Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Dzień skupienia katechetów

Odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych.

Niedziela sosnowiecka 16/2022, str. II

[ TEMATY ]

dzień skupienia

katecheci

Anna Głowacz

Podczas Dnia Skupienia katechetów

Podczas Dnia Skupienia katechetów

Formacja zdalna nie zastąpi formacji stałej, realnej, stacjonarnej. Dlatego po dwuletniej przerwie związanej z pandemią ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu zorganizował Wielkopostny Dzień Skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych. Spotkanie formacyjne odbyło się 2 kwietnia w kościele Nawiedzenia NMP w Sosnowcu i w budynku Wydziału Katechetycznego. Rozpoczęło się od modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. W tym czasie można było także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. O godz. 10 odprawiono Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Włodzimierza Skocznego, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

Druga część spotkania odbyła się w siedzibie Wydziału Katechetycznego. Wykład „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Na koniec dnia formacji głos zabrał ks. Michał Borda przedstawiając ogłoszenia przydatne katechetom. Podczas spotkania katecheci złożyli ofiarę w wysokości 1200 zł, która zostanie przeznaczona na zakup artykułów szkolnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Dzień skupienia wpisał się w obowiązkową formację stałą nauczycieli religii i w obchody 30. rocznicy utworzenia diecezji sosnowieckiej.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogotowie modlitewne w Wilamowicach

[ TEMATY ]

dzień skupienia

św. Józef Bilczewski

Wilamowice

Kazimierz Chrapek

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Życie i nauczanie abp. Józefa Bilczewskiego poznawali uczestnicy dnia skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Czcicieli Matki Bożej Bolesnej, który odbył się w Wilamowicach.

Sanktuarium wypełniło się 28 maja licznymi wiernymi z diecezji, Polski i Czech. – Modlą się tutaj przyjaciele Jezusa i Maryi, inteligencja Pana Boga, niezawodne pogotowie modlitewne, które jest na dobre i na złe, by ratować modlitwą zatwardziałych grzeszników. Pewien ksiądz zadzwonił do mnie o godz. 23, prosząc o modlitwę za umierającego, który nie chciał przyjąć kapłana. Wspólnota od razu zmobilizowała się modlitewnie. Po trzech dniach ksiądz zadzwonił, że ten człowiek przed śmiercią przyjął w pełnej świadomości sakramenty – mówi diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję