Reklama

Niedziela Lubelska

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego

Pół roku po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, w Lublinie powstało niezwykłe miejsce, w którym będzie przypominane i propagowane jego życie i nauka.

Niedziela lubelska 16/2022, str. V

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

centrum

Ewa Kamińska

Podczas otwarcia Centrum

Podczas otwarcia Centrum

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w siedzibie oddziału Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana” przy ul. Bema 1/5 w Lublinie. Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się 4 kwietnia. Pobłogosławił je abp Stanisław Budzik. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele Kościoła, a także władz państwowych i samorządowych, środowisk naukowych i oświatowych oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji.

Miłość, szacunek i wolność

Wojewoda Lech Sprawka nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia, który powiedział, że „ludziom nie tyle trzeba nowej kultury, nowej moralności, ekonomii, polityki i nowych ustrojów, co nowej miłości, nowego szacunku i nowej wolności”. Stwierdził, że Centrum pomoże kształtować nową rzeczywistość, zwłaszcza teraz, kiedy tragiczne wydarzenia na Ukrainie ukazały potrzebę powrotu do myśli prymasa i zastosowania ich w praktycznym życiu. W przesłanym liście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że dla młodych, którzy poszukują autorytetów, kard. Wyszyński daje wzór niezłomnej i heroicznej postawy. Cieszył się, że Centrum pozwoli mieszkańcom regionu i Polski zgłębiać myśl bł. kard. Wyszyńskiego oraz zapoznawać się z katolicką nauką społeczną. Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego zauważyła, że nigdzie nie ma tak wdzięcznej pamięci o Prymasie Tysiąclecia, jak w archidiecezji lubelskiej.

Ponadczasowa wartość

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego powstało w ramach programu rozwoju organizacji obywatelskich. – Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy Centrum stanie się takim miejscem, do którego będzie można przyjść i inspirować się do nowych działań na rzecz Polski – powiedział Przemysław Jaśkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Maciej Szepietowski, prezes zarządu „Civitas Christiana”, podkreślił wagę przedsięwzięcia dla stowarzyszenia, którego patronem od 2013 r. jest kard. Wyszyński. Dziękował Marcinowi Sułkowi, dyrektorowi biura regionu lubelsko-rzeszowskiego stowarzyszenia za główną rolę i wytrwałość w realizacji tej inicjatywy. – Pragniemy pokazać aktualność myśli prymasa. Nie chcemy, by był traktowany jako postać historyczna czy atrakcja – powiedział prezes. Marcin Sułek, dziękując za nowy ośrodek, wskazał na wyjątkową rolę Iwony Czarcińskiej, która zainspirowała go do poznawania Prymasa Tysiąclecia. Zapewnił, że placówka będzie przybliżać jego nauczanie i sylwetkę przez działalność warsztatową i szkoleniową, wystawy i przekazy multimedialne, organizowanie spotkań i różnorodnych wydarzeń, także we współpracy z samorządami, organizacjami i stowarzyszeniami.

Czas świętych

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał lubelskie lata ks. Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza kierowania naszą diecezją, które przygotowały go do wielkich zadań, jakie pełnił w Kościele. Wdzięczny za to, że w Lublinie powstało kolejne miejsce poświęcone wybitnemu człowiekowi Kościoła, związanemu z naszym miastem, powiedział: – Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim znajduje się Instytut Jana Pawła II, teraz przyszedł czas na Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Metropolita wręczył Marcinowi Sułkowi diecezjalny medal „Lumen Mundi” (Światłość Świata) za jego pełne pasji zaangażowanie i promocję dziedzictwa kard. Wyszyńskiego. „Niech to miejsce promieniuje na Lublin i na cały kraj, aby wielkie dzieło życia Prymasa Tysiąclecia było inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków, miłujących Ojczyznę i Kościół, i otwartych na wyzwania swojego czasu, interpretując je w duchu kard. Wyszyńskiego” – napisał abp Budzik w Księdze Pamiątkowej.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sako: owocem synodu międzyreligijne centrum młodzieżowe

[ TEMATY ]

młodzi

centrum

Bożena Sztajner/Niedziela

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Synod wskazuje na konieczność zacieśniania dialogu i współpracy między młodymi różnych religii. Znajomość siebie nawzajem pomaga w budowaniu lepszych relacji społecznych i międzyreligijnych. Wskazuje na to kard. Louis Raphaël Sako podkreślając, że pragnie, aby materialnym owocem synodu było powstanie w stolicy Iraku chrześcijańsko-muzułmańskiego centrum młodzieżowego.

Chaldejski patriarcha Babilonii, który uczestniczy w Synodzie Biskupów wskazuje, że rosnącą nienawiść między religiami trzeba pokonywać dialogiem i przyjaźnią, a to buduje się od najmłodszych lat. Stąd, jak podkreśla, chciałby w Bagdadzie otworzyć centrum, które byłoby miejscem spotkania dla chrześcijan i muzułmanów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję