Reklama

Niedziela Małopolska

Muzyczna refleksja na Wielki Post

Koncert pasyjny Ecce Filius Tuus odbył się w niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego na Białych Morzach.

Niedziela małopolska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Anna Bandura/Niedziela

Metropolita krakowski podziękował członkom chóru i orkiestry symfonicznej za wykonanie „pieśni nowej”

Metropolita krakowski podziękował członkom chóru i orkiestry symfonicznej za wykonanie „pieśni nowej”

Zbliżenie się do tajemnicy męki i śmierci Pana Jezusa umożliwił zgromadzonym działający przy sanktuarium Chór „Nie lękajcie się” – obchodzący w tym roku 10-lecie istnienia. Chórzystom towarzyszyła orkiestra symfoniczna powołana przy świątyni na Białych Morzach kilka miesięcy temu. Muzyczne wydarzenie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Koncert poświęcony był wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc braciom i siostrom z Ukrainy, m.in. działając w ramach wolontariatu w Domu Pielgrzyma w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Jak poinformował ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium, uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają na terenie Centrum JPII, wspiera ponad 100 wolontariuszy.

W niedzielę radości w murach majestatycznej świątyni można było usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: John Trotta, Victor C. Johnson, Sergiusz Rachmaninow czy Antonio Lotti. Pojawiły się też opracowania pieśni wielkopostnych autorstwa Marka Kluzy – od 10 lat kierującego Chórem „Nie lękajcie się”. Partie solowe wykonała Milena Sołtys-Walosik, dysponująca lirycznym sopranem. Po raz pierwszy zaprezentowano utwór napisany specjalnie dla braci z Ukrainy – Modlitwę o pokój Piotra Pałki.

Reklama

– Wykonaliśmy pieśni mało znane, takie, które słyszałem 40 lat temu. Oprócz przemawiania językiem pasji umierającego Chrystusa chciałem również na tym koncercie przekazać Ukraińcom znak solidarności, stąd premierowe wykonanie Modlitwy o pokój mojego kolegi Piotra Pałki – powiedział w rozmowie z Niedzielą dyrygent Marek Kluza.

Koncertu z przejęciem wysłuchał metropolita krakowski. Po gromkich brawach publiczności skierował do artystów słowa podziękowania: – Pieśń nową mogą śpiewać tylko ludzie nowi, związani z Chrystusem (…). Byliśmy uczestnikami pieśni nowej. Za to wszystko bardzo dziękujemy chórowi, który przy sanktuarium uczestniczy w najwspanialszych wydarzeniach już od 10 lat i orkiestrze symfonicznej, która istnieje zaledwie 4 miesiące, ale tak wspaniale ubogaca pieśń nowych ludzi… (…) Pomagają nam państwo odzyskać radość dziecka Bożego.

Kolejnych muzycznych refleksji chóru i orkiestry będzie można wysłuchać podczas Triduum Paschalnego w świątyni na Białych Morzach.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męka muzyką opowiedziana – koncert pasyjny on-line

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

koncert pasyjny

Agnieszka Małasiewicz/Filharmonia Częstochowska

W Wielki Piątek o godz. 15 zapraszamy na koncert on-line „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” w wykonaniu muzyków Filharmonii Częstochowskiej.

Koncert nagrany został w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Wystąpił kwartet w składzie: koncertmistrz orkiestry filharmonii Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, dyrektor Adam Klocek – wiolonczela. Recytacje – ks. Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję