Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rekolekcje ze św. Michałem Archaniołem

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

św. Michał Archanioł

Joanna Ferens

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Na uroczyste powitanie figury złożyły się nabożeństwo oczekiwania, odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła. – Cieszymy się z tego wydarzenia i wierzymy, że przyniesie ono wyjątkowe owoce – zaznaczył kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Postać św. Michała Archanioła jest wiernym bardzo dobrze znana. W wielu parafiach, a także i w naszej modlimy się codziennie po Mszach św. tym krótkim egzorcyzmem: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce ze złem”. Dzisiaj widzimy, jak to zło się panoszy, jak szatan w ukryciu chce obalić wartości tak ważne w życiu człowieka wierzącego. Dlatego tym bardziej chcemy przez pośrednictwo św. Michała Archanioła prosić Boga o pokój, miłość i zgodę, a przede wszystkim o przebaczenie. Przed chwilą powitaliśmy kopię figury św. Michała Archanioła z cudownej groty w Gargano. Będzie ona z nami przez całe rekolekcje i wierzę, że będzie to bardzo owocny i piękny czas dla nas wszystkich – dodał.

Pomaga odnaleźć Boga

O peregrynacji figury św. Michała Archanioła mówił ks. Jan Juszko, michalita na co dzień pracujący w Mińsku na Białorusi. – Nasz Zakon św. Michała Archanioła postanowił przygotowywać się nowenną dziewięcioletnią do setnej rocznicy kanonicznej zatwierdzenia naszego zgromadzenia. Pierwszy rok nowenny był poświęcony bł. Bronisławowi Markiewiczowi, naszemu założycielowi, a drugi rok właśnie św. Michałowi Archaniołowi. Postanowiliśmy, że w tym roku sprowadzimy kopię figury św. Michała z Góry Objawień na Gargano i będzie ona peregrynować wyłącznie po naszych parafiach michalickich. Na spotkania przybywali różni księża, którym ta inicjatywa się bardzo spodobała. Widzieli, jak się odradza wiara, że św. Michał działa w sposób szczególny i pomaga nam odnaleźć Pana Boga, i postawić Go na pierwszym miejscu w swoim życiu, bo przecież wiemy, że imię Michał oznacza „Któż jak Bóg” – tłumaczył.

Reklama

Szczególny patron

Figura św. Michała Archanioła została wniesiona do świątyni przez delegację policjantów: – Święty Michał jest szczególnym patronem Policji, gdyż walczy o sprawiedliwość i pokazał, że warto walczyć o sprawiedliwość Pana Boga. Jest również patronem pokoju, gdyż to on zaprowadził pokój na niebie. A dziś wiemy, co odbywa się za granicą, tu niedaleko Biłgoraja. Na Ukrainie trwa wojna. I to nie jest przypadkowy czas, że św. Michał Archanioł teraz przybywa właśnie tutaj i nawiedza tę parafię. Im bliżej granicy, tym większą moc chce on wyciągnąć i użyć, wprowadzając w pierwszej kolejności pokój w ludzkie serca – zaznaczył ks. Juszko.

Na pierwszym miejscu Bóg

Ksiądz Jan Juszko wskazał, iż św. Michał Archanioł to wielki i wyjątkowy patron na dzisiejsze czasy. – Święty Michał Archanioł pomaga człowiekowi postawić Boga na pierwszym miejscu, ale jest on patronem, który, jeżeli go obierzemy, przyjmiemy szkaplerz i będziemy modlić się do niego codziennie, będziemy mieć intencje, z pewnością przyjdzie nam z pomocą. Niejednokrotnie słyszeliśmy o wielu znakach i cudach, którymi dzielą się ci, którzy doświadczyli jego opieki i pomocy. On wskazuje na Pana Boga swoją pochyloną postawą, chyli przed Nim swoje czoło i pokazuje nam, że nie ma nic wyższego niż nasz Stwórca i Pan, który dał nam życie – dodał.

Figura towarzyszyła naukom rekolekcyjnym przez cały czas trwania wielkopostnych rekolekcji. Nawiedziła również kościoły filialne w Smólsku i Woli Dereźniańskiej. W czasie nawiedzenia można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła oraz nabyć anielskie pamiątki.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uspokoić serca i uchronić się od zamętu - rozpoczęły się jasnogórskie „Rekolekcje dla wszystkich”

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BPJG

O wspólnocie i pojednaniu mówił podczas pierwszej konferencji na Jasnej Górze w ramach „Rekolekcji dla wszystkich” bp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zainaugurował trzydniowy czas modlitwy i refleksji, by „uspokoić serca” i uchronić się od zamętu.

- Zamęt jest niebezpieczny jak kąpiel w mętnej wodzie, gdzie nie widać dna, konarów i brzegu - zauważył bp Galbas. Wyraził radość z rozpoczynających się rekolekcji przeżywanych właśnie w czasie wielkiego zamętu spowodowanego nie tylko pandemią, ale także tym, co dzieje się w naszym kraju od trzech tygodni.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję